رعایت پروتکل های بهداشتی در زمان برگزاری امتحانات در مدارس استان مرکزی – مرکز اخبار – اخبار استان های تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از آراک، سید محمد جمالیان ظهر امروز در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا استان مرکزی با اشاره به روند واکسیناسیون در استان گفت: میزان تزریق دوز اول واکسن در استان حدود 94 درصد، دوز دوم 85 است. درصد و دوز سوم 24 درصد است. به همین دلیل است که از مردم استان می خواهیم تا نوبت سوم واکسن را به خود تزریق کنند.

وی افزود: ممکن است حدود 630 تا هزاران بیمار آمیکرون در استان وجود داشته باشد اما به دلیل خفیف بودن علائم به پزشک مراجعه نمی کنند همچنین از آنجایی که این موارد در کویت، ترکیه و امارات افزایش یافته است. و قم و استان مرکزی با این کشورها و استان قم روابطی دارند که بر بروز این بیماری در استان تأثیر بگذارند و شرایط خطرناکی را ایجاد کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: بیشترین موارد آمیکرون در اراک و همه شهرستان ها به جز فراهان، خنداب، شازند و زرندیه است، بنابراین در هفته اول 13 دی ماه، در هفته دوم 11 مورد و در هفته سوم 48 مورد آمیکرون شناسایی و 2 مورد از 63 مورد بستری شدند که 60 درصد آنها سابقه سفر به استان های دارای بیشترین موارد آمیکرون را داشتند.

جمالیان افزود: طی دو هفته آینده تعداد مبتلایان افزایش خواهد یافت. به همین دلیل است که ما نگران درگیری و تعداد پرسنل بهداشتی هستیم و باید برنامه ریزی جدی در این زمینه داشته باشیم تا تصمیمات امروز ما نتیجه خود را در دو هفته آینده نشان دهد.

وی گفت: متاسفانه استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی در کلاس ها کم است و برای جلب توجه مردم باید از مسئولان، نحوه برگزاری جلسات و … شروع کنیم که در این صورت تاثیر خوبی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: متأسفانه فاصله گذاری اجتماعی در این مکان ها طبق پروتکل ها در تالارها و رستوران ها رعایت نمی شود و تهویه هوا وجود ندارد و در زمان سردتر شدن هوا کافی است. باید فاصله گذاری شود تا با تعطیلی نوروزی مواجه نشویم.»

جمالیان گفت: باشگاه های ورزشی با ظرفیت بالا در حال فعالیت هستند و باشگاه ها حضور خوبی دارند که باید به صورت هفتگی گزارش دهند تا فرمانداران با متخلفان برخورد کنند.

وی با تاکید بر اینکه مردم مراقب باشند در صورت مشاهده علائم بیماری در ادارات و مدارس حضور نداشته باشند، تاکید کرد: تا پایان بهمن ماه افزایش بستری داریم و در اسفندماه با مرگ مواجه خواهیم شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد مبتلایان رو به افزایش است و نگران افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای، زیر 12 سال و سالمندان هستیم. وضعیت بدتر می شود.

جمالیان ادامه داد: از آنجایی که آمار شرکت آمیکرون به صورت جهشی در حال رشد است، در صورت حضور مدارس، خانواده هایی که تا امروز حاضر به حضور در مدارس هستند، در آینده مدعی خواهند شد، بنابراین باید به این موضوع توجه شود.

وی افزود: در برگزاری امتحانات مدارس فاصله ها رعایت نمی شود، تراکم جمعیت بالاست و دانش آموزان بدون ماسک حضور دارند، لذا مدیران مدارس باید توجه ویژه ای داشته باشند زیرا امروز شرایط افزایش تعداد بستری ها را پشت سر می گذاریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: واکسیناسیون معلمان و دانشجویان در مرداد ماه انجام شد و امروز باید تلاش کنند تا دوز تقویتی دریافت کنند زیرا حتی اگر از ابتلا به آن پیشگیری نکند از مرگ و میر جلوگیری می کند.

موارد ابتلا به کرونا در هفته سوم ژانویه 41 درصد افزایش یافت

«علی علیمحمدی» معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این جلسه با اشاره به شیوع بیماری عروق کرونر گفت: تعداد مبتلایان به بیماری عروق کرونر قلب از 194 مورد به 274 مورد در هفته سوم دی ماه افزایش یافت که این رقم در هفته سوم دی ماه به 274 مورد رسید. بستری شدن در هفته دوم به 16 مورد در هفته سوم افزایش یافت که 7 درصد افزایش یافت.

وی افزود: در حوزه فوتی نیز 3 مورد در هفته دوم با کاهش 67 درصدی به یک مورد در هفته سوم و موارد سرپایی از 179 مورد در هفته دوم به 258 مورد در هفته سوم کاهش یافت که این افزایش با افزایش 44 درصد

انتهای پیام/ 713 / Ó