کرم ضد یخ پوست برای جلوگیری از سرمازدگی تولید شده است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

گروهی از محققان به سرپرستی دکتر مونیا گانگولی از آکادمی علوم تحقیقات نوآورانه هند، محلولی مایع حاوی ترکیبات دی متیل سولفوکسید (DMSO) و پلی وینیل الکل (PVA) تولید کرده اند. این دو ماده معمولاً در آزمایشگاه برای نگهداری سلول ها در شرایط انجماد استفاده می شوند. DMSO اجازه نمی دهد کریستال های یخ در داخل سلول ها تشکیل شوند و PVA از تشکیل آنها بین سلول ها و آسیب رساندن به غشای خارجی جلوگیری می کند.

پس از چندین آزمایش با مقادیر مختلف مواد شیمیایی در طول دو ماه، محققان سرانجام به ترکیبی دست یافتند که برای محافظت از سلول‌های رشد یافته در آزمایشگاه در برابر دمای انجماد بهترین عملکرد را داشت. این ترکیب SynAFP نام دارد و با آن میزان بقای سلول ها به حدود 80 درصد رسید.

محققان سپس SynAFP را با کرم تجاری آلوئه ورا ترکیب کردند و آن را روی موش آزمایش کردند. پانزده دقیقه پس از استفاده از کرم روی موش، حیوانات وارد چالش سرد شدند. موش‌های مبتلا به این کرم نسبت به موش‌های کنترل سرمازدگی، آسیب بافتی و التهاب کمتری داشتند. علاوه بر این، زخم های آنها سریع تر بهبود یافت.

البته تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است زیرا مشخص شده است که استفاده از کرم 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض سرما موثر نیست.

همچنین محققان باید تعیین کنند که آیا این محصول برای انسان موثر است و بعد از چه مدت باید دوباره روی پوست استفاده شود.

این مطالعه در مجله ACS Applied Biomaterials منتشر شده است.