توصیه های سازمان جهاد کشاورزی کردستان برای مبارزه با سرمازدگی باغات

زاهد حاجی میرزایی مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در گفت وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار داشت: با توجه به هشدارهای هواشناسی مبنی بر ورود موج سرما در روزهای 12 و 23 فروردین ماه به استان و احتمال وجود دارد. از خسارت باغات میوه و توت فرنگی می توان گفت که درختان زردآلو بیشترین آسیب را دارند زیرا آستانه تحمل سرما کمتری دارند و متأسفانه سرمازدگی زودرس دارند.

وی تصریح کرد: درختان بادام که شکوفه کامل هستند دمای منفی 2.5 درجه زیر صفر را تحمل می کنند.

حاجی میرزایی افزود: بیشتر درختان هلو و شلیل استان عمدتاً در منطقه سنندج کاشته شده است اما خوشبین هستیم که هنوز به مرحله شکوفه کامل نرسیده و خسارت سرمازدگی کمتر خواهد بود.

وی بیان کرد: گیلاس هنوز به مرحله گلدهی نرسیده است و از آنجایی که دمای منفی چهار درجه را نیز تحمل می کند، امید است یخ نزند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان درباره سرمازدگی گردو نیز گفت: گردو یکی از محصولاتی است که در فصل جاری میوه می دهد و ممکن است با این موج سرمازدگی داشته باشد.

وی بیان کرد: احتمال آسیب رساندن به محصول انگور به خصوص در باغاتی که حالت خزنده دارند زیاد است.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان کردستان در ادامه بیان کرد: بیشتر محصول توت فرنگی در استان کردستان در شهرستان سنندج کشت می شود اما بر اساس پیش بینی ها که کاهش دما در ارتفاعات اهمیت بیشتری دارد، میزان سرمازدگی است. احتمالا در سنندج کمتر است اما احتمال از دست دادن اولین محصول این محصول نیز وجود دارد.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در مقابله با این سرما افزود: مکاتبات لازم با ادارات جهاد کشاورزی، مدیر امور ترویج و گلخانه های استان انجام شده و توصیه های لازم از طریق صدا و سیما به باغداران ابلاغ شده است. رسانه ها. .

حاجی میرزایی به گلخانه داران توصیه کرد از هرگونه افت دمای داخل گلخانه جلوگیری کنند و به باغداران هشدار داد از هرگونه سم پاشی و مسمومیت برگی برای جلوگیری از خسارت سرمازدگی جلوگیری کرده و چنین اقدامی را انجام ندهند.

وی تصریح کرد: فعلاً نباید در کف باغات شخم زد اما آبگرفتگی باغات یکی از راهکارهایی است که می تواند از آسیب بیشتر باغات جلوگیری کند.

وی ادامه می دهد: با توجه به اینکه ریسک کشت در فضای باز افزایش یافته است، این مهم نیاز به توسعه فضای گلخانه ای در چنین بحران هایی بیشتر نمایان می شود.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان کردستان پلار یا بخاری باغی را یکی از راهکارهایی دانست که هم اکنون به صورت پایلوت در برخی باغات مورد استفاده قرار می گیرد و در صورت پاسخگویی به عنوان محدودیت در مبارزه استفاده می شود. . در برابر سرمازدگی برای تمامی باغداران استان.

انتهای پست 2330/74
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید