پاسخ صنعا به شورای امنیت: کشتی اماراتی سلاح حمل می کرد، نه خرما یا اسباب بازی

کشتی راوی حامل خرما یا اسباب‌بازی‌های کودکان نبود، بلکه «برای حمایت از گروه‌های افراطی که جان انسان‌ها را تهدید می‌کنند، سلاح حمل می‌کرد».

به گزارش پایگاه خبری انصارالله، وی تصریح کرد: این شناور متعلق به کشوری است که درگیر تجاوزات مردم ما است و با ما در حال جنگ است و برخلاف قانون وارد آب های سرزمینی ما شده است.

العزیز تاکید کرد که بیانیه شورای امنیت مبتنی بر ملاحظات مالی است و ربطی به قوانین، اخلاق یا ایمنی ناوبری و ایمنی کشتی ندارد.

معاون وزیر امور خارجه یمن افزود: مایه تاسف است که نقش شورای امنیت در این سطح از گمراه کردن افکار عمومی و همبستگی با قاتلان و قانون شکنان بسیار شرم آور شده است.

وی با اذعان به اینکه نیروی دریایی ارتش یمن حق قانونی برای هدف قرار دادن کشتی دشمن «روابی» را داشت، اما این حق را نداشت، گفت: احترام به حاکمیت یمن بزرگ و آب های سرزمینی آن بسیار مهم است.

پس از روزها تشدید حملات نظامی ائتلاف متجاوز سعودی به یمن به ویژه در سواحل شرقی، صنعا در سوم ژانویه با عملیات بی سابقه ای در سواحل غربی و توقیف یک کشتی باری از امارات متحده عربی که تجهیزات نظامی را در آب های غربی حمل می کرد، همه را غافلگیر کرد. یمن در آن روز، مرکز تجارت دریایی بریتانیا (UKMTO) اعلام کرد که گزارش‌هایی مبنی بر حمله به یک کشتی در نزدیکی بندر راس عیسی یمن در دریای سرخ دریافت کرده است و به تفنگداران دریایی توصیه کرد در محل حادثه بسیار احتیاط کنند.

گلوبال ادمیرال بعداً گزارش داد که این کشتی در حدود 23 مایل دریایی غرب پایانه نفتی راس عیسی در دریای سرخ حمله کرده است، اما هویت صاحبان کشتی مشخص نیست و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. العربیه سپس مدعی شد که جنبش انصارالله یمن یک کشتی باری با پرچم امارات را در امتداد شهر الحدیده توقیف کرده است. سعودی ها مدعی شدند که این کشتی حامل تجهیزات پزشکی برای بیمارستانی در جزیره سقطری بوده است.

اما سرتیپ یحیی الساری سخنگوی نیروهای مسلح یمن تایید کرد که نیروهای یمنی یک کشتی باری نظامی اماراتی را که تجهیزات نظامی حمل می کرد بدون مجوز به داخل آب های یمن پرتاب کرده و اقدامات خصمانه ای را با هدف امنیت و ثبات در یمن انجام می دهد.

وی با بیان اینکه نیروی دریایی یمن برای اولین بار موفق به انجام عملیات نظامی علیه یک کشتی باری نظامی شد، گفت: پس از چند هفته رصد تحرکات کشتی دشمن حامل تجهیزات و ادوات نظامی که ائتلاف متجاوز علیه آن حمله می کرد. علیه یمن استفاده می شود، توسط نیروهای یمنی تصرف شد.

دیروز شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای از امارات متحده عربی خواست تا فورا راوی ربیع را آزاد کند و گفت که او بر امارات متحده عربی، یکی از اعضای غیردائم شورای امنیت، برای تصرف راوی ربیع در ابتدای ژانویه فشار می آورد. ” محکوم می کند.

این بیانیه می افزاید: 15 عضو شورای امنیت از همه طرف ها خواستند تا این موضوع را هر چه سریعتر حل کنند و بر اهمیت آزادی کشتیرانی در خلیج عدن و دریای سرخ مطابق با قوانین بین المللی تاکید کردند. آنها همچنین از همه طرف‌ها می‌خواهند که تشدید اوضاع در یمن را متوقف کنند و با فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای ازسرگیری گفت‌وگوهای سیاسی جامع همکاری سازنده داشته باشند.

انتهای پیام/ م.