سردار فرهی: مقابله با موشک خرمشهر 4 برای دفاع از دشمن غیرممکن است

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سردار سید مهدی فرهی معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح عصر امروز (جمعه 14 خرداد) در برنامه تلویزیونی «صف اول» که از شبکه خبر پخش شد، گفت: چهل سال‌ها پیش ما در نقطه صفر موشکی بودیم و فقط یک موشک اسکاد بازسازی‌شده برای دفاع از مردم به کشور آوردیم.

وی افزود: در فاصله 40 سال که تحریم های سنگینی علیه کشورمان اعمال شد، توانستیم موفقیت های زیادی کسب کنیم که موشک خرمشهر 4 یکی از آنهاست. البته باید یاد و خاطره شهید حسن تهرانی مقدم که پدر صنعت موشکی ایران است که خدمات و فعالیت های ارزنده ای برای این صنعت انجام داد گرامی بداریم.

معاون وزیر دفاع با اشاره به موشک «خرمشهر 4» گفت: امروز به نسل چهارم موشک خرمشهر رسیده ایم و به هویت بومی خود، جوانان سرافراز و توانایی های آن افتخار می کنیم.

وی ادامه داد: موشک «خرمشهر 4» 2 ​​هزار کیلومتر برد و کلاهک آن 1500 کیلوگرم وزن دارد. طول کلاهک آن حدود 4 متر است و هدایت آن در فاز میانی انجام می شود.

سردار فرهی با اشاره به حرکت موشک نسل 4 خرمشهر گفت: این موشک پس از رها شدن از سکوی پرتاب طبق برنامه به سمت بالا حرکت می کند و در ارتفاع معینی با سرعت مشخص بدنه از کلاهک جدا می شود و فقط کلاهک باقی می ماند این موشک پس از انجام مراحل بالا وارد فاز میانی می شود که برد اصلی موشک تنظیم می شود.

رئیس سابق سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع با بیان اینکه کلاهک آن در ارتفاع چند کیلومتری خارج از جو قرار می گیرد و در این مدت موتورهای پشت سر این کلاهک دو فرآیند را انجام می دهند، گفت: گام اول حذف است. اختلالات ناشی از جدا شدن موتور از کلاهک و مرحله بعدی استفاده از موتورهای دیگری است که به کلاهک کمک می کند تا به هدف تعیین شده برسد.

وی ادامه داد: زمانی که فاز میانی به تدریج تمام می شود باید تمام خطاها به صفر برسد. به عبارت دیگر موتورها باید در این مسافت طولانی 2000 کیلومتری به نحوی کار کرده باشند تا تمامی خطاها به صفر برسد و کلاهک به ثبات کامل برسد.

سردار فرهی با اشاره به مراحل بعدی حرکت موشکی خرمشهر 4 گفت: زمانی که حرکت موشک در مرحله میانی باشد، کلاهک آماده ورود به جو متراکم است. در این مرحله سرعت موشک از فاز میانی 16 ماخ به 8 ماخ کاهش می یابد. سرعت 8 ماخ برای موشکی مانند خرمشهر 4 به این معنی است که سیستم های پدافندی نمی توانند با آن مقابله کنند.

وی افزود: با ورود کلاهک به اتمسفر متراکم برای ایجاد شرایط پایدار، موتورهای دیگری فعال می شوند که برای حفظ پایداری خود در حین حرکت به سمت هدف و انحراف از موشک، کلاهک را مانند مته و چرخ چرخان در مداری دایره ای می چرخانند. خط سیر . ایجاد نکنید

در حال تکمیل…
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید