کارگر ایرانی کاردستی را به کار کارخانه ترجیح می دهد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، «هرویک یاریجانیان» در جلسه نمایندگان اتاق تهران با اشاره به کمبود نیروی کار در بازار گفت: امروز حوزه تولید و کارخانه ها با مشکلات جدیدی مواجه هستند که یکی از آنها کمبود نیروی واقعی است. نیروی کار، بنابراین کارگران تولیدی با این میزان حقوق در کارخانه ها کار نمی کنند.

یکی از اعضای هیئت اتاق بازرگانی تهران افزود: در حال حاضر حقوق کارگران پیک، کترینگ و سایر بخش ها با کارگران یقه آبی کارخانه قابل مقایسه نیست و هیچکس حتی دستفروش را برای کار در کارخانه رها نمی کند. بخش تولید».

یاریجانیان با تاکید بر لزوم بکارگیری کارگران خارجی به ویژه افغان ها، گفت: مسئولان بخش تولید مرتباً خواستار تصویب قوانینی برای استفاده از نیروی کار افغان هستند.

وی افزود: حتی اگر حقوق سال آینده وزارت کار 3 درصد افزایش پیدا کند، کارگران ایرانی حاضر به کار در خطوط تولید و کارخانجات نخواهند بود.

یکی از اعضای هیئت اتاق بازرگانی تهران گفت: «بنابراین با توجه به شرایط کنونی افغانستان می‌توانیم از نیروی انسانی افغان استفاده کنیم. می توان مکانیزمی برای به کارگیری نیروی کار افغانی ایجاد کرد و به افغان ها اجازه اقامت یا اجازه کار داد.

وی خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که کمبود نیروی کار در بخش تولید باعث کاهش تولید و در نهایت کاهش عرضه و افزایش قیمت کالاها می شود.