هوای اصفهان در 4 منطقه سالم است – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر، میانگین شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان طی ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۱۰ صبح امروز جمعه ۲۱ خردادماه در چهار ایستگاه پایش فعال اداره کل محیط زیست وضعیت قابل قبولی را نشان می دهد.

بر اساس اطلاعات سامانه پایش آنلاین کیفیت هوای سازمان محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوای این کلانشهر در ایستگاه های پایش خیابان احمدآباد با 62، بزرگراه خرازی 80، پروین با 72 و رودکی با 84 قابل قبول است.

شاخص هواشناسی امروز سجزی با 35 در شرایط پاک، شاهین شهر با 62 و مبارکه با 76 AQI در شرایط عادی به ثبت رسیدند. ایستگاه سنجش آلودگی خیابان های استانداری و همچنین شهرهای همجوار اصفهان از جمله خمینی شهر، زرین شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

11 ایستگاه پایش هوا در خیابان‌های فرشادی، انگلیسی‌بال، فیض، رهنان، شهید باهنر، بلوار کاوه، دانشگاه صنعتی، کردآباد، ولدان، میرزا طاهر و سپاهانشهر تحت نظارت و کنترل شهرداری اصفهان و به‌عنوان مسئول کنترل کیفیت هوا در حمل و نقل فرعی و به گفته شهرداری اصفهان نقص فنی رخ داده است زیرا شبکه ارتباطی ایستگاه های سنجش کیفیت هوا و اتصال آنها به سرور سیستم جدید تغییر کرده و به زودی این مشکل برطرف می شود و سیستم پایش کیفیت هوا در کنترل کیفیت هوای اداره کل حفاظت محیط زیست ادغام می شود. و شهرداری اصفهان.

شاخص کیفیت هوا از 0 تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم و 301 تا 500 خطرناک است.

شاخص کیفیت هوا اندازه گیری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا مانند مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچکتر از 10 میکرومتر و ذرات کوچکتر از 2.5 میکرومتر) را اندازه گیری می کند. با واحدهای مختلف محدود می کند، آن را به عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.