کاهش دما تا 7 درجه در کرمانشاه / تکنیک باغبانی ارزان برای گرم کردن باغات

شهناز حق پرست کارشناس هواشناسی استان کرمانشاه امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار کرد: بر اساس آخرین نقشه های هواشناسی، موج ناپایدار حاکم بر جو استان تا صبح شنبه جو منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. بتدریج بارش باران همراه با وزش باد و احتمالا رعد و برق و رگبار پراکنده تگرگ در استان خواهد بود.

وی ادامه داد: شرایط ناآرام برای امروز (جمعه) در نیمه شرقی و مناطق شمالی بیشتر مشهود است و بارش باران در برخی نقاط با آبگرفتگی معابر عمومی همراه است.

کارشناس هواشناسی استان کرمانشاه گفت: تا ساعاتی دیگر وزش باد نسبتا شدید خواهد بود. این امر می تواند باعث ورود گرد و غبار به جو استان شود و هوای نیمه غربی به ویژه مناطق مرزی را غبارآلود کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تلفیق این موج با ریزش هوای سرد، احتمالاً در مناطق سردسیر علاوه بر کوه‌ها و گردنه‌های برف‌گیر، بارش‌ها به صورت برف نیز مشاهده می‌شود.

حقفرست پیش بینی کرد؛ حداقل دمای صبح روز شنبه و یکشنبه در مناطق سردسیر و معتدل بین ۲ تا ۷ درجه زیر صفر پیش بینی می شود.

وی افزود: کاهش دما به ویژه در روز شنبه و در مناطق سردسیر و مرطوب شرایط را برای تشکیل مه صبحگاهی فراهم می کند. همچنین از دوشنبه تا پایان هفته شاهد شرایط پایدارتر و افزایش دما در استان خواهیم بود.

به گفته علی چاله چاله رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، اختلاف دمای شب و روز در شب و روز باعث آسیب به محصولات زراعی و باغی می شود. بهره برداران برای جلوگیری از آسیب به باغات، مزارع و واحدهای تولیدی دام و طیور ساخته شده اند.

باغداران می توانند برای جلوگیری از یخ زدگی محصولات کشاورزی باغ خود را با روشن کردن آتش گرم کنند، برای این کار کافی است به مقدار کافی کاه و گازوئیل تهیه کنند.

مقداری آب و روغن گازوئیل را مخلوط کرده و روی نی بریزید سپس روی آتش بگذارید، در این صورت به جای حرکت عمودی، دود به صورت افقی در باغ پخش می شود و از آسیب رساندن به درختان جلوگیری می کند.

برای این منظور ابتدا مخلوط گازوئیل و آب به نسبت مساوی 5 لیتر به 5 لیتر در کیسه های پر از کاه و خار و کاه یا ذرات ریز چوب ریخته شود. کیسه های تهیه شده باید از 30 تا 40 عدد در هکتار باشد.

دود حاصله به دلیل مخلوط شدن با ذرات آب سفید و سنگین است و نمی تواند بالا بیاید و در محیط بین درختان می پیچد و این یکی از روش های بسیار کم هزینه تشعشعات برای مقابله با سرماخوردگی است.

حداکثر خطر یخبندان معمولاً بعد از نیمه شب رخ می دهد

انتهای پیام/ص
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید