کتاب اصحاب دبیرستان رونمایی شد / مستند شهدای دبیرستان سپاه در دست ساخت است – ادبیات و اخبار نشر – اخبار فرهنگی تسنیم | تسنیم خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، مراسم رونمایی از کتاب «دبیرستان یاران» و خاطرات 100 شهید هنرستان سپاه صبح امروز در تالار ندبه بهشت ​​زهرا(س) برگزار شد. در این مراسم جمعی از خانواده های معظم شهدا و همرزمانشان حضور داشتند.

کتاب «همراهان دبیرستان» مجموعه خاطرات شهدای دبیرستان سپاه تهران معروف به «مدرسه امام صادق» است که توسط داود عطایی کچویی و علیرضا اشتری نوشته شده و توسط انتشارات مرض و بوم روانه کتابفروشی ها شده است. خانه این کتاب ادای احترام به 101 شهید دبیرستان سپاه است. دبیرستانی که زمانی به جای لانه جاسوسی قدیمی ایالات متحده شروع می شد.

این کتاب مجموعه ای منتخب از خاطرات تقریباً 400 دانش آموز باقی مانده از آن دوران طلایی است. در ادامه خانواده های معزز شهدا، همرزمانشان و جمعی از فرزندان دبیرستان شهید سپاه تهران به بیان خاطراتی پرداختند.

در بخشی از مقدمه دبیرستان یاران آمده است: «شاید افرادی که از تقاطع خیابان طالقانی و مفتح می گذرند و از کنار سفارت سابق آمریکا – لانه جاسوسی – می گذرند، ندانند که چندی پیش تابلوی «مدرسه الصادق» یا دبیرستان سپاه تهران در بالا به چشم می خورد. یکی از دروازه های جنوبی محوطه سفارت.؛ دبیرستانی که سابقه ای در خور تأمل و ستایش دارد. دبیرستانی که درگیر حوادث انقلاب و جنگ بوده و نامش در پربارترین صفحات تاریخ جاودانه شده است. تاریخ این مرز و بوم».

داود عطایی نویسنده کتاب در مراسم رونمایی از این کتاب گفت: خوشحالم که 6 سال تلاش گروهی به ثمر نشست و تلاش بیش از 40 تا 50 نفر از دوستان برای تهیه این کتاب به نتیجه رسید. یک نتیجه بسیار خوب.” باید اشاره کنم که همرزمان و دوستان این شهیدان زحمات زیادی کشیدند. یادم هست زمانی که مشغول نگارش کتاب بودیم و نیاز به اطلاعات بیشتر داشتیم با تلاش این دوستان به اسناد مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس دسترسی پیدا کردیم و قدم خوبی برای نگارش این کتاب برداشته شد.

وی افزود: از ابتدا می خواستیم کتابی جامع درباره شهدای دبیرستان سپاه نوشته شود و همه خاطرات را در بر گیرد. در واقع، ما نمی خواستیم داستان کوتاه باشد. امروز کتاب «دوستان دبیرستانی» در 880 صفحه همراه با آلبوم عکس منتشر شده است.

این نویسنده با اشاره به ساخت مستند شهدای لیسه سپاه گفت: امیدوارم با تلاش دوستان بتوانیم مستند شهدای مدرسه را پیگیری کنیم و یک کار تصویری در این زمینه انجام شود. رشته. شاید این مستند در ابتدا دو قسمت باشد اما اگر بتوانیم قسمت های زیر را هم انجام خواهیم داد.

عطایی با اشاره به چاپ کتاب دبیرستان یاران و سختی های آن گفت: زمانی که نگارش کتاب را تمام کردیم و خواستیم آن را منتشر کنیم با مشکلاتی مواجه شدیم. به دلیل اینکه حجم کتاب زیاد بود و قیمت کاغذ بالا بود، بسیاری از ناشران تمایلی به چاپ این کتاب نداشتند اما در نهایت به نتیجه خوبی رسیدیم. همچنین در حین تحقیق و تفحص، بسیاری از بستگان شهدا از دنیا رفتند و از برکت وجود و یاد و خاطره آنها محروم شدیم. کار ما را هم سخت تر کرد.

در بخشی دیگر از این مراسم با حضور یاران علی بن موسی الرضا علیه السلام پرچم مقدس رضوی در میان حاضران به اهتزاز درآمد. یکی از خادمین حاضر در این دیدار در سخنانی کوتاه گفت: همه شهدای ما مهر تایید شهادت خود را از امام زمان و ائمه معصومین دریافت کرده اند. حاج قاسم و شهید تهرانی مقدم اینطور بودند.

کتاب، مستند، شهید، دبیرستان،

وی افزود: آقای رئیسی در زمان تولیت آستان قدس رضوی خاطرات خود را از حضور شهید سلیمانی در حرم مطهر امام رضا(ع) تعریف می کرد. می گفت وقتی حاج قاسم به زیارتش می آمد، کنار دروازه حرم می ایستاد و نماز می خواند. سپس داخل شد و نماز 2 رکعتی معروفی را که در عکس هایش بارها دیده اید، خواند. فکر کنم مهر شهادتش را از امام رضا (علیه السلام) همین جا گرفت.

تقدیر از خانواده های شهدای دبیرستان سپاه و رونمایی از کتاب «دبیرستان یاران» از دیگر عوامل این مراسم بود.

کتاب، مستند، شهید، دبیرستان،

تاریخچه مکتب الصادق چیست؟

در سال 1361، رهبران فرهنگی و عقیدتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصمیم گرفتند دبیرستانی را به جای لانه جاسوسی سابق آمریکا تأسیس کنند که به آموزش و به ویژه آموزش فرماندهان آینده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بپردازد. . این دبیرستان در 3 رشته معارف اسلامی، ریاضی، فیزیک و تجربی شروع به کار کرد و در هر دوره بین 120 تا 130 دانش آموز انتخاب و پس از آموزش نظامی وارد سالن های کلاس شدند. دبیرستانی که صدها دانش آموز رزمنده و بیش از صد شهید را در خود جای داده است.

آرزوی بسیاری از دانش آموزان این مدرسه رسیدن به خط مقدم، حضور در دفاع مقدس و جنگیدن در کنار سربازان بعثی عراق بود. اوج حماسه حضور آنان در عملیات کربلای 5 بود که بیش از 200 رزمنده در سه مرحله از عملیات اعزام شدند، صحنه ای باورنکردنی را رقم زدند و 30 نفر از آنها آسمانی شدند. در سال 1367 پس از عملیاتی که عراق موفق به بازپس گیری جزیره فاو شد، تاریخ دوباره تکرار شد. اعزام 200 دانش آموز و مربی بیش از 30 شهید تاریخ دفاع مقدس از این مدرسه تقدیم به انقلاب اسلامی.

البته دفاع مقدس پایان ماجرای شهدای دبیرستان سپاه تهران نبود، چرا که در دوران دفاع از حرم آل الله جمعی از دانش آموختگان این دبیرستان در اواسط دهه 80 تعطیل شدند. به کاروان شهدا پیوست.

کتاب، مستند، شهید، دبیرستان،

انتهای پیام/