“قرائت خانه”؛ بازنمایی روایت تجربه زندگی در گذار معماری تهران – اخبار ادبیات و انتشارات – اخبار فرهنگی تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، «خانه خوانی، تجربه زندگی در خانه های دوران گذار معماری تهران» نوشته علی طباطبایی به همت انتشارات پیرامونی منتشر و راهی بازار نشر شد.

کتاب «خواندن خانگی» به دنبال نمایش روایت تجربه زیسته در خانه است. تجربه ای روزانه که به طور همزمان به عمیق ترین لایه های درون ما متصل می شود. این کتاب با توصیف خاطرات و تداعی‌های مختلف فضاهای خانگی، خواننده را به تجدید این تجربه دعوت می‌کند و بر نقش معماری در شکل‌گیری و ثبت خاطرات ما تأکید می‌کند. شناخت جنبه‌های روایی معماری خانه‌های ایرانی در دوره‌های مختلف نه تنها ما را با برخی مفاهیم سبک معماری کشورمان آشنا می‌کند، بلکه مهم‌تر از آن، دریچه‌ای را به دنیای شگفت‌انگیز تجربیات زیسته و هویت‌های مرتبط با دیگران، به روی ما و به سوی ما می‌گشاید. دنیای ما. .

علی طباطبایی، نویسنده کتاب و پژوهشگر معماری دانشگاه شهید بهشتی، با گفت و گو با تعدادی از ساکنان نیمه راه های معماری تهران و بازگویی تجربه خانه نشینی و مفهوم آن، سعی در انتقال معنای زندگی در این خانه ها دارد. دری بودن و گشودن راه جدیدی برای صحبت در مورد کیفیت خانه.

این کتاب بر اساس پایان نامه نویسنده در مورد خانه های در حال گذار است. خانه‌های دو یا سه طبقه آجری و سیمانی که در دهه‌های 1930 و 1940 ساخته شده‌اند، امروزه در محله‌های مرکزی و جنوبی بیشتر دیده می‌شوند.

در بخشی از این کتاب آمده است: «ایوان در تاریخ معماری ایران حضوری ثابت داشته و همواره نقش مهمی در تحول بناها داشته است. به نظر می رسد وجود این عنصر سه بعدی و جهت دار یکی از خواسته های مهم فضایی ساکنان این کره خاکی بوده است. پنجره ها و ایوان ها دو شکل مختلف ارتباط خانه با دنیای بیرون هستند. این یک پنجره مرزی باریک است که ساکنان را در داخل نگه می دارد و فقط بیرون را به چشمان او می آورد، اما ایوان تجربه دیگری را ایجاد می کند. دارای ایوان در بیرون و داخل به طور همزمان. این باعث می شود که ساکنان خانه مستقیماً در فضای باز قرار بگیرند. ایوان هم در داخل و هم در فضای باز است. گوشه ای برای تکیه دادن است».

انتشارات پیرامون «خانه خانی» 136 صفحه را به قیمت 30 هزار و 600 تومان منتشر کرد.

انتهای پیام/