سگهای ولگرد؛ درد درمان نشده در شهر و روستای مازندران – خبرگزاری مهر ایران و جهان

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها: هر روز اخبار و گزارش های زیادی از حمله سگ های ولگرد به گوش می رسد بلاصاحب به اطلاع شهروندان و روستاییان مازندران می رسد و جمعیت زیاد و تعداد سگ های ولگرد و ولگرد در شهرها و روستاها عامل ترس و دلهره مردم شده است.

از سوی دیگر مازندرانی ها از دست دادن کودک پنج ساله بابلی که بر اثر حمله سگ های ولگرد جان باخت را فراموش نکرده اند. اند. این در حین جمع آوری موضوع آوردنساماندهی، عقیم سازی و قرنطینه سگ های ولگرد و بلاصاحب حتی اگر جزوه این وظیفه ذاتی شهرداری ها و دستگاه های مرتبط است اما به نظر می رسد تاکنون انگیزه و اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

در حال حاضر برخی از پیمانکاران شهرداری سگ هستند بلاصاحب و ولگردها را از خیابان یا شهر بردارید آوردن و به طور غیرقانونی آن را در شهر و سایر حومه های روستایی تخلیه می کنند.

کارگروه ساماندهی سگ های ولگرد فعال شد

محمد محمدی تاکامی مدیرکل دفتر امور شهری استانداری مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص لزوم ساماندهی و دور هم جمع شدن آوردن سگهای بلاصاحب و ولگردها در شهرهای سراسر استان بیان کردند: گروه های ضربتی شهرداری توسط فرمانداران اداره می شود که در حال بررسی و نظارت بر موضوع ساماندهی سگ های ولگرد هستند.

سگهای ولگرد؛  درد درمان نشده در شهر و روستای مازندران

وی گفت: ارگان هایی مانند شهرداری، محیط زیست، مرکز بهداشت و… اعضای این کارگروه هستند و افزودند: در حال تهیه گزارشی از استانداری و دادستانی برای نظارت بر عملکرد استانداری ها و دستگاه های مرتبط در این حوزه هستیم. منطقه.”

هر روز بر تعداد سگ های ولگرد در نقاط مختلف استان افزوده می شود و تردد آنها موجب وحشت شهروندان و کودکان می شود. ذیل جعفری یکی از شهروندان ساروی گفت: حضور و تعداد زیاد سگ های ولگرد باعث ترس و نگرانی ما برای سفر به مناطق خاص شده است.

وی افزود: کارآفرینان در شهرهای مختلف اقدام به جمع آوری سگ کردند. آوردن و آن را به حومه شهرها و مناطق دیگر تخلیه کنید.

وی بیان کرد که به دلیل حضور زیاد سگ ها بلاصاحب وی گفت: در برخی مناطق تفریحی مانند پارک ها، خانواده ها و کودکان بی قرار هستند. آوردن این سگ های ولگرد و بلاصاحب عمل.

بیش از 50 بیماری از طریق گاز گرفتن سگ منتقل می شود

طبق تحقیقات انجام شده بیش از 50 نوع بیماری از طریق سگ گزیدگی منتقل می شود، در حالی که طبق ماده 55 قانون شهرداری ها، شهرداران وظیفه دارند حیوانات باشند. بلاصاحب از جمله سگ ها آوردن کردن.

مدیر موسسه تحقیقاتی انستیتو نورد ا وی با بیان اینکه مهم ترین بیماری ناشی از هاری سگ گزیدگی است که 100 درصد کشنده است، افزود: از شهروندان خواست سگ ها را تنها نگذارند و از طرفی با تخریب اکوسیستم آنها در طبیعت، آنها را از بین ببرند. طبیعت می بیا بریم.

محسن آشوری وی به خبرنگار مهر گفت: غذا دادن به سگ و تغییر رفتار حیوانات می تواند مشکلاتی را ایجاد کند و برخی بررسی ها نشان می دهد که مردم به سراغ سگ ها و این رفتارها با سگ ها می روند. بلاصاحب منجر به مشکلات می شود.

وی گفت: در برخی از کشورها مانند فرانسه، انگلیس، هلند و… مشکل سگ وجود دارد بلاصاحب و مشکل را حل کردند، گفت: رفتار با سگ را بلد نیستیم و باید در فرهنگ سازی و آموزش مردم تلاش کنیم.

سگهای ولگرد؛  درد درمان نشده در شهر و روستای مازندران

آشوری رفتار: از منظر رفتاری، وقتی سگ به انسان حمله می کند، باید ساکن باشد و به چشمان سگ نگاه نکند و به سمت سگ حرکت نکند.

گاهی با لیسیدن حیوان هار این بیماری از طریق پوست منتقل می شود

وی گفت: بالغ بر 800 مورد بیماری مشترک انسان و دام داریم که برخی از آنها توسط سگ و گاهی با لیسیدن حیوان منتقل می شود. هاراین بیماری با خاراندن پوست منتقل می شود که در این صورت مراجعه به مراکز پیشگیری شبکه های بهداشت ضروری است.

گاهی با لیسیدن حیوان هار، بیماری با خاراندن پوست منتقل می شود و در این صورت مراجعه به مراکز پیشگیری شبکه های بهداشت و درمان ضروری است.

او گفت: “سگ هایی با دهان پرخاشگر، پرخاشگر و آبریزش”. گاز زدن آنها از سنگ و چوب ساخته شده اند و در صورت حمله و گاز گرفتن سگ، به مدت 25 دقیقه با آب و صابون بشویید زیرا باعث کاهش تراکم ویروس هاری می شود.

آشوری یادآور شد: مراکز پیشگیری از هاری در تمامی شهرستان ها فعال است و با مراجعه به این مراکز می توانید از خدمات درمانی تکمیلی بهره مند شوید.

گفت که سگ ها بلاصاحب باید زنده باشد گیروی گفت: معدن کاری باعث کاهش و کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد می‌شود و سگ‌های بیمار به آرامی می‌میرند.

آمار پزشکی قانونی مازندران تایید می کند که در 9 ماهه امسال 73 مجروح سگ گزیدگی به دلیل جراحات و جراحات به پزشکی قانونی معرفی شدند. علی عباسی مدیرکل پزشکی قانونی مازندران با اشاره به اینکه از این تعداد 60 نفر مرد و مابقی زن هستند، افزود: بیشترین سن آسیب سگ گزیدگی بین 31 تا 40 سال با 21 نفر و کمترین سن است. بین 51 تا 60 مورد با 7 نفر.

مدیرکل پزشکی قانونی استان گفت: طبق آمار مراکز استان ها بیشترین آمار سگ گزیدگی مربوط به شهرستان های ساری است. میاندرود و تنکابن با 14 نفر و کمترین مربوط به شهرستان رامسر، محمود آباد است. فریدونکنار، جویبار و نکا هر کدام با یک مورد گزارش شده است.

تعداد زیاد سگ های ولگرد در شهرها و شهرستان ها باعث شده که برخی از افراد برای رهایی از شر ولگردها گاهی از حیوانات سوء استفاده کنند و تاکنون موارد متعددی از این قبیل اقدامات گزارش شده است. در هر صورت بحث ساماندهی سگ های ولگرد بیماری صعب العلاجی است که با وجود مواد و تبصره های قانونی متعدد همچنان منسوخ و بر زمین مانده است.