تحلیلگر ترک: چرا برکناری اردوغان آسان نیست؟ – اخبار ترکیه و اوراسیا – بین الملل تسنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، این روزها رهبران احزاب مخالف دولت اردوغان در ترکیه به حامیان خود وعده می دهند که به زودی به قدرت می رسند و همه مشکلات این کشور حل خواهد شد.

سیاستمدارانی مانند رهبر حزب جمهوری خواه خلق کمال کچلدارچداروغلو و رهبر حزب خوب مرال آکشنر در اوج اعتماد به مردم به مردم قول می دهند که شرایط سخت را تحمل کنند و تضمین کنند که حزب رهبر حزب عدالت و توسعه حزب عدالت و توسعه حزب عدالت و توسعه در آخرین روزهای خود است.

از سوی دیگر، اردوغان و همرزمش در ائتلاف جمهوری خواه، دولت باغچلی، رهبر حزب راست افراطی جنبش ملی، شبانه روز اصرار دارند که اپوزیسیون فقط یک مشت خائن و ورشکستگان نالایق نیستند و مزدورانی که هرگز نمی توانند به قدرت برسند.

سؤال این است که کدام یک از این دو روایت کاملاً متناقض با واقعیت سازگار است؟ عصمت برکان، تحلیلگر معروف ترک معتقد است که نباید فریب تبلیغات حزبی را خورد و باید تضادهای دو روایت متفاوت از حزب حاکم و اپوزیسیون را به درستی تحلیل کرد.

چرا آکپارتی هنوز 30 درصد آرا را دارد؟

عصمت برکان در تحلیل خود از اوضاع سیاسی و اجتماعی کنونی ترکیه می نویسد: «دیروز در یک تریبون دوستانه، وقتی بحث به ناچار به سیاست تبدیل شد، یکی از دوستانمان پرسید: نمی فهمم چرا با وجود این همه مشکلات و کمبودها. ، از هر سه شهروند ترکیه یک نفر هنوز طرفدار حزب عدالت و توسعه است و آشکارا اعلام می کند که به این حزب رای خواهد داد؟

انصافاً این سؤال بسیار مهم و سنگینی است و نمی توان از جدی بودن چنین مشکلی به راحتی گذشت. من معتقدم که پشت این جمله به ظاهر ساده، موقعیتی چند لایه و بسیار پیچیده نهفته است.

ما باید در نظر داشته باشیم که رفتار و تصمیم گیری انتخاباتی و جهت گیری سیاسی رای دهندگان توسط مجموعه بسیار پیچیده ای از عوامل تعیین می شود. بزرگترین خطای ممکن و بزرگترین خطای تحلیل این است که فکر کنیم همه رای دهندگان یک نفر هستند و رفتار فرد را می توان به راحتی پیش بینی کرد و انگیزه و تمایل کلی او را به یکی دو عامل تقلیل داد.

رجب طیب اردوغان، ترکیه،

او با اشاره به اینکه حزب حاکم ترکیه هنوز سقوط نکرده است، نوشت: «علیرغم همه بحران اقتصادی، فقر و گرسنگی گسترده، کاهش شدید آزادی ها و حکومت داری ضعیف.» حزب عدالت و توسعه و رئیس جمهور رجب طیب اردوغان همچنان می توانند پیروز شوند. یک سوم آرا یا بیش از 20 میلیون رای. فراموش نکنیم، این حزب همچنان بزرگترین حزب در نظرسنجی ها است. این موضوع بسیار مهمی است که باید به درستی روی آن تمرکز کنید و از آن یاد بگیرید. اگرچه آکپارتی و رجب طیب اردوغان که امروز حدود 30 درصد آرا را در اختیار دارند تا دیروز به ترتیب 49 درصد و 54 درصد آرا بودند و خونریزی شدیدی در آرای حزب و رهبر وجود دارد، اما همچنان دارند. بالاترین رای مردم

دو داستان، دو روایت متناقض

عصمت برکان به دو روایت متضاد از اردوغان و مخالفان اشاره کرد و نوشت: وقتی داستان سقوط بزرگ مخالفان حزب حاکم را می شنویم و اطلاعات آنها را با تجربه زندگی روزمره خود تطبیق می دهیم، ابتدا از خود می پرسیم: اگر روایت مخالفان درست است، پس همه چیز واقعاً تمام شده است. همانطور که می گویند حزب عدالت و توسعه و اردوغان از نظر سیاسی وجود ندارند و از بین رفته اند. اما دیدنش زیاد طول نمیکشه، نه. اینطور نیست.

اما طرف دیگر این میدان چیست؟ خب… در آنجا روایت دیگری و داستان دیگری از اردوغان می شنویم که برای برخی از ما کاملاً طبیعی است که روایت ادعا شده توسط اردوغان را باور نکنیم. می توانیم عصبانی شویم یا بخندیم. اما در هر صورت، هنوز فاصله قابل توجهی بین داستان ادعایی و واقعیت روی زمین وجود دارد.»

داستانی که یک قهرمان دارد

عصمت برکان به تفاوت دو روایت متناقض اردوغان و اپوزیسیون اشاره کرد و گفت: داستانی که طیب اردوغان برای ما تعریف می کند با وجود یک عیب بزرگ، مزایای زیادی دارد.

اول از همه، این داستان یک قهرمان جذاب دارد. این قهرمان کیست؟ خود طیب اردوغان! بعد، مزیت دیگر این است که این داستان به ما نوید پایان خوش می دهد و رئیس جمهور ادعا می کند که ترکیه در آینده رهبر جهان خواهد بود!

این داستان نیز سرشار از عناصر هویتی است تا بتوانیم با فضای توصیف شده همذات پنداری کنیم و راه خود را پیدا کنیم. در عین حال، اردوغان در روایت خود ارزش‌های فرهنگی و دین ما را بالا می‌برد، احساسات ملی ما را تفسیر می‌کند و رویای گذشته ما را برای گسترش ناسیونالیستی زنده نگه می‌دارد. اما با وجود تمام مزایا و نکات جالب، این داستان یک ایراد بزرگ نیز دارد: بین زندگی واقعی و عینی ما و داستانی که اردوغان تعریف می کند، همانطور که می خواهید، اختلاف وجود دارد! خلاصه داستان واقعی نیست. به همین دلیل است که او افراد کمتری را نسبت به سال‌های پیش متقاعد می‌کند. به همین دلیل است که نمی تواند جلوی خونریزی را بگیرد و رای را کاهش دهد.»

داستانی که هنوز یک قهرمان دارد

مهم نیست که داستان اردوغان چقدر ساختگی است، عناصر واقعی زیادی در آن وجود دارد. ذکر این نکته ضروری است که در همه نظرسنجی ها، کسانی که هنوز تصمیم خود را نگرفته اند و مشکوک هستند، یک درصد هستند و اردوغان به دنبال ربودن رای آنهاست.

افراد مشکوک ناگهان به احساسات مختلط، دسترسی آسان تر به مراقبت های بهداشتی، دسترسی آسان به غذا یا سوخت رایگان از سوی دولت فکر می کنند و به خود تلقین می کنند: اردوغان در گذشته این کار را انجام داده است، هنوز هم می کند. از کار ما چه مفهومی داره؟ یعنی شاهد یک بازی پیچیده هستیم. در این بازی، سود یکی لزوما از دست دادن دیگری است. بنابراین، قدرت داستانی که مخالفان اردوغان بیان می کنند بسیار مهم و تعیین کننده خواهد بود.»

رجب طیب اردوغان، ترکیه،

در حال حاضر واضح است که در مقابل کاهش شدید آرای حزب عدالت و توسعه، افزایش جدی در حزب جمهوری خواه خلق صورت نگرفته است و بنابراین، داستان مخالفان اردوغان همچنان یک داستان باقی مانده است. عصمت گفت. بارکان به این نتیجه رسید که جذاب نیست.

در این داستان نه تنها هیچ قهرمانی وجود ندارد، بلکه شگفت انگیز است. هیچ پایان خوشی وجود ندارد. مخالفان اردوغان برای افزودن بر پیاز ماجرا و پایان خوش، می گویند: اردوغان دیگر وجود نخواهد داشت.

از شما می پرسم: پایان خوشی بود؟ نمی توانید بگویید پایان بندی شما چه جذابیت خاص و مستقلی دارد که خودتان خلق کردید؟ من یک سوال دیگر دارم: مخالفان اردوغان می گویند: رویایی که ما برای شما داریم این است که شما را از اینجا به جایی که زندگی تان عادی می شود، برسانیم، آیا واقعا چنین وعده ای یک رویا است؟ داستان مخالف باید چیزی باشد که به ما حس هویت مشترک بدهد و ما را متحول کند. شاید به همین دلیل است که آکپارتی همچنان 30 درصد آرا را در اختیار دارد.

انتهای پیام/