برخی دستگاه ها در مسیر اجرای «دروازه مجوز ملی» سنگ پرتاب می کنند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، علی خضریان عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس درباره اجرا نشدن سامانه G4B و ناتوانی در دستیابی به اهداف پیش بینی شده برای آن گفت: و قوانین موجود. زیرساخت‌ها تاکنون فراهم نشده است و دلایل زیادی وجود دارد که حتی پس از گذشت یک سال هم این قانون اجرایی نشد.

وی افزود: به عنوان یکی از دلایل اصلی این معضل که در دولت دوازدهم شیوع بیشتری داشت، می توان به اختلافات نهادها و عدم همکاری نهادهای مختلف با متولی اصلی این بندر یعنی وزارت کشور اشاره کرد. اقتصاد.” صدور مجوز در واقع با نوعی قدرت و اختیار برای مراجع صدور مجوز همراه است. بنابراین مقاومت در برابر افول قدرت را می توان انگیزه اصلی این مقامات برای مقابله با پورتال ملی مجوز کشور دانست.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس افزود: علیرغم اینکه موضوع عدم همکاری دستگاه ها با نهاد متولی در دولت فعلی تا حدودی حل شده است و طبق گزارش ها، وزارتخانه های صنعت، معدن و معدن و … تجارت و تعاون، کار و رفاه در ابتدا با صدور مجوز موافقت کردند.» از طریق پورتال اعلام شد؛ اما هنوز اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته و جمعی از مسئولان ذیربط در همین وزارتخانه ها همچنان با این موضوع مخالفت می کنند و در این راستا سنگ اندازی می کنند.

خضریان با اشاره به اینکه شرایط اخذ هر مجوز کاملاً شفاف نیست، تصریح کرد: بررسی، کنترل و شفافیت روند مقررات زدایی در شورای بهبود و مقررات زدایی محیط کسب و کار به عنوان متولی اصلی و قانونی این امر است.

وی با بیان اینکه اطلاعات موجود در پرتال ملی صدور مجوز کشور تجاری محور نیست، گفت: این موضوع باعث سردرگمی کاربران در هنگام ارسال درخواست می شود. به این معنی که کاربر قصد دارد با مراجعه به درگاه ملی صدور مجوز کشور، برای دریافت مجوز راه اندازی یک کسب و کار خاص اقدام کند. اما در این پورتال با انبوهی از مجوزهای مستقل مواجه می شود و نمی داند برای رسیدن به هدف نهایی خود باید چه قدم هایی بردارد و در کدام مسیر قرار دارد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس افزود: پیچیدگی سیستم بررسی های درون سازمانی و بین سازمانی، تشدید تشریفات داخلی و عدم وجود نظام ارجاع بین دستگاهی از بین رفته است. در دست است، بنابراین این موضوع مهم را نمی توان به طور کامل بررسی کرد.” بودن.

خضریان با ارائه پیشنهادی مبنی بر اجرای پرتال ملی صدور مجوز به عنوان یک پله فروشگاهی برای صدور مجوز، گفت: با توجه به تمامی ملاحظات بیان شده، پیشنهاد می شود در حال حاضر ضمن اولویت بندی، برنامه ریزی چند مرحله ای به تدریج پورتال صدور مجوز ملی را به یک فروشگاه یکپارچه تبدیل کنید.” مجوزها را آماده کنید.

وی تاکید کرد: اقدامات عملیاتی برای ایجاد فروشگاه تک مرحله ای برای صدور مجوز به ترتیب اولویت شامل ساماندهی مجدد اطلاعات در پورتال G4B به صورت تجاری، تفکیک مجوزها با تمرکز بر تصویب هیئت مقررات زدایی و بهبود کسب و کار و محیط کابینه، بررسی، پالایش و شفاف سازی فرآیند اخذ مجوزهای کسب و کار محور به ترتیب اولویت در هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار توصیه می شود.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: اطلاع عمومی از شرایط و ضوابط مصوب و طراحی پورتال ملی صدور مجوز کشور بر اساس ضوابط مذکور، فرآیند درخواست الکترونیکی، ارجاع به مرجع اصلی صدور مجوز و صدور مجوز در مدت زمان توافق شده، از طریق پورتال به ترتیب اولویت دستگاه های تعیین شده یا داوطلبانه و تعمیم اولویت به مشاغل جدید و آغاز فرآیند ثبت الکترونیکی و صدور مجوز با تاکید آنها نیز از دیگر پیشنهادات و راهکارها در این زمینه است.