«سهل انگاری پزشکی کادر پرستاری بیمارستان مفید» به قیمت جان یک نوزاد 13 ماهه تمام شد!/ پزشک مورد بحث تنها 15 درصد مقصر بود! تسنیم خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، برخورد نامطلوب با بیماران در اورژانس های بیمارستانی به ویژه بیمارستان های دولتی یکی از موضوعاتی است که بیماران همواره با آن مخالف هستند. اگرچه مراقبت از بیمار بر اساس سطح و وخامت وضعیت بیمار انجام می شود، اما برخی از بیماران از کیفیت پایین و به موقع بودن مراقبت از بیمار در اورژانس ابراز نارضایتی می کنند.

این کندی در مراقبت از بیمار گاه به دلیل کمبود کادر پرستاری و پزشکی و گاه به دلیل کم توجهی است. “وجدان حرفه ای بسیار پایین پرسنل پرستاری” برای بیماران است که گاهی به قیمت جان بیمار تمام می شود!

تماس یک مادر داغدار با تسنیم و ارائه وضعیت درمانی فرزندش که به دلیل “بی احتیاطی و سهل انگاری کادر پزشکی” جان باخته است، ما را بر آن داشت تا با او گفت و گو کنیم و جزئیات بیشتری را درباره مرگ این 13 ماهه بی گناه جویا شویم. قدیمی بچه پیر .

این مادر جوان ماجرای رفتن به بیمارستان را اینگونه تعریف می کند: اواخر مرداد ماه بود که کودک 13 ماهه ام دچار علائم تنگی نفس شد و او را برای مداوا به بیمارستان کودکان تهران بردیم. آنجا تشخیص دادند پسرم عفونت ریه دارد و برایش اسپری و آنتی بیوتیک تجویز کردند و به خانه رفتیم. ساعت 11 شب بود که وضعیت تنفسی اش بدتر شد و بچه ام را بردم بیمارستان مفید او را بردیم و گفتند کروپ یا کروپ دارد و هر ساعت به بخور نیاز دارد. فردا صبح که بر بالین فرزندم رفتم دیدم حالش تغییر نکرده و به او بخور نداده اند! باعث شد برم پیش پرستار و پرستار وقتی نفس بچه ام رو دید از من پرسید میخوای بهش آمپول دکسا تزریق کنم؟ گفتم از من می پرسی؟ این پرستار هم از اتاق خارج شد و دیگر به وضعیت فرزندم توجهی نکردند!»

دکتر مفید: «اگر نوزادتان ناراحت است، او را به درمانگاه ببرید!”

این مادر برخورد غیرمسئولانه پزشک اورژانس را عامل وخامت حال فرزندش می داند و می گوید: نگران سرفه های فرزندم بودم و مدتی گذشت تا ساعت 7 شب هیچ دکتری برای دیدن نوزادم نیامد. ، تا زمانی که نوزادم در اورژانس بستری شد، دچار بحران تنفسی شد، تسلیم شد و نتوانست نفس بکشد و لب هایش کبود شده بود! بغلش کردم و به دکتر اورژانس گفتم خانم دکتر! کودک من نمی تواند نفس بکشد! پزشک معالجش با خونسردی به من گفت: این ناراحتی تنفسی است، من همین الان به ویزیت بیمار می روم، اذیتم نکن! و وقتی با اعتراض من روبرو شد، گفت: “اگر ناراحت هستید، می توانید او را به بیمارستان خصوصی منتقل کنید!”

وقتی دکتر به بالین فرزندم آمد، دیگر دیر شده بود!

این مادر ادامه می دهد: وقتی حال فرزندم بدتر شد، دکتر آمد و فرزندم را انتوبه کردند و به مراقبت های ویژه منتقل کردند. فرزندم در مراقبت های ویژه بیهوش بود و سپس به هوش آمد، اما حالش خوب نبود و به محیط واکنشی نداشت. علت را جویا شدم و یکی از پزشکان این بخش گفت فرزندم «فلج مغزی» دارد و راهی برای برگرداندن او وجود ندارد و در واقع گفتند بچه ام! در نهایت نوزادم به بخش اعصاب منتقل شد و در این بخش پزشک معالج گفت به نظر من کار خاصی نمی توان برای این نوزاد انجام داد اما دستور ترخیص نمی دهم و گفتند در صورت تمایل می توانید ترخیص کنید. او از بیمارستان با رضایت شخصی شما. ! من و همسرم با رضایت خود نوزادمان را از بیمارستان مرخص کردیم تا پزشکان دیگر را بر بالین او بیاوریم. با وجود این اقدامات فرزندم پس از چند روز در خانه فوت کرد.»

