“مزایای موشک راهبردی خرمشهر 4 نسبت به سه نسل قبلی” به گفته سخنگوی وزارت دفاع + اطلاعات

  • سردار رضا طلاینیک سخنگوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره موشک «خرمشهر 4» و ویژگی های آن گفت: مولفه های قدرت دفاعی و بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران متنوع است که یکی از آن مولفه ها قدرت موشکی ایران با تکیه بر دانشمندان و متخصصان جوان خود جزو کشورهای پیشرو در این زمینه است.
  • وی افزود: اگر به قدرت دفاعی و موشکی بالاتری دست یافته ایم و این روند را توسعه داده ایم، باید گفت که این موضوع به قدرت علمی، فناوری و توسعه صنعت مربوط می شود. زیرا امکان استفاده از دانش صنعت موشک در سایر صنایع غیرنظامی نیز وجود دارد.
  • سخنگوی وزارت دفاع ضمن تشریح ویژگی های موشک خرمشهر 4 گفت: موشک خرمشهر که سه نسل از آن رونمایی شده و آخرین نسل آن با نام “خرمشهر 4” دیروز ارائه شد دارای یک صلیب راداری کوچک است. بخش و احتمال رادارگریزی آن زیاد است. . این موشک نسبت به نسل های قبلی خود سرعت بیشتری دارد.
  • وی افزود: طراحی موشک «خرمشهر 4» با نسل های قبلی خود متفاوت است و می تواند از کلاهک های مختلف استفاده کند. در واقع بسته به نوع کلاهک، امکان تعیین سرعت، مسافت و هدف تغییر می کند. بنابراین؛ قابلیت مانور بالایی دارد و همچنین امکان آماده سازی در کمترین زمان نسبت به موشک های قبلی در این موشک وجود دارد.
  • سردار طلاینیک درباره دیگر ویژگی های موشک نسل چهارم خرمشهر بیان کرد: سیستم کنترل و هدایت موشک در هنگام عبور از جو از کار می افتد و به همین دلیل قدرت مانور و قدرت رادارگریزی موشک نیز افزایش می یابد.
  • به گزارش فارس، موشک راهبردی دوربرد «خرمشهر 4» روز پنجشنبه 13 خرداد توسط امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع رونمایی شد. برد این موشک 2000 کیلومتر، طول آن 13 متر و وزن کلاهک آن 1500 کیلوگرم است. این موشک یکی از موشک های نقطه ای هدایت نشده در مرحله نهایی است و موتور آن اروند نام دارد که از سوخت هایپرگولیک (خود اشتعال) استفاده می کند.

بیشتر بدانید: