در روزهای خوب جودو با ما باشید / من به حرف های “ویزر” ایمان دارم – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

آرش میراسماعیلی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در چهار سال گذشته فراز و نشیب های زیادی داشتیم و بدون همت، همدلی و حمایت خانواده بزرگ جودو شاید نمی توانست این مسیر سخت را طی کند. پیش از حضورم در فدراسیون مشکلاتی وجود داشت که در دوران حضورم ادامه داشت و در نهایت منجر به تعلیق جودوی ایران شد. فضای سنگینی را تجربه کردیم که هم در داخل و هم در خارج مدیریت شد بین المللی ما از آرمان ها و منافع کشورمان دفاع کردیم و راه رایزنی و تعامل با فدراسیون جهانی را در پیش گرفتیم.

وی ادامه می دهد: از طرفی جوانانی داشتیم که آینده ای داشتند که نباید مایوس شد و تاتامی جودو بیاد بیرون روزهای سختی را گذرانده ایم به خصوص در دوران کرونا. سخت کوشی و تلاش بهترین دستاورد آن دوران بود. در این مدت تمرکز ما بر آموزش و زیرساخت بود. راه اندازی 12 خانه جودو در کشور و افتتاح فاز اول آکادمی ملی جودو ایران بخشی از این کارهاست. همچنین از نظر آماری عملکرد قابل قبولی داشتیم و تعداد جودوکارانمان از 60 هزار نفر به 100 هزار نفر رسید و در کنار آن مسابقات بزرگی برگزار کردیم و انگیزه و اشتیاق جوانان آینده دار را برانگیختیم. در بعد بین بین المللی ضمنا با کشورهای همسایه تفاهم نامه هایی منعقد شده و در مسابقات و اردوهای آماده سازی شرکت کرده ایم. در این بخش اوج کار ما حضور در بازی های کشورهای اسلامی با تیم های ملی بانوان و آقایان بود. در این بازی ها تیم بانوان عملکرد موفقی داشت و مردان به مدال برنز دسته تیمی دست یافتند.

رئیس فدراسیون جودو دوره تعلیق چهار ساله جودو را 29 شهریور ماه به پایان می رساند و گفت: پس از آن دو رویداد مهم پیش رو خواهیم داشت. اول بازی های آسیایی که برای ما و البته ورزش کشور بسیار مهم است و امیدواریم جودوکاران ما عملکرد خوبی داشته باشند. سپس مسابقات قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا که برای ما ارزشمند است و جودوکاران ما بعد از چهار سال به زمین رسمی اعزام می شوند و ورزشکاران می بینند که جودوکاران آینده در این زمینه چگونه هستند. مسابقات آنها در حال مبارزه هستند کادر فنی این تیم ها معرفی می شود و به زودی نفرات دعوت شده مشخص می شوند و اردوها برای حضور در مسابقات روسیه آغاز می شود.

میراسماعیلی درباره بازی های آسیایی هانگژو وی همچنین گفت: برنامه های خود را برای حضور در این دوره از بازی ها به ستاد مربوطه ارائه کرده ایم. بلافاصله پس از برگزاری انتخابات، پس از دیدار و هماهنگی با کریمی به عنوان مدیر تیم های ملی، تکلیف کادر فنی تیم های ملی در رده های سنی مختلف را مشخص کردیم. سرمربیان افراد شناخته شده و قهرمانانی هستند تحصیل کرده انتخاب شده اند. اردوی تیم ملی از روز گذشته آغاز شده و تا دو هفته آینده به روسیه اعزام می شود. از این پس اردوهای تیم ملی به طور منظم پیگیری می شود و آمادگی خوبی برای این مسابقات خواهیم داشت.

وی در خصوص اینکه چقدر باید از صحبت رئیس فدراسیون جهانی در خصوص کسب دو سهمیه المپیک توقع داشت، پاسخ داد: در آخرین دیدار بالبه پیش امده کلاهو رئیس اتحادیه آسیا را داشتیم، مذاکرات نهایی انجام شد و او اعلام کرد که آماده است به ایران برود و با مسئولان ورزش کشور مذاکره کند. موضوع را به اطلاع وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک نیز رساندم. آنها همچنین در تلاش هستند تا با رئیس جمهور دیداری داشته باشند تا در سفر رئیس فدراسیون جهانی با وی دیداری داشته باشند. در جلسه گذشته تبادلات بسیار خوبی با “لبه پیش امده کلاهنگرانی خود را از باخت در رقابت های کسب سهمیه به او اعلام کردیم و او گفت جای نگرانی نیست و قول داد دو سهمیه برای ایران در نظر بگیرد.

دارنده دو مدال طلا و دو برنز جهان جودو افزود: علیرغم وعده های رئیس فدراسیون جهانی، پس از پایان دوره تعلیق، همچنان فرصت برای کسب سهمیه برای جودوکاران کشورمان وجود دارد. و برای آن تلاش کنید البته کار بسیار سخت و دشواری است. من معتقدم هیچ فدراسیونی شرایط سختی را که جودو پشت سر گذاشته است را نمی شناسد. روزهایی که تحت فشار تعدادی از افراد داخل و خارج از کشور بودیم، به نوعی باید با دادگاه CAS، مشورت با فدراسیون جهانی و… برخورد می کردیم. .. جلسات متعددی با مقامات جهانی و آسیایی داشته ایم و به وعده های داده شده ایمان داریم اما دست از تلاش بر نمی داریم.

رئیس فدراسیون جودو به مجمع انتخاباتی فدراسیون نیز اشاره کرد و ادامه داد: خدا را شاکریم که مجمع انتخاباتی جودو یکی از مهم ترین هاست. اکثر در این مورد باید از حمید سجادی وزیر ورزش تشکر کنم که شرایط را برای تجمع فراهم کرد. چون اگر فدراسیون وارد دوره نظارت می شد یا مجمع به تعویق می افتاد، بلاتکلیفی به جودو آسیب می زد. برگزاری مجمع به ما کمک زیادی کرد تا بتوانیم طرح ها و کارها را پیش ببریم. البته به همه عزیزانی که نامزد شده اند احترام می گذارم و امیدوارم همه دوستان دست به دست هم بدهند تا اتفاقات بیفتد. هیچکس کامل نیست و من هم در این دوره چهار ساله کاستی هایی داشتم و نقدهایی هم هست. اما باید با اتحاد و همدلی بین همه ارکان جودو روزهای خوبی را برای جودو ایجاد کنیم. روزهای سخت جودو به پایان رسید، دوست داریم کسانی که در روزهای سخت در کنار ما نبودند در روزهای خوب در کنار ما باشند. با احترام خانواده جودو، روسای هیئت ها، وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک جودو را برای عبور از این بحران یاری رسانده اند و جا دارد از آنها تشکر کنم.

میراسماعیلی در نهایت گفت: در چهار سال اول ایرادات و کاستی هایی داشتیم که برای اصلاح آن باید تغییراتی ایجاد کنیم. تلاش می کنیم فدراسیون را تقویت کنیم، تغییرات اساسی در کادر فنی داشته ایم و در سایر بخش ها هم این شرایط را خواهیم داشت. با پایان دوره تعلیق و حضور مجدد در میادین بین بین المللی دشوارتر خواهد بود. باید در مسابقات مختلف جودوکارانمان حضور موثر و فعالی داشته باشیم یک بار مبارزه در سطح اول جودوی جهان.