سهل انگاری 15 درصدی پزشک بیمارستان مفید در صورت عدم مراقبت از نوزاد 13 ماهه!

مادر این کودک 13 ماهه پس از مرگ فرزندش از کادر پرستاری بیمارستان شکایت کرد. وی همچنین از نتیجه معاینات پزشکی قانونی گلایه دارد و معتقد است که سهل انگاری کادر پزشکی بیش از آن چیزی است که در معاینات پزشکی قانونی به اثبات رسیده است.

وی تنها راه اثبات این قصور را بررسی دوربین های مداربسته بیمارستان می داند و می افزاید: «وقتی شکایت کردیم که از بچه‌مان مراقبت نمی‌شود، قرار شد دوربین‌های مداربسته بیمارستان بررسی شود، اما بیمارستان گفتند دوربین‌های مداربسته به مدت 2 ساعت خاموش هستند (دقیقا همان 2 ساعت از زمانی که این اتفاق برای نوزادمان افتاد!! ) و زمانی که ما در اورژانس بودیم هیچ ویدئویی ضبط نشد!

بر اساس رای نهایی شکایت این مادر از کادر درمانی بیمارستان مفید، سازمان پزشکی قانونی در دومین جلسه پس از بررسی مدارک پرونده بالینی اعلام کرد:

وی ادامه داد: نوزاد 13 ماهه با علائم سرفه و تنگی نفس به بیمارستان منتقل شد و با تشخیص سیاه سرفه تحت درمان قرار گرفت و طی مراحل درمان بیمار شد و انتوبه شد و بر اساس نتایج کمیسیون پزشکی قانونی اقدامات تشخیصی و درمانی بر اساس استانداردهای علمی انجام شد. تاخیر در روند درمان و عدم انتقال به موقع نوزاد به بخش مراقبت های ویژه کودکان منجر به کاهش اکسیژن رسانی به مغز نوزاد و در نهایت مرگ شد.

با وجود این، پزشکی قانونی گفت: بی توجهی کادر پزشکی 30 درصد در مرگ کودک موثر است از این مقدار پزشک مربوطه (دکتر بالانگی) به دلیل عدم درمان به موقع 15 درصد در مرگ این نوزاد موثر شناخته شده است. معاونان اطفال و مسئول فنی وقت به دلیل عدم پیگیری پروتکل های درمانی بیمارستان که باعث تاخیر در روند درمان بیمار شده بود، 5 درصد در مرگ متوفی موثر بودند. بقیه مربوط به شدت بیماری است.»

بهداشت و درمان، پزشکی قانونی، بهداشت و درمان، پزشکی قانونی،

مادر این نوزاد که به دلیل بی توجهی پزشک و کادر پرستاری فرزندش را از دست داده است، ارقامی که در جریان رای گیری نهایی میزان بی توجهی پرسنل پرستاری این بیمارستان در این مورد اعلام شد. “این واقعا بی انصافی است” می داند و می گوید: «در طول این آزمایش، پزشکی قانونی 70 درصد مشکل را به اصل بیماری مرتبط می کند! اتخاذ چنین تصمیم ناعادلانه ای بسیار نیرومند است زیرا پزشکان بیمارستان قادر نبودند یا نمی خواستند در مورد نوزادی که 20 ساعت قبل از تولدش در بیمارستان بود کاری انجام دهند. وضعیت بدتر نمی شود و تحت کنترل کامل کادر پزشکی بود. در حال حاضر در این تصمیم پزشک اصلی معالج فرزند من تنها 15 درصد مجرم شناخته شده است !!

انتهای پیام/