هوای سالم اصفهان در دومین جمعه سال جدید – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر، میانگین شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح امروز جمعه ۲۰ فروردین وضعیت سالم را نشان می دهد.

بر اساس اطلاعات سامانه پایش آنلاین کیفیت هوای سازمان محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوای این کلانشهر در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد 77، پروین 90 و رودکی 78 AQI وضعیت قابل قبولی را نشان می دهد.

امروز شاخص هوایی شهرهای مجاور کلانشهر اصفهان از جمله سجزی با 84 و در شاهین شهر و مبارکه به ترتیب با 10 و 32 AQI قابل قبول ثبت شد. ایستگاه پایش آلودگی در خیابان استندری و بزرگراه خوارزی و همچنین شهرهای همجوار اصفهان از جمله خمینی شهر، زرین شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان بسته است.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان امروز جمعه بارش های پراکنده در سراسر استان و در نواحی غربی اصفهان رگبار بهاری همراه با رعد و برق و تگرگ پیش بینی می شود.

شاخص کیفیت هوا از 0 تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم و 301 تا 500 خطرناک است.

شاخص کیفیت هوا اندازه گیری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا مانند مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچکتر از 10 میکرومتر و ذرات کوچکتر از 2.5 میکرومتر) را اندازه گیری می کند. با واحدهای مختلف محدود می کند، آن را به عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.