اعتبار 138 میلیارد تومانی برای 17 پروژه بزرگ فناوری انرژی های تجدیدپذیر – اخبار علم و فناوری – اخبار اجتماعی تسنیم

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ با گسترش بحران جهانی انرژی در دهه های گذشته، توجه به این حوزه اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است. محدودیت های سوخت های فسیلی از یک سو و پیامدهای زیست محیطی استفاده نامناسب از چنین منابع گرانبهایی، تلاش برای یافتن منابع جدید و تجدیدپذیر انرژی را ایجاب می کند.

لذا ضرورت توسعه و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در سند چشم انداز توسعه 1404 کشور و همچنین در برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور در برنامه ششم مورد توجه و تاکید قرار گرفته است. با توجه به این نیاز، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با ایجاد بستری برای به کارگیری توانمندی های فناورانه در نقاط کلیدی زنجیره ارزش صنعت، راه را برای ورود نوآوری ها به حوزه انرژی هموار کند.

مرکز ملی طرح‌های کلان فناوری در راستای تحقق اهداف این معاونت اقدام به شناسایی و حمایت از پروژه‌های فناورانه در این حوزه در بخش‌های اصلی انرژی‌های فسیلی، انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، برق و نیروگاه کرده است.

بررسی ها نشان می دهد که از مجموع 17 طرح حمایت شده از زمان آغاز به کار مرکز ملی پروژه های کلان فناوری، تمامی آنها بین سال های 1392 تا 1400 مورد حمایت قرار گرفته اند که در مجموع حدود 138 میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از طرح ها تصویب شده است که از این میزان اعتبار حمایت شده است. رقمی در حدود 38 میلیارد تومان سهم اعضا بود. همچنین با توجه به پیشرفت پروژه و شاخص های کلیدی عملکرد، تاکنون اعتباری حدود 17 میلیارد تومان از سهم نماینده مجلس پرداخت شده است.

تجزیه و تحلیل نشان می دهد که از 17 پروژه حمایت شده، بخش سوخت فسیلی با 10 پروژه بیشترین تعداد پروژه های مورد حمایت را دارد. همچنین بررسی نسبت پرداخت ریالی پروژه ها نشان می دهد که از مجموع 138 میلیارد تومان اعتبار مصوب، حوزه انرژی های فسیلی با رقمی حدود 108 میلیارد تومان بیشترین میزان حمایت ریالی را به خود اختصاص داده است. نتیجه خوشایند این حمایت این است که تمامی پروژه های سرمایه گذاری شده در این حوزه تاکنون با موفقیت به پایان رسیده است.

انتهای پیام/