هواشناسی ایران 25/10/1400; ورود 2 سامانه بارشی به کشور/ هشدار بارش شدید برف و باران در برخی استان ها – اخبار هواشناسی – اخبار اقتصادی تسنیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، بر اساس تحلیل نقشه های سینوپتیک و آینده پژوهی سازمان هواشناسی امروز در شمال شرق، شرق، جنوب و جنوب غرب کشور ابری بارش باران و وزش باد پیش بینی می شود. در شرق خوزستان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب اصفهان، نیمه شمالی فارس، بوشهر، شرق هرمزگان، غرب یزد، بخش‌هایی از خراسان جنوبی و هراسان رضوی بارش‌ها شدید است. در دامنه های شمال غربی، غربی و جنوبی البرز و در سواحل دریای خزر بارش برف و باران به صورت متناوب پراکنده است.

در مناطق سردسیر و مرتفع بارش به صورت برف و در نواحی جنوبی رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می شود. فردا یکشنبه بارش ها در جنوب، جنوب شرق، شرق، شرق و شمال شرق کشور ادامه دارد و با ورود سامانه بارشی دیگری از غرب، شمال غرب، غرب، سواحل شمالی و دامنه های جنوبی از البرز به قزوین، البرز ادامه می یابد. و غرب تهران بارندگی ها در حال تشدید است. شدت بارندگی فردا برای جنوب آذربایجان غربی، کردستان غربی، جنوب اردبیل، گیلان، نیمه جنوبی جنوبی فارس، کرمان، هرمزگان، جزایر حلیجفرس شرقی، تنگه هرمز و خراسان جنوبی است.

طبق آگهی سازمان هواشناسی روز دوشنبه علاوه بر این مناطق در غرب اصفهان و در جنوب غرب کشور این وضعیت ادامه خواهد داشت. شدت بارندگی برای شرق گیلان، غرب مازندران، شمال زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، شمال ایلام، ارتفاعات شمال خوزستان، جنوب شرق فارس، شرق هرمزگان و جزایر خلیج فارس است.

سه شنبه سامانه بارشی در جنوب غرب، جنوب، جنوب شرق و شرق کشور فعال است و همچنین در دامنه های جنوبی البرز واقع در قزوین، البرز و تهران و نواحی غربی و از سمت جنوب غرب بارش برف و باران خفیف است. باد و کاهش دمای درک شده پیش بینی می شود.

چهارشنبه با ورود سامانه بارشی دیگری به غرب کشور، بارش برف در شمال غرب، استان های کرمانشاه، شمال ایلام و سواحل دریای خزر آغاز می شود. طی روزهای یکشنبه و دوشنبه در شمال غرب و سواحل دریای خزر 7 تا 9 درجه کاهش دما و سه شنبه و چهارشنبه در دامنه های جنوبی البرز در غرب، جنوب غرب و مرکز پیش بینی می شود. و در شرق کشور 7 تا 9 درجه دما کاهش می یابد.

شرح سیستم: فعالیت سامانه بارشی

نوع خطر: بارش باران گاهی رگبار و وزش باد شدید موقتی، در مناطق مرتفع و سردسیر، بارش برف و مه.

حوزه اثر:

شنبه 25/10/1400: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، لرستان، خوزستان، اصفهان، شمال کرمان، یزد، خراسان شمالی، سمنان جنوبی، غرب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات استانی تهران، البرز، مازندران، قزوین.

یکشنبه 26/10/1400: مازندران، گلستان، کردستان، غرب کرمانشاه، خراسان شمالی، خراسان رضوی و نیمه شمالی و غربی سیستان و بلوچستان.

دوشنبه 27/10/1400: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، نیمه شمالی فارس، نیمه شمالی و غربی سیستان و بلوچستان، شمال. نیمی از کرمان، بوشهر، جنوب یزد، خراسان رضوی، گیلان و مازندران.

اثر خطر: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال بالا آمدن آب در رودخانه ها و مسیل ها، لغزندگی جاده ها، مه، کاهش دید به ویژه در جاده های کوهستانی و مرتفع و احتمال تاخیر در پروازها.

توصیه: احتیاط در تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در ارتفاعات، احتیاط در تردد عشایر کوچ نشین، آمادگی برای برف روبی در مناطق سردسیر.

توضیحات سیستم: افزایش ارتفاع موج بین 2 تا 2.5 متر از ساحل به 3 متر

زمان پایان: سه شنبه 1400/10/28

نوع خطر: افزایش ارتفاع موج بین 2 تا 2.5 متر در فراساحل تا 3 متر همراه با طوفان و وزش باد شدید موقت.

حوزه اثر:

شنبه 25/10/1400: خلیج فارس و تنگه هرمز در استان های خوزستان، بوشهر، هرمزگان.

یکشنبه 26/10/1400: خلیج فارس و تنگه هرمز در استان های بوشهر و هرمزگان.

دوشنبه 27/10/1400: خلیج فارس و تنگه هرمز در استان های بوشهر و هرمزگان.

سه شنبه 28/10/1400: نواحی مرکزی خلیج فارس و تنگه هرمز، در استان های بوشهر و هرمزگان.

اثر خطر: آسیب به تاسیسات دریایی و ساحلی، خطر غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین و اختلال در تردد شناورهای سنگین و آسیب به قفس ها و تورهای ماهیگیری.

توصیه: عدم انجام فعالیت های تفریحی و محدودیت در سایر فعالیت های دریایی به ویژه در مناطق فراساحلی، جمع آوری تورها و ادوات ماهیگیری و اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارت.

توضیحات سیستم: ارتفاع امواج را بین 1 تا 2 متر افزایش دهید

نوع خطر: افزایش ارتفاع امواج در سواحل 1 تا 2 متری همراه با بارش باران و رعد و برق.

حوزه اثر:

شنبه 25/10/1400: گیلان، مازندران، گلستان.

یکشنبه 26/10/1400: گیلان، مازندران، گلستان.

دوشنبه 27/10/1400: گیلان، مازندران، گلستان.

اثر خطر: احتمال آسیب به تاسیسات دریایی و ساحلی، احتمال غرق شدن شناورهای سبک و متوسط ​​و احتمال پارگی تورهای ماهیگیری و آسیب به قفس.

توصیه: احتیاط در تردد قایق های سبک و تفریحی، پرهیز از فعالیت های دریایی به ویژه در مناطق دریایی، احتیاط در تردد شناورهای تجاری و اقدامات لازم برای جلوگیری از هرگونه خسارت.

انتهای پیام/