معلمان منتظر نمره گذاری/برنامه ها هستند تا به وعده 10 ساله خود عمل کنند

علی اصغر محمدی کارشناس آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در خصوص رتبه بندی معلمان گفت: لایحه «رتبه بندی معلمان» پس از یک دهه انتظار معلمان در پایان آذرماه امسال به تصویب مجلس رسید. و فراز و نشیب های زیاد برای بهره مندی از مزایای آن امید بیشتری داشته باشید.

وی گفت: معلمان با توجه به تصویب این طرح در مجلس و اظهارات دولتمردان، منتظرند تا بالاخره حقی را که سال‌هاست علیرغم شایستگی از آن محروم بوده‌اند، بگیرند. بحث، هر ساله بحث تصویب و اجرای طرح تشکیل پرونده مطرح می شود، اما به دلایل مختلف از جمله کمبود بودجه این امر محقق نشد.

* بررسی های رتبه بندی

محمدی ادامه داد: در این مدت انتقادات شدیدی نسبت به اجرای این طرح وجود داشته و منتقدان معتقدند دولت ها به دلیل اجرای ناقص این طرح اقدام به افزایش دستمزدها کرده اند.قانون مدیریت خدمات کشوری برای معلمان و پرهیز از اجرای کامل طرح طبقه بندی.”

وی افزود: با توجه به این روند و وعده های داده شده در خصوص اجرای لایحه درجه بندی و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، معلمان نگران نحوه اجرای این طرح در سال آینده هستند.

*هدف از اجرای «رتبه بندی معلمان» ارتقای جایگاه معلمان است

این کارشناس آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه هدف از اجرای لایحه رتبه بندی معلمان ارتقای جایگاه معلمان و ایجاد انگیزه بیشتر در بین معلمان است، افزود: در واقع این لایحه سعی دارد بهترین ها را برای حرفه معلمی انتخاب کند.

وی در ادامه با بیان اینکه ضمن رتبه بندی همه معلمان باید با همتایان خود مقایسه شود و 80 درصد حقوق اساتید را دریافت کنند، گفت: مجلس اعلام کرد هیچ معلمی کمتر از 8 میلیون و 80 هزار تومان دریافت نمی کند.

* عملکرد رتبه بندی اعتباری ناچیز

محمدی با اشاره به اینکه 12500 میلیارد تومان اعتباری است که دولت برای اجرا و عملیاتی شدن این طرح در نیمه دوم امسال در نظر گرفته است، افزود: همانطور که اخیرا سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات آموزش و پرورش اعلام کرده است. کمیسیون و با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش. در واقع دولت برای اجرای رتبه بندی سقفی را تصویب کرده است.

وی افزود: طبق توافق دولت و مجلس در لایحه مالی سال 1401 مبلغ 25 هزار میلیارد تومان برای اجرای نظام رتبه بندی معلمان در نظر گرفته شد.

* توپ رتبه بندی در زمین شورای نگهبان

این کارشناس آموزش و پرورش گفت: مصوبه 1400 نماینده مجلس برای تصویب 24 آذرماه به شورای نگهبان ارسال شده است. ، نمایندگان مجلس و دولت همه منتظر اظهار نظر شورای نگهبان در این باره هستند.

وی ادامه داد: در صورت تصویب مصوبه معاونین شورای نگهبان، معلمان با 9 شاخص و معیار در رتبه پنج برتر قرار خواهند گرفت و معلمان انتظار دارند تا دو ماه باقی مانده رتبه بندی نهایی و اجرایی شود. اما معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که وزارت آموزش و پرورش بر اساس ماده ۷ آیین نامه اجرایی این طبقه بندی را تهیه و تدوین می کند.

انتهای پیام/.