البته، همیشه آسان نیست!

به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی فضائلی در یادداشتی نوشت: طلاب حوزه های علمیه در ابتدای تحصیل کتابی به نام جامع المقدمات را فرا می گیرند. از جمله نکات این کتاب ابتدایی توجه به موضوعات اصلی و پرهیز از حواشی و نکات فرعی که با عبارت «علیکم بالماتون لا بال مرغش» مطرح می شود.
اولویت بندی مشکلات یکی از ثمرات و نشانه های عقلانیت است، کسی که نمی تواند مشکلات را از هم تشخیص دهد و آنها را اولیه و فرعی قرار دهد، طبیعتاً «نمی تواند انرژی و توان خود را در مسیر درست به کار گیرد و موجب اتلاف منابع می شود».
در طول سال‌های نسبتا طولانی فعالیت رسانه‌ای، من این واقعیت تلخ را نیز تجربه کرده‌ام که چقدر علاقه کاربران به اخبار زرد یا اخبار حاشیه‌ای بر اخبار بزرگ و جریان اصلی برتری دارد!
در گذشته و حال، واکنش کاربران به اخباری مانند تصادف یک ورزشکار یا عروسی خواننده یا بازیگر اغلب فراتر از اخبار و گزارش های جدی است.
یا تماس تلفنی دختر سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی به مناسبت میلاد این قهرمان ملی و یا نمونه پیچیده تر آن سقوط هواپیمای اوکراینی همزمان با شهادت این شهید سرافراز و حمله به عین الاسد.
البته لزوماً همه حواشی ناچیز نیستند، بلکه با توجه به موضوع اصلی و اولویت هایی که باید در نظر گرفته شود و تاکید بر آن در هر مرحله باید از آنها پرهیز کرد و یا حداقل به مشکل اساسی اساسی رسیدگی کرد.
این آفت مخصوص قشر و نهر خاصی نیست و متأسفانه در گروه ها و اقشار و نهرهای مختلفی دیده می شود.
همچنین باید در نظر داشته باشیم که جابه جایی موضوعات حاشیه ای یا غیر اولویت دار در کنار متن و موضوعات اصلی نیز از تکنیک های عملیات روانی است، یعنی زمانی که افکار عمومی به موضوع مهم و مفیدی پی می برد و یا حواشی ایجاد می کند تا افکار عمومی. یا یک حاشیه را به جای متن برجسته کنید.
رهبر فرزانه انقلاب اسلامی بارها به این موضوع اشاره کرده اند; مثلاً در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت در سال 1377 فرمودند: ب از بدحجابی و حاشیه بپرهیزید. می بینم که متاسفانه – نه امروز و نه دیروز – در اکثر مواقع خیلی سستی داشتیم… اما الان با پیدایش فضای مجازی و این شلوارهایی که در فضای مجازی و اینها هستند، این حاشیه ها و حواشی و لایک ها بیشتر و بیشتر می شود. افزایش دادن؛ تا حد امکان از آنها دوری کنید.
رهبر معظم انقلاب به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) نیز با ذکر مثالی به این موضوع پرداختند.
درون اینها چالش های درونی ما هستند. حفظ اختلافات در داخل کشور؛ تفاوت‌های فرعی و سطحی ما را سرگرم می‌کند، ما را در مقابل هم قرار می‌دهد، درگیری ایجاد می‌کند، ما را از موضوعات و خطوط اصلی منحرف می‌کند. این یکی از مصادیق اصلی چالشی است که مطرح شد (فراموش کردن روحیه و جهت گیری نهضت امام).
اهمیت این موضوع برای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به حدی است که ایشان حداقل یک بار دیگر در سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که یکی از مهمترین سخنرانی های سالانه ایشان است به این موضوع پرداختند. .
رهبر معظم انقلاب به مناسبت بیست و نهمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (ره) در سال 1376 یکی از ویژگی های امام راحل را این توجه به اولویت ها ذکر کردند.
سوم: امام اولويت ها را رعايت كرد; او روی اولویت ها تمرکز کرد. فرض کنید در دوران مبارزات، اولویت امام، مقابله با سلطنت بود و مسائل حاشیه ای را وارد حوزه کاری خود نمی کرد; در زمان جنگ تحمیلی، اولویت امام مسئله جنگ بود; امام بارها فرموده بودند که جنگ در رأس امور است، دفاع مقدس در رأس امور قرار دارد و این حقیقت بود. او بر روی یک موضوع اولویت‌دار تمرکز کرد و هدف خود را کنار نگذاشت. در روزهای اول انقلاب – در همان روزها و هفته های اول – در رفتار امام به طور شگفت انگیزی به این نکته اشاره می شود که امام به قانون اساسی، بر تأسیس نظام، بر احکام قانونی و بر این چیزها تکیه کرده است. ; یعنی روی این نکته اصلی تمرکز کرد.
بنابراین همه علاقمندان به مصالح کشور به ویژه «نیروهای انقلابی» باید مراقب این موضوع باشند و خود را مجهز به علم و بصیرت کنند تا بتوانند بین سؤالات قضاوت کنند و سؤالات حاشیه ای را از هم جدا کنند. متن و مسائل با اولویت کمتر و اولویت بالاتر. البته، همیشه آسان نیست!

انتهای پیام/.