ایجاد انحصار از سوی وزارت بهداشت برای آموزش پزشکی / سنگسار در جاده “حرفه آموزی” – اخبار پزشکی – اخبار اجتماعی تسنیم

حمزه شیخ در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا، درباره مشکلات و سنگ اندازی در مسیر آموزش مهارت های پزشکی در قالب موسسات آموزشی، اظهار داشت: در تمام دنیا، “تشخیص پزشکی” در کنار مهارت پزشکی، مثلاً یک متخصص پوست باید در تشخیص بیماری های پوست و مو دخالت داشته باشد، اما در کشور ما و طبق قانون وزارت بهداشت، حتی لیزر موهای زائد هم باید متخصص پوست باشد! پزشک متخصص در عمل از انجام آن سرباز می زند و نتیجه این می شود که اپراتوری را استخدام می کند که صلاحیت و آموزش کافی را نداشته باشد تا این کار را برای او انجام دهد! در حالی که می توان به عنوان مثال اجازه داد که یک اپراتور لیزر در قالب آموزش واجد شرایط آموزش ببیند.

وی ادامه داد: در حال حاضر می توانیم در حوزه وزارت علوم آموزش های واجد شرایط ارائه دهیم، اما وقتی صحبت از پزشکی و حوزه وزارت بهداشت می شود، تبدیل به یک تابو می شود!

شیخ یادآور شد: در حال حاضر امکان ارائه آموزش و گواهی مهارت در رشته پزشکی به افراد آموزش دیده وجود دارد، اما وزارت بهداشت به گروه های غیرپزشکی اجازه فعالیت در این زمینه را نمی دهد. در واقع سازمان فنی و حرفه ای می گوید من مثلاً برای آموزش طب سنتی مجوز می دهم، اما وزارت بهداشت هم جلوی فعالیت این مرکز قانونی مجوز را می گیرد.

این را یکی از فعالان عرصه کسب و کار و آموزش های مهارتی خاطرنشان کرد: در ایام کرونا دوره های پرستاری را با سختی فراوان برگزار می کردیم. تکنسینی به ما مجوز آموزش پرستاری و تحویل آنها را به شرکت های پرستاری داد اما وزارت بهداشت مجوز آنها را صادر نمی کند! در دوران کرونا، ما پرستاران کمکی را آموزش دادیم که می توانستند در بیمارستان ها و منازل خدماتی مانند تزریق یا گرفتن قند و فشار خون ارائه دهند، اما حتی این خدمات توسط این افراد آموزش دیده تایید شده ارائه نشد. در حالی که ما کمبود پرستار داریم، مجاز به آموزش کمک پرستار نیستیم. در همین رابطه معاونت پرستاری اعلام کرده است که به مرکز ملی مهارت های پزشکی مراجعه کنید تا در آنجا کمیسیون تشکیل شود! اما چرا کمیسیونی برای مؤسسات آموزشی رسمی با سابقه تشکیل می شود؟

شیخ گفت که مرکز ملی مهارت های حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت برای صدور مجوز ایجاد شد که دوره های مهارتی را برگزار می کند. در حال حاضر طبق قانون وزارت بهداشت برای اینکه موسسه ای مجاز به ارائه آموزش پزشکی باشد، باید پزشک متخصص، پزشک عمومی و افراد متخصص در رشته پزشکی در این مرکز حضور داشته باشند تا بتوانیم این مرکز را ایجاد کنیم. وقتی پزشکان متخصص لزوماً توان مدیریت تدریس را ندارند، یعنی با رویه فعلی، باید «پزشک» مدیریت این مراکز را بر عهده بگیرد، اما مدیری نمی‌تواند مسئولیت مدیریت این مراکز را بر عهده بگیرد. این مراکز آموزشی! در حالی که فردی که در این زمینه تخصص مدیریتی دارد باید مجوز داشته باشد. با این رویه آموزش مهارت های پزشکی در کشور ما عملا مختل می شود.

وی با بیان اینکه در هیچ کجای دنیا امکان ندارد آموزش پزشکی و خدمات پزشکی در یک وزارتخانه متحد شود، افزود: از سال 86 در ایران این اتفاق افتاده و وزارت بهداشت به طور همزمان موظف شد بحث آموزش و ارائه خدمات پزشکی را به عهده بگیرد. خدمات؛ به نظر من، تدریس به تنهایی نباید نیاز به مجوز داشته باشد؛ در کشوری مانند سوئد، آموزش پزشکی رایگان است و افرادی مانند من که در مدیریت آموزشی فعال هستند، اجازه دارند افرادی را برای رفتن به سر کار آموزش دهند. در جامعه توسعه یابد.

انتهای پیام/