آموزش “آموزش زیست محیطی” به شهروندان برای زیست پذیرتر شدن تهران – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدی عزیزی مدیرعامل سازمان در دیدار با رئیس و اعضای کرسی آموزش محیط زیست یونسکو در ایران ضمن ابراز خرسندی از ایجاد شرایط لازم برای همکاری مشترک با علمی و تیم های دانشگاهی و تمایل به گسترش با اشاره به ماموریت های سازمان. وی در راستای زیست‌پذیر ساختن شهر تهران و افزایش مشارکت شهروندان گفت: با وجود رشد و توسعه فناوری در همه ابعاد زندگی، مشکل مدیریت پسماند به صورت یکپارچه و اصولی حل نشده است، بلکه اقتصادی آن است. چالش های اجتماعی و زیست محیطی به تدریج گسترش یافته است. .

وی افزود: در کنار مسائل زیرساختی که چالش‌های سخت‌افزاری نامیده می‌شود، بسیاری از مسائل نرم‌افزاری نیز وجود دارد که کمتر حل‌شده است، عدم آگاهی عمومی در بین جوانان و بزرگسالان به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه، نقش مهمی در تشدید مشکلات زیست‌محیطی دارد. بنابراین در مدیریت بهینه پسماند.

عزیزی با اشاره به مفهوم آموزش زیست محیطی به عنوان فرآیندی مستمر که افراد را به کسب آگاهی، دانش، ارزش ها و مهارت های زیست محیطی ترغیب می کند، افزود: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، موضوع آموزش محیط زیست با هدف تغییر سبک زندگی و افزایش مشارکت است. شهروندان به عنوان اصلی ترین رویکرد فرهنگی و آموزشی سازمان مدیریت پسماند تلقی می شوند.

در ادامه این دیدار سید محمد شبیری رئیس پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار دانشگاه پیام نور و رئیس کرسی آموزش محیط زیست یونسکو در ایران با ارائه توانمندی های این پژوهشکده گفت: پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار با هدف کمک به نیازهای علمی، پژوهشی و آموزشی در زمینه محیط زیست و توسعه با هدف ایجاد پیوند بین جامعه و دانشگاه ایجاد شد.

شبیری وی با اشاره به چالش های پیش روی جامعه شهری در خصوص اصول و مفاهیم توسعه پایدار زیست محیطی و نهادینه شدن آن در بخش های مختلف حیاتی از جمله مدیریت شهری، گفت: نیاز به ظرفیت سازی در سطح جامعه وجود دارد و این امر مستلزم همکاری و همکاری است. هم افزایی مدیریت شهری و مراکز علمی و تحقیقاتی دانشگاهی.

طرفین در پایان ابراز امیدواری کردند با انعقاد تفاهم نامه همکاری دوجانبه در روزهای آتی زمینه همکاری های مشترک فراهم شود و با اجرای آن اقدامات موثری در جهت زیست پذیری شهر تهران انجام شود. ملی پوشان