روایت تخت روانچی از دلایل سلب حق رای ایران در سازمان ملل

به گزارش خبرآنلاین، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی در گفت‌وگویی درباره علت از دست دادن حق رای ایران در سازمان ملل، افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره متعهد بوده است. به عنوان یکی از اعضای فعال سازمان ملل این در حال پرداخت به موقع حقوق شما است و ما این را در عمل ثابت کرده ایم.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد گفت: متأسفانه برای دومین سال متوالی با مشکل پرداخت بدهی خود مواجه شده ایم که ناشی از اعمال تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه ایران است.

وی افزود: تحریم های ظالمانه آمریکا نه تنها حوزه های مختلف از جمله پزشکی، تامین کالاهای انسانی، تجهیزات پزشکی و غیره را تحت تاثیر قرار داد، بلکه کار سازمان ملل را نیز مختل کرد.

تخت روانچی گفت: سال گذشته پس از مذاکره با مسئولان سازمان ملل، در نهایت توانستیم با منابع خود در خارج از کشور این مشکل را حل کنیم و این کار را انجام دادیم.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل توضیح داد: وضعیت جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای نیست که ما این منابع را نداریم و به همین دلیل سهمیه‌های خود را به موقع پرداخت نمی‌کنیم، بلکه منابع موجود و ظلم و یک‌جانبه است. تحریم های آمریکا که ما را از انجام تعهدات خود باز می دارد.

سفیر ایران در سازمان ملل ادامه داد: اخیرا رایزنی‌های خود را با سازمان ملل آغاز کرده‌ایم و در حال پیشبرد مذاکرات هستیم و امیدواریم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد.

تخت روانچی گفت: منابع مالی موجود است و فقط باید بتوانیم به یک کانال امن برسیم تا بتوانیم در اسرع وقت این کار را انجام دهیم.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در نامه‌ای به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد که ۱۱ کشور حق رای خود را به دلیل افزایش تعداد اعضای سازمان ملل از دست داده‌اند.

بر اساس منشور سازمان ملل متحد، حق رای یک کشور عضو زمانی به حالت تعلیق در می‌آید که معوقه آن معادل یا بیشتر از مبلغی باشد که باید ظرف دو سال بپردازد.

اگر معوقات به دلیل وضعیت خاص کشور عضو باشد، مجمع می‌تواند به نظر کمیته سهمیه‌ها به آن کشور اجازه دهد که به رأی دادن ادامه دهد.

در این نامه آمده است که ایران، سودان، ونزوئلا، آنتیگوا و باربودا، گینه، کنگو و پاپوآ گینه نو از جمله کشورهایی هستند که حق رای خود را از دست داده اند.

وی گفت: حداقل بدهی برای احیای حق رای این کشورها حدود 40 میلیون دلار برای ونزوئلا، 300 هزار دلار برای سودان و 18 میلیون دلار برای ایران است.

سال گذشته فهرستی از کشورهایی که در پرداخت بدهی ها کوتاهی کردند منتشر شد که سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد آن را روندی عادی خواند و گفت ایران در تلاش برای حل این مشکل است.

311311