سیاست خارجی خوب، رکن اساسی موفقیت اداره کشور است – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سیدی عبدالهادی یک ستون حسینی در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان گناوه با اشاره به دیدار مسئولان دیپلماتیک کشور و نمایندگان شورای اسلامی با رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی دکترین سیاست خارجی را تذکر دادند. جمهوری اسلامی در این جلسات و سه کلمه کلیدی آن عزت و حکمت است. و فرصت را به خوبی توضیح دادند.

امام جمعه گناوه افزود: حاکمیت کلمه عزت را یکی از اصول اساسی سیاست خارجی نظام مقدس اسلامی دانسته و اعلام کردند که «عزت یعنی دوری از گدایی دیپلماتیک».

وی گفت: اگر دیپلماسی با عزت و قدرت و نه از موضع ضعف و التماس انجام شود، اساس و اصول سیاست خارجی کشورمان همین است.

امام جمعه گناوه یادآور شد: رهبری با اشاره به کلیدواژه د وی بیان کرد: خرد یعنی ارتباط عاقلانه با سایر کشورها بر اساس تعامل حساب شده و دقیق و مصلحت اندیشی نیز به معنای انعطاف پذیری برای دوری از موانع و مشکلات و پیمودن مسیر خود برای رسیدن به هدف است.

سیاست خارجی خوب یک رکن اساسی برای اداره خوب کشور است

وی تصریح کرد: رهبری فرمودند: بین حفظ اصول و فرصت منافاتی وجود ندارد و در عین حال انسان برای حرکت خود راه پیدا می کند، اصول را هم حفظ می کند. می توان کاهش سرعت”.

راهبردهای دولت سیزدهم در سیاست خارجی کشور

حجت الاسلام یک ستون حسینی با اشاره به راهبردهای دولت سیزدهم در سیاست خارجی کشور گفت: لزوم خروج از سیاست یکجانبه برای ایجاد تعادل در سیاست خارجی یکی از راهبردهای مهم سیاست خارجی دولت سیزدهم است.

وی با بیان اینکه تمرکز بر توسعه صادرات غیرنفتی از دیگر راهکارهای سیاست خارجی دولت سیزدهم است، گفت: این راهبرد و توسعه صادرات غیرنفتی برای کشور ما بسیار مهم است و می تواند به اقتصاد کمک کند.

وی ادامه داد: امروز مشکل اقتصاد و صادرات کشور این است که نسبت به سایر کشورها کمتر صادرات داریم در حالی که برخی کشورهای همسایه بیش از 2 میلیارد دلار صادرات دارند.

وی افزود: زمانی که صادرات در کشور نباشد ارز به کشور باز نمی گردد و کشور دچار کمبود ارز می شود لذا توجه به این موضوع یکی از راهکارهای سیاست خارجی دولت است.

وی بیان کرد: توجه ویژه به آسیا با اولویت همسایگان به ویژه کشورهای اسلامی، حمایت از محور مقاومت و حمایت، هدایت و خدمات رسانی به 5 میلیون ایرانی خارج از کشور از دیگر راهکارهای وزارت امور خارجه خواهد بود.

وی بیان کرد: اهمیت سیاست خارجی و نقش مهم آن در اداره و بهبود وضعیت کشور بسیار حائز اهمیت است و اگر روابط خارجی را بهبود بخشیم، امروز مشکلات اقتصادی کشور کمتر می شود و اگر از این مهم غفلت کنیم. عامل سیاست خارجی ما نمی توانیم وضعیت کشورمان را بهبود ببخشیم.

امام جمعه گناوه گفت: سیاست خارجی خوب و نظام دیپلماتیک کارآمد رکن اساسی برای اداره موفق کشور خواهد بود.

سیاست خارجی خوب یک رکن اساسی برای اداره خوب کشور است

وظیفه سنگین نمایندگان یازدهم در سال پایانی ماموریت

وی با اشاره به اینکه رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس یازدهم را مجلسی انقلابی توصیف کردند، گفت: با توجه به سال پایانی مجلس یازدهم، وظیفه نمایندگان در مجلس بسیار سنگین‌تر است و باید کارهای بزرگی انجام شود. انجام شده. از پایان این دوره باید مجلس نمایندگان برگزار شود.

وی گفت: بررسی و تصویب برنامه هفتم توسعه کشور و همچنین تصویب قوانینی برای تحقق شعار سال به گونه ای که شعار سال در میان شعارها گم نشود، از موارد مهم است. وظایف نمایندگان در این زمان باقی مانده از دوره یازدهم قانونگذاری.

حکومت اسلامی ایران برای احقاق حقوق مردم عنوان رود هیمند مصمم است

امام جمعه گناوه با اشاره به اختلافات ایران و افغانستان در اطراف رودخانه هیرمند افزود: کمبود آذوقه عنوان ایران و خشکسالی که مشکلات عدیده ای را برای ساکنان سیستان و بلوچستان ایجاد کرده است، بر این اساس ایران اسلامی خواستار اجرای دقیق و کامل بندهای پیش بینی شده در معاهده 1351 در مورد آب رودخانه هرمند از جمله امکان دیدار کمیته فنی مشترک بین دو کشور در مورد وضعیت آب در طرف افغانستان.

حجت الاسلام یک ستون حسینی گفت: هشدار رئیس جمهور اسلامی ایران به حاکمان افغانستان نشان می دهد که حکومت اسلامی ایران برای احقاق حقوق مردم سیستان و بلوچستان تلاش می کند. عنوان رود هیرمند مصمم است و ادامه بی‌عملی رهبری افغانستان برای برآورده کردن خواسته‌های ایران ممکن است به مشکلی در تشدید اختلافات بین دو کشور همسایه تبدیل شود.