بازگشت بازار ارز به مدار ثبات / عوامل ثبات نرخ ارز چگونه بوده است؟ خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، بانک مرکزی اخیرا در گزارش توسعه کلان اقتصادی آذرماه امسال اعلام کرد که توسعه بازار رسمی ارز در ماه مذکور حاکی از آن است که میانگین حواله های ارزی به دلار و اسکناس در سامانه سنا ۲۳ است. 1890 تومان و 27140 تومان بوده که نسبت به ماه قبل به ترتیب 2.2 و 0.9 درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین با وجود افزایش نرخ دلار در بازار غیررسمی طی نیمه اول آذرماه، این مولفه از اواسط ماه مورد گزارش روند نزولی را تجربه کرد. اما وی دلیل این امر را تحقق این مهم و بازگشت بازار ارز به مدار باثبات دانست.

اظهارات مسئولان حاکی از روان بودن جریان تجارت و وضعیت مطلوب ذخایر ارزی است

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی نیز چندی پیش با اشاره به اینکه در هفته های اخیر فروش نفت بسیار بیشتر از قبل شده است، گفت و با توجه به بازگشت ارز حاصل از صادرات، وضعیت ذخایر ارزی کشور را قابل قبول ارزیابی کرد. . به گفته وی، در روزهای اخیر عرضه ارز در سامانه نیما بیشتر از تقاضا بوده و آرامش و ثبات خوبی در این حوزه داریم.

همچنین عرضه ارز در سامانه نیما از ابتدای سال تاکنون به بیش از 23 میلیارد دلار رسیده است. این 67 درصد بیشتر از کل سال گذشته است.

همچنین رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود که حتی در صورت ادامه تحریم ها و طبق برنامه ریزی های انجام شده، وضعیت اقتصادی در سال آینده بهتر خواهد بود.

همچنین در گزارش توسعه کلان اقتصادی بانک مرکزی آمده است که در حوزه تجارت خارجی بر اساس گزارش منتشر شده از سوی گمرک ایران، در 9 ماهه امسال ارزش صادرات گمرک 35.1 دلار بوده است. میلیارد دلاری که حاکی از افزایش حدود 39.8 درصدی آن نسبت به مدت مشابه سال 1399 است.

در نتیجه ارزش صادرات گمرکی در 9 ماهه امسال بیش از ارزش صادرات کل سال 1399 بوده است. ارزش واردات گمرکی در این مدت حدود 36.9 میلیارد دلار گزارش شده است که حاکی از افزایش تقریبی آن است. 37 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل.

تغییر قوانین و صدور سفته بازان از بازار

با روی کار آمدن علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در ماه های اخیر، اصلاحاتی در حوزه ارز و به ویژه مسائل مربوط به ارز خدماتی صورت گرفته است.

از این رو بانک مرکزی با اصلاح اقلام پرداخت ارزی و تقاضای سفته سعی در رفع نیازهای اساسی و واقعی بازار ارز داشته است. بازانه از اینجا برو بیرون.

از دیگر اقدامات بانک سیاست می توان به تشکیل کارگروه مشترک وزارتخانه اشاره کرد صمت و بانک مرکزی سیاست های ارزی و تجاری کشور را هماهنگ کند و ارز حاصل از صادرات را به چرخه تجارت و تولید کشور هدایت کند.

همچنین هفته گذشته کمیته ماده 2 اقدامات حمایتی از صادرکنندگان و همراهی و کمک به فعالان اقتصادی و صادرکنندگان در سال تولید، حمایت و بازدارندگی را برای اجرا با دستگاه های اجرایی ذیربط ابلاغ کرد. این موارد می تواند گواه عزم دولت و نهادها باشد ذی مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور.

خروج معمار تحریم ها از تیم مذاکره کننده آمریکا و ثبات بازار ایران

علاوه بر موارد فوق اشاره شدهمچنین گزارش شد که شبکه خبری ان بی سی نیوز روز گذشته در گزارشی از مذاکرات ایران و 1+5 در وین به نقل از دو منبع آگاه مدعی شد که تیم مذاکره کننده آمریکا به تازگی تغییر کرده است. به گزارش آنبوسیس نیوز، ریچارد نفیو یکی از اعضای کلیدی تیم ایالات متحده در وین تیم مذاکره کننده را ترک می کند تا نقش متفاوتی در وزارت امور خارجه ایالات متحده ایفا کند.

تحلیلگران بازار دلار ریچارد را کنار گذاشت نفیو آنها با نام معمار، تحریم ها را یک سیگنال مثبت می دانستند. در واقع، آنها تفسیری را ارائه کردند که ریچارد را تغییر داد نفیو این می تواند به عنوان یک فشار مثبت از سوی تیم مذاکره کننده ایالات متحده تلقی شود، زیرا حذف چنین مهره ای از تیم مذاکره کننده به وضوح نشان می دهد که واشنگتن می خواهد پروژه مذاکره وین را با توافق حل و فصل کند. نفیو ضمیمه ساختار تحریم ها علیه ایران است.