معاون وزیر بهداشت در سمنان: جمعیت 25 استان کشور به کمتر از حد جایگزین رسیده است – اخبار سمنان – اخبار استان های تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنانکمال حیدری در گفت و گو با خبرنگاران گفت: وضعیت جمعیتی 25 استان کشور زیر حد جایگزینی است. یعنی اگر به همین وضعیت ادامه دهند در آینده جمعیت به شدت تغییر می کند و ماهیت و هویت این استان ها آسیب می بیند.

وی خاطرنشان کرد: استان سمنان پس از استان های گیلان و مازندران رتبه سوم را در شاخص رشد نرخ باروری پایین دارد و در نتیجه سن سالمندی در این استان ها به شدت افزایش یافته است که کاهش جمعیت و نرخ باروری در این استان ها نگران کننده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: نرخ رشد باروری در کشور یک و دو دهم است که اگر کمتر از این رقم باشد. به عبارت دیگر، افراد به تدریج پیر می شوند و جوان و کودکی جایگزین آنها نمی شود.

حیدری با اشاره به اینکه نرخ جمعیت در کشور به یک و یک دهم رسیده است که بسیار کمتر از حد جایگزینی است، خاطرنشان کرد: باید تدابیر ویژه ای برای افزایش باروری در کشور اندیشیده شود.

وی با تاکید بر اینکه فرصت های از دست رفته در حوزه افزایش نرخ جمعیت کشور باید جبران شود، گفت: تنها 10 سال برای جبران کاهش جمعیت کشور باقی مانده است و در این مدت مشکلاتی مانند افزایش سن ازدواج به وجود آمده است. ، ناباروری و وضعیت اقتصادی کنونی راهکارهای جدی تری را تبیین و اجرا کنید.

انتهای پیام/ 363 / Ú