تکمیل سد نرماب در استان گلستان نیازمند 2 هزار میلیارد تومان اعتبار است – گلستان نیوز – اخبار استان های تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان ، سید محسن حسینی ظهر امروز در دیدار با فرماندار مینودشت در خصوص مراحل تکمیل سد نرماب و جابجایی روستاهای اطراف سد، گفت: جابجایی یکی از روستاها انجام شده و یک روستا در دست اقدام است. ساخت و ساز برای ساختن روستا با تمام مشتقات آن از قبیل زیربنا، آب، برق، گاز، ساخت مسجد، مدرسه و… با مشکلاتی مواجه هستند. در این بین 400 هکتار زمین کشاورزی هنوز خریداری نشده است و در آخرین جلسه با هلدینگ بنیاد مستضعفان توافقات اولیه برای خرید 200 هکتار زمین برای کشاورزان صورت گرفت که البته برای خرید آن نیاز به نقدینگی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان افزود: تکمیل منابع وام برای خاکریزی سد و لزوم خرید زمین جدید برای استفاده از خاک آن، عدم اجازه انفجار معدن دارآباد برای استفاده از سنگ های رپ برای بدنه سد از دیگر مشکلات است. برای ساخت این سد ما نگران هستیم که این مشکلات و سایر مشکلات مشابه بر سرعت ساخت سد تأثیر بگذارد.

حسینی افزود: امیدواریم با مذاکره با استاندار و سپس سفر رئیس جمهور بتوانیم موافقت رئیس جمهور را با افزایش اعتبارات و نقدینگی جلب کنیم.

وی گفت: در حال حاضر در صورت واریز 2 هزار میلیارد تومان وجوه نقد، می توانیم تا 2 سال آینده ساخت تمام قسمت های سد را به اتمام برسانیم. اما اگر اعتبارات قطره ای تزریق شود، ساخت سد می تواند چندین سال دیگر ادامه یابد.

حسینی گفت: دو هفته پیش وزارت نیرو و قرارگاه سازندگی بر سر موضوع تصفیه نفت به توافق رسیدند. برای سد نرماب از این محل 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شد. و مکانیسم اجرای آن را مشخص می کنیم. ضمناً این پروژه از سوی وزارت نیرو یک پروژه ویژه در نظر گرفته شده است.

محمدتقی قزل سفلی فرماندار مینودشت نیز در این جلسه گفت: از ابتدای تصاحب این شهرک در صدد افزایش اعتبارات این سد بوده ایم.

وی گفت: این پروژه فقط مختص شهرستان مینودشت نیست و مزایای آن به بسیاری از شهرها و شهرستان ها می رسد و استاندار قول داد در سفر ریاست جمهوری اعتبار ویژه ای برای این سد در نظر گرفته شود.

فرماندار مینودشت با اشاره به اینکه در ساخت سد باید مسایل زیست محیطی منطقه مورد توجه قرار گیرد، افزود: این سد در صورت افتتاح شغل خوبی برای منطقه ایجاد می کند و ما را در کنار خود بشناسید. . هر جا که مانعی باشد».

انتهای پیام/ 581 / Í