صرفه جویی 2600 میلیارد تومانی با اصلاح فرآیند توزیع نهاده های دامی در چهارمحال و بختیاری – اخبار چهارمحال و بختیاری – اخبار استان های تسنیم | تسنیم خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم شهر و کرد حسین برزگر شامگاه پنجشنبه به کمیته راهبری نهاده های کشاورزی استان گفت: قبل از اجرای طرح ترویج یارانه، قیمت نهاده های دامی با بازار آزاد فاصله قابل توجهی داشت و چالش های زیادی در روند عرضه و توزیع وجود داشت، اما با با تشکیل کمیته راهبردی در استان ها، چالش های جدی در این حوزه تقریباً برطرف شده است.

وی با اشاره به دستور وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر تشکیل کمیته راهبری توزیع نهاده ها در استان ها گفت: البته این کمیته فقط برای توزیع نهاده های دامی نیست، بلکه این کمیته در همه بخش ها و بخش ها فعال است. ورودی ها و فرآیندها به طور مستمر بهبود می یابند و نظارت تشدید می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در اردیبهشت 1401 دولت ارز ترجیحی را لغو و طرح عمومی سازی یارانه ها اجرا شد، گفت: قبل از اجرای این طرح در سال 1392 و 1393 به ترتیب بیش از 300 مورد و 400 هزار تن نهاده های دامی در چهارمحال و بختیاری توزیع شد بر اساس بررسی های انجام شده به دلایل مختلف از جمله نبود ساختار و سیستم در توزیع نهاده های دامی مشکلات و مغایرت هایی وجود داشت.

روند توزیع نهاده های دامی نسبت به سال گذشته تغییر کرده است

برزگر افزود: از مرداد 1401 اصلاحاتی در روند توزیع نهاده های دامی در چهارمحال و بختیاری انجام شد تا مسیر توزیع شفاف تر و قابل ارزیابی و کنترل شود. سیستم بازار به تولیدکننده، مشکل چندانی نداشت، بنابراین مقرر شد 1050 پرورش دهنده صنعتی استان بر اساس مجوز بهره برداری و ظرفیت واقعی ورودی، مستقیماً از سامانه بازار خرید کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به نحوه تامین نهاده های دامداری های سنتی و عشایری خاطرنشان کرد: مقرر شد توزیع بر اساس نظام مالیاتی و همچنین 500 عامل توزیع و سه دلال انجام شود. مرتبط با توزیع نهاده های دامی محدود بود و تعداد آنها کاهش چشمگیری داشت که نظارت بر توزیع را تسهیل می کرد.

وی گفت: در سال 1401 با اصلاح فرآیندها و نظام توزیع نهاده های دامپروری میزان مصرف به 165 هزار تن کاهش یافت. اختصاص داده شده در سال 1400 که معلوم نبود کجا مصرف می شود، با دنباله ها شناسایی و وارد شبکه توزیع شد.

متخلفان توزیع خوراک را به مجازات معرفی کنید

برزگر با اشاره به اینکه گزارش هایی برای انحراف در توزیع نهاده های دامی در چهارمحال و بختیاری به تعزیرات حکومتی ارسال شده است، ادامه داد: یکی از افسران توزیع نهاده های دامی در دی و بهمن ماه به دلیل عدم رعایت قانون به پلیس امنیت اقتصادی و تعزیرات حکومتی معرفی شد. و امیدواریم هر چه زودتر حق و حقوق پرورش دهندگان ادا شود.

وی ادامه داد: همچنین پرونده تخلف نماینده دیگری نیز در حال نهایی شدن و ارسال به دستگاه های نظارتی استان است که آن دستگاه از محل منابع در اختیار دولت بخشی از تعهدات خود را انجام داده و بخشی نیز هنوز محقق نشده است و پرورش دهندگان همچنان در حال انجام هستند. مطالبه گری به دلیل واریز وجه داشته اند و پرونده باید به پلیس امنیت اقتصادی ارجاع شود، همچنین پرونده یکی از عوامل توزیع در دست بررسی است.

ورودی های توزیع را از نظر سلامت بررسی کنید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: کارشناسان دامپزشکی نیز در حال بررسی برخی نهاده های دامی توزیع شده از نظر بهداشتی هستند. کمیته راهبری توزیع نهاده وظیفه پیگیری، نظارت و نظارت بر توزیع نهاده ها با قیمت مصوب را بر عهده دارد و ضمن اصلاح و بهبود فرآیندها، تولیدکننده بتواند نهاده مورد نیاز را با قیمت مصوب دریافت کرده و محصول مورد نظر را تحویل دهد. محصولات به مصرف کننده

برزگر در پایان خاطرنشان کرد: برخی اقدامات انجام شده در کمیته راهبری منجر به نتیجه مطلوب شده است و امیدواریم موارد باقی مانده نیز به سرعت به نتیجه برسد تا مطالبات پرورش دهندگان پرداخت شود. پیگیری برای ارائه نهاده های لازم به پرورش دهندگان استان مورد تاکید قرار گرفت و اقداماتی انجام شد تا برنامه ریزی بر اساس عدالت و نیازهای واقعی باشد.

انتهای پیام/7540