آزمایشگاه ژنتیک خراسان جنوبی درگیر شد اما اگر چه – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها: امروزه آنچه بیش از همه در بروز معلولیت ها اهمیت دارد، اختلالات ژنتیکی و بیماری های ارثی است و وجود معلول به شدت خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد و مشکلات زیادی را ایجاد می کند. درمان و نگهداری معلولان نیز با توجه به هزینه آن بار بسیار سنگینی برای خانواده معلول و دولت است.

با توجه به وجود 24 هزار و 144 معلول با 28 هزار و 108 معلول در خراسان جنوبی و بالا بودن میزان معلولیت در استان، برای پیشگیری از معلولیت های بعدی، علاوه بر مشاوره ژنتیک، راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک و فرهنگ سازی بسیار حائز اهمیت است. 1400 در قالب گزارشی ابعاد مختلف آن را بررسی کردیم و پس از گذشت بیش از یک ماه مجددا به سراغ مسئولان مربوطه رفتیم تا از اقدامات انجام شده در این زمینه برای پاسخگویی به مطالبه مردمی در این زمینه مطلع شویم.

وعده های شکسته

معاون مدیریت و توسعه منابع دانشگاه علوم پزشکی بیرجند که پس از یک ماه پیگیری برای اطلاع از اقدامات این دانشگاه به سوالات خبرنگار مهر در این خصوص پاسخ داد، گفت: برگزار و مکاتبه ای با استانداری داشته ایم. در این زمینه قول هایی از جمله معرفی خود برای دریافت تسهیلات بانکی دریافت کرده ایم و رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز قول داده است که هیچ d بین آنها اجرا نشود و همکاری شود. بنیاد برکت در این زمینه شکست خورده است. .

حسین دهقانی افزود: ما حتی پیشنهاد مبلغ خود را برای ایجاد آزمایشگاه ژنتیک اعلام کردیم، اما با درخواست ما موافقت نشد و از طریق زیر مجموعه – وزیر توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، تسهیلات مورد نظر را گرفتیم. ; ما مراحل درمان و آموزش پزشکی را طی کردیم که منجر به موافقت یکی از بانک های استان شد.

وی ادامه داد: پس از خرید تجهیزات، بانک عامل با درخواست ضمانت نامه ای که قبلاً درخواست نشده بود، از انجام تعهدات خود در این زمینه خودداری کرد و مبلغ فاکتورهای مربوط به خرید تجهیزات، تجهیزات آزمایشگاهی نیز دریافت نشده است. پرداخت برای. ضمناً مکان مناسبی در بیمارستان رازی برای ایجاد آزمایشگاه ژنتیک در نظر گرفته شد.

مشکل اعتبار و درخواست بازگشت مطالب

وی افزود: شرکت هایی که ما تجهیزات را از آنها خریدیم به دلیل عدم پرداخت مطالبه برگشت تجهیزات را داشتند و اکنون بحث اعتبار بزرگترین مشکل در این حوزه است که باید به آن رسیدگی شود به گونه ای که دانشگاه حل شود. اقداماتی را برای ایجاد آزمایشگاه ژنتیک انجام می دهد. علوم پزشکی بیرجند انجام شود.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در صورت تامین اعتبار مورد نیاز زمین لازم برای راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک نیز تامین می شود اما از زمان معرفی استاندار جدید تاکنون در مورد این مشکل با وی صحبتی نداشته ایم. خراسان جنوبی.

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خواستار راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک به جای اینکه بخش خصوصی باشد توسط دانشگاه راه اندازی شود و اگر مشکلی بود به ما اطلاع می دادند تا مشکل را رفع کنیم. مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه بر اساس وعده مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند موظف به انجام این کار هستند، اظهار داشت: با توجه به این موضوع، این امر موجب شده است تا با توجه به شرایط موجود در این زمینه اقدام کنند. آنها به زودی یک آزمایشگاه ژنتیک راه اندازی می کنند. امسال یا اوایل سال آینده

عباسعلی بهاری افزود: به همین منظور ارتباط دانشگاه علوم پزشکی با بنیاد برکت، بنیاد 15 خرداد و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) را برقرار کرده ایم تا اقدامات لازم انجام شود.

به گفته وی، رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خواستار راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک به جای راه اندازی توسط بخش خصوصی توسط این دانشگاه شد و اگر مشکلی در این زمینه وجود داشت باید به ما اطلاع می دادند. برای حل مشکلی که حل می کردیم

مدیر عامل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به بالا بودن میزان معلولیت در استان و نبود آزمایشگاه ژنتیک بنا به درخواست مدیرکل فرهنگی و اجتماعی امور (ره) به همین منظور ساخته شد.

به گفته سید مجتبی موسوی، هیات مدیره بنیاد 15 خرداد با راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک در استان موافقت کرده و چهارشنبه هفته جاری برای پیگیری مسائل مربوط به راه اندازی آزمایشگاه ژنتیک به خراسان جنوبی سفر خواهند کرد. .