دریاچه نمک قم به بحران زیست محیطی تبدیل می شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، محسن اروجی در نشست علمی آلودگی هوا، اثرات بهداشتی و چالش های اجرای قانون کیفیت هوا در استان قم، افزود: هوای قم بر خلاف بسیاری از کلانشهرهای کشور به دلیل اقدامات انجام شده یا مقاومت در کارگروه ها متفاوت بوده، وارد فازهای خیلی مسری نشده است.

وی با بیان اینکه روزهای پر آلودگی کلانشهرها در قم نسبتا خوب است، اضافه کرد: منابع آلاینده زیادی در قم نداریم اما تعداد روزهای آلوده نسبت به سال های گذشته دو برابر شده است.

وی با اشاره به انواع آلودگی هوای قم خاطرنشان کرد: آلودگی سوخت های فسیلی و صنایع و آلودگی گرد و غبار دو نوع آلودگی هوای قم است که با آن مواجه هستیم.

اروجی ادامه داد: در نیمه اول سال از اردیبهشت تا اوایل مهر ماه وزش باد در استان قم عمدتاً از شرق به غرب و در نقاطی که بیشتر کویرها و دریاچه های نمک است می وزد.

وی افزود: اگر خشکسالی به همین منوال ادامه یابد، دریاچه نمک برای کشور معضلی شده و مشکلاتی از جمله مشکلات دریاچه ارومیه را به همراه خواهد داشت.

وی ابراز امیدواری کرد با برگزاری نشست های علمی و بررسی راهکارهای علمی مشکل دریاچه نمک حل شود.

به گفته مدیر کل مدیریت بحران قم، آلودگی های صنعتی شهر قم عمدتاً در نیمه دوم سال در بازه زمانی 15 آذر تا پایان آذرماه رخ می دهد.

وی گفت: آماری از افزایش تعداد بیمارستان های مرتبط با آلودگی هوا نداریم و دانشگاه علوم پزشکی باید در این زمینه تحقیق کند.

وی افزود: بیمارستان ها و جامعه پزشکی نیز باید در این زمینه تحقیقات بیشتری انجام دهند تا خلاءها برطرف شود.

اروجی ابراز امیدواری کرد: با برگزاری نشست های علمی بتوانیم در اجرای قانون کیفیت هوا به نتایج خوبی دست یابیم که منجر به جامعه ای سالم و کاهش روزهای آلوده شود.