اولین دیدار ارمنستان و ترکیه برای عادی سازی روابط

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، هیئت ترکیه ای در راستای عادی سازی روابط دو کشور روز جمعه با هیئت ارمنستان در مسکو پایتخت روسیه دیدار کرد.

ریاست هیئت ترکیه ای را سردار قلیچ، سفیر سابق ترکیه در آمریکا بر عهده داشت. هدایت تیم ارمنستان نیز بر عهده روبن روبینیان، نایب رئیس پارلمان ارمنستان است.

دور اول 90 دقیقه طول می کشید و هر دو طرف توافق کردند که مذاکرات را بدون پیش شرط ادامه دهند. زمان دور بعدی مذاکرات بین دو کشور هنوز تعیین نشده است.

چند روز پیش، دولت ارمنستان اعلام کرد که به ممنوعیت واردات محصولات ترکیه که توسط ایروان در پاسخ به حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان در جنگ قره باغ کوهستانی در سال 2020 اعمال شده بود، پایان خواهد داد. وزارت اقتصاد ارمنستان در مورد آن اعلام کرد. صفحه فیسبوک که تصمیم گرفته است تحریم محصولات ترکیه را تمدید نکند.

ترکیه در جریان درگیری های سال 2020 که طی آن باکو بخش های زیادی از منطقه قره باغ کوهستانی را از ارمنستان بازپس گرفت، حمایت سیاسی و نظامی قابل توجهی از جمهوری آذربایجان کرد. پهپادهای «بیرقدار» ساخت ترکیه که در اختیار ارتش آذربایجان قرار گرفت، نقشی کلیدی در درگیری با نیروی زمینی ارمنستان ایفا کردند.

دو کشور پس از یک دوره طولانی تنش اخیراً پیام های مثبتی در مورد کاهش تنش ارسال کردند.

انتهای پیام/..