فارس من | مشکلات زندگی کتابداران/ «بینوایان» در کتابخانه ما نیست!

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتابداران کشور با ثبت سوژه های امضا شده از اولین کسانی هستند که از راه اندازی سامانه «فارس من» در این خبرگزاری استقبال کردند و اکنون که این بخش محبوب فارس خبرگزاری بیش از 53000 موضوع ثبت کرده و حدود 4 موضوع دارای 1.6 میلیون عضو است که باز هم با ثبت موضوع از موسسه بالاتر خود گلایه می کنند و در این تاپیک به چند محور اشاره می کنند.

حدود 500 نفر در حمایت از طوماری با عنوان ” نهاد کتابخانه های عمومی کشور باید سازمانی شود ” به تصویب قانون سال 1383 مجلس شورای اسلامی مبنی بر تشکیل سازمان مردم نهاد و واگذاری مدیریت کتابخانه های عمومی به این سازمان اشاره کردند. این مؤسسه که در تأمین مالی مدیریت شهری دچار مشکل بوده و قادر به پرداخت نیم درصد از درآمد کتابخانه ها نیستند. درخواست کتابداران را اینجا بخوانید.

البته کتابداران به این امر بسنده نکردند و طی چهار سال گذشته نامه هایی به سران قوا نوشتند که آخرین آن به رئیس جمهور سید ابراهیم رئیسی بود و در آن نوشتند: «کتابداران و کتابخانه ها اصلا خوب نیستند ناآگاهی از زندگی و مشکلات اداری کمر کتابداران را شکست، بی نظمی های مالی، جذب پرسنل گمرک، حذف و به حاشیه راندن نیروهای جوان و انقلابی و کارشناسان، تعطیلی پروژه های موفق و اهمیت روزافزون کتابخانه عمومی. “


نصرالله پژمان فر، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی

همان کتابدارانی که امروزه معتقدند «این موسسه به حیاط خلوت دولت ها تبدیل شده و افراد مسئول ارائه رزومه مناسب در این موسسه هستند». پیش از این از کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی انتقاد کرده بودند و نصرالله پژمان فر، رئیس این کمیسیون در واکنش به این موضوع گفت: «کلیه تخلفات مطرح شده در جلسه کمیسیون منوط به استعلام است که یکی از آنها تحقق کتابداران است. حقوق. نتیجه باید افزایش 75 درصدی حقوق کتابداران باشد که شامل افزایش 50 درصدی در فصل 10 و افزایش 25 درصدی حقوق سالانه می شود. اینجا و در صفحه سیاست خبرگزاری فارس بخوانید.

خبرگزاری فارس بدون هیچ گونه قضاوتی در مورد بررسی ها و نظرات کتابداران با فردی که این موضوع را ثبت کرده بود تماس گرفت و در مدت کوتاهی صدها طرفدار را برای ادعای خود جمع کرد. این کتابدار کارشناس ارشد کتابداری و اهل یکی از شهرهای غرب کشور است که به دلیل مسائل استخدامی تمایلی به انتصاب ندارد. وی می گوید: قبل و در دوره مدیریت قبلی نهاد کتابخانه ها با ثبت کنندگان موضوع «فارس من» برخورد شده و حتی تعدادی از آنها اخراج شدند. بنابراین او دوست ندارد نامش در این مصاحبه مطرح شود.

این کتابدار می‌گوید: میانگین حقوق کتابداران حدود پنج میلیون تومان است و با وجود اینکه ما مأموریت داریم کتاب‌هایی را در اختیار مشتریان کتابخانه قرار دهیم، اما چون اندوخته‌ای داریم معمولاً باید به مشتریان پاسخ منفی بدهیم. چون نه تنها کتاب های جدیدی مثل «ملت عشق» – که پرتقاضا است – در کتابخانه نداریم، بلکه «بینوایان» که اثری کلاسیک و قدیمی است و هزاران بار تجدید چاپ شده است. در کشور ما، ما آن را در رزرو خود نمی بینیم.

این کتابدار کشورمان ادامه می دهد: به جای تمرکز بر کتاب و کتابداری باید در برنامه های مشترک با سازمان فرهنگ و ارتباطات، سازمان حج و زیارت، شهرداری یا سایر نهادها خدمت کنیم که اساساً در رسالت ما تعریف نشده است.

وی می افزاید: خود این نهاد به جای توجه به ذخایر کتابخانه ای و ارتقای آن به برنامه هایی مانند شب شعر که متولیان دیگری در کشور ما دارد می پردازد. چرا باید بودجه هایی را صرف کنیم که هم بتواند منابع کتابخانه را از نظر منابع بهبود بخشد و هم شرایط زندگی کتابداران را بهبود بخشد؟


بنیاد کتابخانه در کتابخانه های خود محافل ادبی تشکیل داده است

او گفت: «اگر کتابداران به یک سازمان دولتی تبدیل شوند و زیر نظر رئیس جمهور فعالیت کنند، می توانند این کار را انجام دهند.» ردیف بودجه برای ارتقای خود.

وی در پایان به خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس گفت: ما پرسنل نداریم و نهاد کتابخانه های عمومی در بین دستگاه های فرهنگی کشور جایگاه نامشخصی دارد. اما عده ای در این نهاد مسئولیت می گیرند و می روند تا برای خود رکورد بزنند.

خبرگزاری فارس فرصت پاسخگویی را برای کتابخانه های عمومی کشور می داند و آمادگی دارد با حضور نمایندگان و دیگر کارشناسان فرهنگی و سیاسی مسیرهای تشکیلاتی این نهاد را طی کند.

انتهای پیام/.