می توانیم پای کسب و کارهای دانش بنیان برسیم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدباقر قالیباف در دیدار با بانوان کارآفرین، مدیران عامل شرکت های دانش بنیان، صبح امروز (یکشنبه 3 بهمن) به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن، ضمن تبریک روز زن برگزار شد. زنان کارآفرین کشور گفتند: در شخصیت حضرت زهرا(س) و امام(س) که ولادت امروز ایشان نیز می باشد، یک نکته بسیار مهم و اساسی وجود دارد که امام فقیه، عارف، فیلسوف و استاد حوزه دینی ما و جنبه های فقهی در این زمینه «حضرت زهرا(س) در بعد اجتماعی و سایر ابعاد برای همه جامعه اعم از زن و مرد رهبر و الگوی واقعی بود. بعد انسانی و حتی اجتماعی تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد.

وی افزود: بحث جنسیت در جامعه ما بی ربط است و زنان می توانند فعال باشند، اگرچه فرهنگ غربی به دنبال نگاه مردانه به زنان است، یعنی اگر زنان برخی از ویژگی های مردان را پیدا کنند، اما ما چنین نکته ای را نمی پذیریم. مشاهده و چنین سوالی.” ما شأن زن را نمی دانیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه به سهم خود در مجلس و برای همه کارمندان نباید زنان را در جامعه در چهارراه مشارکت اجتماعی یا خانه داری قرار دهیم، گفت: ابعاد مختلف کار مشخص است مثلاً در پلیس با آموزش پلیس های زن سعی کرده ایم از قدرت زنان استفاده کنیم و سیر تحول و پویایی آنها را نیز شاهد بوده ایم.

قالیباف یادآور شد: به عنوان مثال، ما در پلیس فکر می‌کردیم که زنان را می‌توان نه تنها به عنوان کارمند، بلکه در سطح افسری، بلکه در جایگاهی که زنان در آن حضور داشتند، به کار گرفت. ما معتقدیم با کمک بانوان می توان کارهایی را حتی در زمینه های فنی، علمی و مدیریتی انجام داد.

وی با اشاره به آمار به کارگیری توانمندی زنان در حوزه فعالیت های دانش بنیان، گفت: ایفای نقش زنان در اکثر موارد کمتر از 10 درصد است، اما خوشبختانه در حوزه فعالیت های دانش بنیان شاهد حضور قوی هستیم. حضور زنان در بین مدیران عامل و اعضای هیئت علمی.» اینکه باید از فرصتی که برای جامعه وجود دارد استفاده کرد و بپذیریم که پویایی جامعه در گرو پویایی خانواده است و رکن خانواده، زنان هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید به زنان فرصت ایفای نقش در عرصه های علمی و اجتماعی داده شود، گفت: پویایی جامعه زمانی رخ می دهد که خانواده ها پویا شوند و پویایی جامعه خانواده در گرو پویایی زنان و مادران باشد. . وقتی همه این مسائل را با هم و کل نگر بررسی کنیم، می توانیم آثار رشد و پیشرفت را در جامعه ببینیم.

با ظهور کسب و کارهای دانش بنیان، می توانیم عقب نشینی کنیم

قالیباف با یادآوری وضعیت بروکراسی اداری در حوزه صنعت در قرن اخیر و کاستی های موجود در این حوزه، گفت: امروزه بنگاه های دانش بنیان فرصتی را در جامعه و ملت ها و کشورها ایجاد کرده اند که در صورت استفاده صحیح، همه تاخیر گذشته قابل جبران است در واقع، مسابقه در جهان دوباره شروع شده است و باید بدانید که در این خط شروع جدید، سرعت بسیار مهم است.

وی ادامه داد: وقتی از حوزه کسب و کار دانش بنیان صحبت می کنیم، یعنی به اصل هوشمندی، شفافیت و مردمی بودن اعتقاد داریم و می دانیم که این نسل جدید می تواند به نابرابری ها، بی عدالتی ها و فسادها پایان دهد. کمک فناوری: مقاومت برخلاف شرکت های دانش بنیان ریشه در همان قدرت این شرکت ها دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این خصوص افزود: ما نیز نیازمند پایان دادن به اقتصاد دولتی هستیم و اگر از توان بنگاه های مبتنی بر دانش استفاده نکنیم، افق پیشرفتی را در آینده نخواهیم دید.

قالیباف به لایحه جهش در تولید افراد دانش بنیان اشاره کرد و گفت: در هنگام تصویب این قانون از تجربه یک دهه اخیر استفاده کردیم و نمایندگان در کمیته های تخصصی و هیات مدیره موظف به تغییر هستند. قانون را هر دو سه سال یک بار به روز کنید. معتقدیم اگر زنجیره فعالیت این گروه ها کامل نباشد و زیرساخت های لازم در حوزه علم و فناوری و منابع مالی فراهم نشود و کنترل نکنیم. در بوروکراسی، ما نمی‌توانیم مجموعه‌های فعال و پویا از افراد دانش‌بنیان با استفاده از هوشمندی، شفافیت و عمومی‌سازی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه عرصه و نسل در حال رقابت هستند، افزود: در این عرصه فضا مشکلی ندارد و فرصت برای همه فراهم است. مجلس پیگیر هستیم و قلب خنثی سازی تحریم ها را فعالیت شرکت های دانش بنیان متکی بر ظرفیت جوانان می دانیم.

ما در مجلس معتقد به تغییر و کارآمدی با کمک گروه های دانش هستیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت جامع بودن سؤالات مربوط به این حوزه، یادآور شد: مجموعه ها قابل شماره گذاری هستند.

قالیباف ادامه داد: با توجه به جمعیت کشور، افق آینده کمی نگران کننده است، اما بدانید که ما بزرگترین پایتخت را در بین کشورهای دنیا داریم و از نعمت جوانان دانش بنیان اعم از جوانان و جوانان برخورداریم. زنان در همه ابعاد و رهبران باید به این موضوع توجه کنند». دارند.

امور اجرای قانون و اجرای قانون

وی با بیان اینکه قطعاً در برخی از قوانین ضعف ها و اشکالاتی وجود دارد، با اشاره به دو مفهوم اجرای قانون و اجرا، گفت: اجرای قانون بر عهده قوای دیگر است، اما اجرای قانون بر عهده مجلس است، اگر ما این کار را نکنیم. که به آن توجه کنند و مجری قانون ما اولین کسی نخواهیم بود که قبل از تصویب و ابلاغ قانون را زیر پا بگذاریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز در مجلس کنترل بین وظیفه قانون گذاری و نظارت را در اولویت قرار داده ایم و بر همین اساس جلسات علنی سه شنبه ها را به موضوعات کنترلی اختصاص داده ایم. نمایندگان کمیسیون ها نیز مسائل نظارتی را با جدیت دنبال می کنند.

قالیباف در پایان یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع، پیشنهاد می‌کنم با کمک نمایندگان در کمیسیون‌های آموزش، تحقیقات و صنعت و هیئت‌مدیره، سعی کنیم اینگونه جلسات را حداقل به صورت فصلی برگزار کنیم و در بازدیدها به این مسائل توجه داشته باشیم. گفتگوها می توانند مسائل و چالش ها را حل کنند.