فرانسه: هیچ جنگنده F-16 برای ارسال به اوکراین نداریم – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزیر امور خارجه فرانسه از تمایل این کشور برای شرکت در آموزش ارتش اوکراین در استفاده از جنگنده های F-16 خبر داد.

کاترین کولوناد، وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه اعلام کرد که فرانسه در ناوگان هوایی خود جت های جنگنده F-16 ندارد، اما می تواند آموزش های اولیه پرواز را به ارتش اوکراین ارائه دهد.

وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه ای تاکید کرد: می دانیم که اوکراین به دنبال هواپیماهای اف 16 است که فرانسه در اختیار ندارد. اما آنها به خلبان نیز نیاز دارند و شما باید بین آموزش اولیه و آموزش ویژه برای F-16 تمایز قائل شوید. ما شاید بتونیم کمکتون کنیم.

این دیپلمات ارشد با تکرار اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، افزود که پاریس هیچ تابویی برای کمک به اوکراین برای خرید هواپیماهای جنگی ندارد.

پس از ماه ها امتناع آمریکا و کشورهای غربی از تحویل جنگنده های F-16 به ارتش اوکراین، مقامات واشنگتن و اروپایی اخیراً اعلام کردند که آموزش خلبانان اوکراینی را آغاز کرده اند.

ارتش و مقامات ارشد روسیه خاطرنشان کرده اند که جنگنده های F-16 در صورت تحویل به اوکراین جزو اهداف قانونی ارتش روسیه هستند.

دیروز سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در این باره گفت: بارها گفته ایم که هرگونه تجهیزات و سلاحی که کی یف در منطقه عملیات ویژه روسیه استفاده می کند، هدف مشروعیت یافته از سوی مسکو تلقی می شود. اصرار دشمنان ما بر تشدید تنش ها تنها مشکل اصلی امروز نیست. اما این احتمالاً بزرگترین تهدید برای ایمنی آنها خواهد بود.