انتقاد از بلاتکلیفی سازمان اجتماعی کشور و شفاف نبودن برنامه ها – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری دومین همایش ملی مبارزه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام صبح امروز شنبه ۲۵ دی ماه با حضور شخصیت های مختلف برگزار شد.

رضا غلامی، مدیر مؤسسه مطالعات اسلامی زخم های اجتماعی نیز در این همایش سخنرانی کرد.

مشروح سخنان غلامی به شرح زیر است:

به نام خدا

غیرقابل انکار است که برخی از آسیب های اجتماعی به دلایل مختلف اعم از درون زا و برون زا در دهه اخیر افزایش یافته است. البته سیاست اساسی و قطعی جمهوری اسلامی پیشگیری و برخورد قاطع با آسیب های اجتماعی است. در دولت گذشته شاهد پیگیری‌های ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی برای استقرار این سیاست در نظام مدیریتی کشور و در نتیجه تقویت شورای اجتماعی کشور و همچنین ایجاد سازمان‌های اجتماعی بودیم. در کشور. تشکیل سازمان امور اجتماعی، اشراف اطلاعاتی مدیران کشور را نسبت به جزئیات آسیب های اجتماعی بالا برد و زمینه را برای انجام مطالعات مختلف در حوزه آسیب های اجتماعی و تولید طرح ها و ایده های مختلف برای مقابله با آسیب ها فراهم کرد.

یکی از اقدامات خوب سازمان امور اجتماعی، فعال سازی برخی از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی برای بررسی دقیق در این زمینه بوده است. راه‌اندازی پژوهشکده مطالعات اسلامی زخم‌های اجتماعی در دانشگاه شاهد نیز در همین راستا قابل تشریح است. در عین حال معتقدم دولت قبل از سرمایه گذاری قابل توجهی برای رفع آسیب های اجتماعی خودداری کرد و در نتیجه بسیاری از طرح ها و ایده ها به صورت اساسی اجرا نشد یا کنار گذاشته شد.

در دولت جدید خوشبختانه شاهد شکل گیری عزم و اراده برای مقابله با تخلفات اجتماعی هستیم اما شورای اجتماعی و به تبع آن وزارت کشور هنوز ایده محوری خود را مبنی بر مقابله با آسیب ها روشن نکرده اند. نه ارتقای سازمان امور اجتماعی برای تشکیل یک حرکت همه جانبه در موضوع آسیب های اجتماعی. امروز پس از گذشت ماهها از روی کار آمدن دولت سیزدهم، تکلیف ساماندهی امور اجتماعی کشور و برنامه آن هنوز مشخص نیست.

امروز از یک سو نیازمند یک برنامه جهانی جامع، منسجم، هوشمند و مؤثر برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی هستیم و از سوی دیگر به رهبری یا فرماندهی قوی در زمینه درمان آسیب‌های اجتماعی نیازمندیم که از جمله آنهاست. سازمان امور اجتماعی جایگاه خود را دارد. همچنین اگرچه در سال های اخیر کار علمی برای شناسایی آسیب ها و نحوه مقابله با آن ها آغاز شده است، اما ابتدا باید به آن اشاره کرد. کاری که تاکنون انجام شده یک صدم آن چیزی نیست که باید انجام می شد یا انجام می شد و ثانیاً بدون پشتوانه علمی و کارشناسی قوی، آسیب اجتماعی وجود نخواهد داشت. در این میان یک نکته کلیدی وجود دارد و آن این است که ما در جامعه اسلامی زندگی می کنیم و یکی از باورها، اعتقادات، احکام، اخلاق، سنت ها، آداب و رسوم و سبک زندگی اسلام می تواند در رفع آسیب های اجتماعی نقش اساسی داشته باشد.

از سوی دیگر، این یک واقعیت است که اسلام و آموزه های اسلامی برای مقابله با تعصبات اجتماعی حرفه های اساسی دارند و تا زمانی که این سخنان شنیده نشود، آموزه های اسلامی در این زمینه باید نسخه های موثری برای مقابله با تعصبات اجتماعی داشته باشند. در این صورت، نمی توان انتظار داشت که نسخه غربی به اندازه کافی به تعصبات اجتماعی بپردازد و بر آن تأثیر بگذارد. بنابراین هنر ما درک مطالبات مقابله با آسیب های اجتماعی در جامعه مسلمان، استفاده حداکثری از توان فکری اسلام و همچنین توانمندی های فرهنگی در جامعه اسلامی، مقابله با آسیب های اجتماعی و دومین همایش ملی مواجهه است. تعصبات اجتماعی از دیدگاه اسلام به منظور عینیت بخشیدن به این اندیشه محوری، یعنی استفاده روشمند و نظام مند از آموزه های اسلامی برای پیشگیری و درمان تعصبات اجتماعی و انشالله می تواند آثار قابل توجهی در این زمینه داشته باشد.