آیا درآمدهای بودجه 1401 امکان پذیر است؟ خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، کارشناسان درآمد 381 هزار میلیارد تومانی نفت در بودجه سال 1401 معادل صادرات 1.2 میلیون بشکه در روز برآورد می کنند و با توجه به اینکه در حال حاضر صادرات نفت به 1.5 میلیون بشکه در روز می رسد، این درآمد قابل دستیابی است اما منوط به این است که در شرایط سیاست و تحریم اتفاق خاصی نمی افتد.

به نظر می رسد با توجه به اینکه در شرایط فعلی و تحریم ها می توانیم روزانه یک میلیون و 500 هزار بشکه نفت صادر کنیم، در سال 1401 بر اساس پیش بینی ها صادرات 1.2 میلیون بشکه ای نفت دور از دسترس نخواهد بود و درآمد حاصل از آن خارج خواهد شد. خواهد شد 381 هزار میلیارد تومان نفت محقق می شود.

بخش دیگری از درآمدی که دولت بر آن حساب ویژه‌تری نسبت به نفت دارد، مالیات بر سرمایه است. بنابراین از نظر میزان درآمد، دولت در لایحه بودجه امسال حدود 664 هزار میلیارد تومان را در نظر گرفت که تقریباً 210 هزار میلیارد تومان بیشتر از سال گذشته است. از آنجایی که بیشتر درآمدهای دولت از محل مالیات است، به نظر می رسد دولت سیزدهم حساب های بیشتری برای این نوع درآمدهای پایدار باز کرده است.

ارقام لایحه مالی 1401 نشان می دهد که میزان درآمد مالیاتی حدود 527 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. این درآمدها نسبت به قانون بودجه امسال افزایش چشمگیری را نشان می دهد. درآمد مالیاتی حاصل از قانون مالی 1400 حدود 325 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

بنابراین میزان درآمد مالیاتی دولت سیزدهم در سال آینده نسبت به امسال حدود 202 هزار میلیارد تومان افزایش می یابد. با این حال، به نظر می رسد اگر دولت بتواند از خودروها و خانه های لوکس مالیات بگیرد و از فرار مالیاتی جلوگیری کند، می تواند بخش بزرگی از درآمد پیش بینی شده را به دست آورد.

سوالات زیر قبلاً پاسخ داده شده است.

کدام وزارتخانه بیشترین بودجه را دارد؟

کدام ذینفعان از لیست کمک های دولتی حذف می شوند؟

کدام خودروها و خانه ها در سال 1401 باید مالیات بدهند؟

آیا نیروهای مسلح می توانند نفت بفروشند؟

سقف معافیت مالیاتی در سال 1401 چقدر است؟

آیا تسهیلاتی برای واردات محصولات اساسی وجود دارد؟

در سال 1401 چه تعداد اوراق به فروش می رسد؟

بودجه طرح های عمرانی در سال 1401 چقدر است؟

میزان درآمد مالیاتی پیش بینی شده در بودجه 1401 چقدر است؟

بودجه دفاعی ایران در سال آینده چقدر است؟

هر فرد در سال آینده چند کمک هزینه دریافت خواهد کرد؟

صندوق های توسعه استانی چیست و هدف از ایجاد آنها چیست؟

حداقل و حداکثر دستمزد حقوق بگیران در لایحه مالی 1401 چقدر است؟