2.5 میلیارد بشکه نفت به ذخایر کشور اضافه شد – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر، محسن خجسته مهر ظهر امروز جمعه در مراسم گرامیداشت یکصد و پانزدهمین سالگرد انفجار اولین چاه نفت ایران و غرب آسیا در مسجد سلیمان اظهار داشت: اکتشاف نفت منشأ تحولات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در جهان است. و اکتشاف نفت در ایران نیز منشأ تحولات اقتصادی، سیاسی و گاه نظامی در ایران بوده است.

وی افزود: ما در خط مقدم جبهه و جهاد اقتصادی هستیم تا با ایجاد ارزش افزوده، این منبع غنی حفاظتی و سرمایه زیرزمینی را به ثروت برای کشور تبدیل کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: بی توجهی به داشتن و آمار منابع مخالف حفاظت از مخازن است و در این زمینه به دنبال آن هستیم تا اکتشاف را در کشور به حداکثر برسانیم.

وی با تاکید بر اینکه شرکت ملی نفت ایران در حال بررسی اکتشاف برای یک برنامه صد ساله است، افزود: با توجه به ذخایر فعلی و تولیدی که داریم، می‌توانیم با اطمینان خاطر در صد سال آینده نفت و گاز تولید کنیم.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه یکی از دلایل تحریم ها به دلیل وجود این ثروت عظیم در کشور است، گفت: وقتی دشمن می بیند به دنبال خام فروشی نیستیم و می خواهیم در زنجیره ارزش حضور داشته باشیم. ، ما را تحریم خواهند کرد.

وی گفت: بالغ بر 6 هزار حلقه چاه حفر کرده‌ایم و حدود 73 درصد توسعه در بخش گاز بعد از انقلاب اتفاق افتاده است. همچنین در توسعه میادین نفتی 53 درصد توسعه بعد از انقلاب انجام شد.

معاون وزیر نفت گفت: از زمان انقلاب اسلامی تاکنون بیش از هزار میلیارد دلار نفت صادر کرده ایم. در این زمینه بیش از ۸۰ درصد تولید نفت کشور مربوط به دوران پس از انقلاب است.

خجسته مهر با اشاره به اینکه پیش بینی می شود بخشی از زنجیره ارزش نفت در مسجد سلیمان ایجاد شود، گفت: فاز دوم توسعه میدان مسجد سلیمان جدی است و نیازمند مطالعات است. در این راستا تفاهم نامه ای برای انجام مطالعات آن امضا شده است.

وی گفت: در بحث اکتشافات از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون 2.5 میلیارد بشکه به ذخایر کشور اضافه شده است. حدود 16 بلوک اکتشافی جدید در قالب قراردادهای مشترک اکتشاف و توسعه به ارزش تقریبی 1.1 میلیارد دلار در دستور کار قرار دارد.