گزارش تسنیم | قیمت لوازم خانگی بی سر و صدا بالاست و تولیدکنندگان همچنان ناراضی هستند – اخبار صنعت و تجارت – اخبار اقتصادی تسنیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، کمتر از دو ماه دیگر تا پایان سال باقی مانده است و مانند سال های گذشته باید همین الان خرید و فروش کالاهای مصرفی از جمله لوازم خانگی رونق پیدا کند، اما متاسفانه کاهش سبد درآمدی مردم باعث شده کمتر به خرید لوازم خانگی بروید.

این زوج های جوان که مجبور به خرید هستند نیز بسیار مشغول خرید مایحتاج خود در مدل های مختلف هستند تا بتوانند بخشی از نیازهای خود را خریداری کنند. لوازم خانگی

در مجموع تاجر و تولیدکننده از بازار لوازم خانگی راضی نیستند و همه منتظرند تا رکود از بازار رخت بربندد و رونق معاملات رخ دهد اما متاسفانه هنوز خبری از رونق عملیاتی نیست. . نکته قابل تامل در اینجا این است که در شرایطی که فروشنده و تولیدکننده می دانند بازار در رکود مطلق است، پس از چند ماه دوباره قیمت لوازم خانگی افزایش یافته است.

البته قرار بود سازندگان لوازم خانگی از اول فوریه قیمت تولید کننده را روی محصولات خود لحاظ کنند تا قیمت آن محصول ساده شود و از سردرگمی مصرف کنندگان و خرده فروشان جلوگیری شود، اما مقاومت تولیدکنندگان در اجرای این مصوبه باعث شد این مشکل هنوز اجرایی نشده باشد. و حتی پیشنهاد درج قیمت لوازم خانگی نیز با تغییراتی مواجه خواهد شد، از این رو سازندگان پیشنهاداتی را برای اصلاح اجرای طرح به سازمان حمایت ارائه کرده اند که بر اساس آن قیمت ها در مراکز توزیع در معرض دید مصرف کننده قرار می گیرد. البته این موضوع هنوز به تایید نهایی سازمان حمایت نرسیده است اما با رایزنی ها و مکاتبات انجام شده به نظر می رسد درج قیمت لوازم خانگی با تغییراتی همراه باشد.

بازار لوازم خانگی،

ناگفته نماند که تولیدکنندگان نیز در قالب نامه های مختلف به سازمان حمایت، تقاضای افزایش قیمت را به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه کرده بودند، اما بر اساس اظهارات مسئولان سازمان حمایت، این موضوع موضوع هنوز تایید نشده است نکته اینجاست که به دلیل عدم اعلام رسمی سازمان حمایت برای افزایش قیمت لوازم خانگی، تولیدکنندگان بی سر و صدا اقدام به راه اندازی محصولات خود کرده اند.

مشاهدات بازار تسنیم نشان می دهد که قیمت اکثر لوازم خانگی بیش از 10 درصد افزایش یافته است. تجار می گویند که تولیدکنندگان در پاسخ به اینکه چرا قیمت ها افزایش می یابد به ما گفتند که از سازمان حمایت مجوز گرفته ایم چون نمی توانیم با افزایش قیمت مواد اولیه به فعالیت خود ادامه دهیم. از سوی دیگر سازمان حمایت به صورت رسمی از افزایش قیمت لوازم خانگی خبر نداد.

مشاهدات بازار نشان می دهد که کالاهایی که فروش خوبی ندارند، افزایش قیمت ندارند، اما کالاهایی که فروش خوبی داشته و به نوعی نیاز مردم محسوب می شوند، افزایش قیمت داشته اند.

ضمن اینکه قیمت کالای ایرانی در حال نزدیک شدن به قیمت خارجی است و مصرف کننده عمدتاً تجربه خرید کالای خارجی که متاسفانه قاچاق است را تجربه می کند. مردم تصور می کنند این کالاها با وجود قاچاق بودن کیفیت بهتری نسبت به تولید داخلی دارند در حالی که این گونه نیست و تولیدکننده باید برای ایجاد رغبت در مصرف کنندگان برای خرید کالای ایرانی، قیمت مناسبی ایجاد کند.

البته یکی از توجیهات مهم تولیدکنندگان لوازم خانگی در افزایش قیمت، افزایش مواد اولیه است، اما سوال اینجاست که چرا وقتی دلار ارزان می شود، خبری از کاهش قیمت نیست، اما با افزایش قیمت، قیمت کالاها جهش می کند. به طور قابل ملاحظه. با اينكه می دانیم که امروزه تولیدکنندگان داخلی برای ادامه فعالیت به مواد اولیه با قیمت مناسب نیاز دارند، اما عدم حمایت دولت از واحدهای تولیدی، مردم را برای افزایش قیمت تحت فشار قرار داده است و این در حالی است که هر تولیدکننده ای در کشور برای ادامه فعالیت نیازمند حمایت است.

در مجموع، امروز با وجود سفرهای مختلف معاون اول نخست وزیر، بازار لوازم خانگی همچنان بی ثبات است. امروزه مصرف کننده بازنده اصلی بازار لوازم خانگی است زیرا باید کالای مورد نیاز خود را با قیمت بسیار بالا خریداری کند.“.

از سوی دیگر دولت پاسخی درباره دلایل افزایش قیمت ها نمی دهد و مدام صحبت از افزایش اقدامات تنبیهی برای مدیریت قیمت ها می شود، در حالی که مشکل اصلی جای دیگری است و آقایان باید سیاست مناسبی برای ساماندهی اتخاذ کنند. صنعت لوازم خانگی

انتهای پیام/