خستگی بهاری چیست؟ 10 توصیه مهم برای رفع این همه کسالت!

الهه جعفرزاده: انسان ها نیز مانند حیوانات سطح هورمون های خود را در پاسخ به محرک های خارجی مانند نور و دما تنظیم می کنند. با تغییر فصل از زمستان به بهار و تغییرات هورمونی، برخی افراد ممکن است دچار شرایطی مانند ضعف، بی حالی و خستگی مضاعف شوند. از طرفی فصل بهار با روزهای طولانی تر و تابش مستقیم آفتاب است خورشید همراه است که به معنای افزایش دما و رطوبت، زمان فعال تر و افزایش مصرف انرژی است. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید در فصل بهار باعث می شود که بدن سروتونین بیشتری ترشح کند که به نوبه خود باعث افزایش دمای بدن، گشاد شدن عروق خونی و کاهش فشار خون می شود. بدن ما برای انطباق با تغییرات فیزیکی به زمان نیاز دارد، به همین دلیل است که بسیاری از افراد در این زمان از سال خستگی و خواب آلودگی بهاری را تجربه می کنند.

خستگی بهاری چیست؟  10 توصیه مهم برای رفع این همه کسالت!

علائم خستگی بهاری چیست؟

بی حالی، کمبود انرژی و انگیزه، مشکل در خواب یا نیاز مفرط به خواب، کاهش تمرکز و بهره وری، افزایش تحریک پذیری و استرس، سردرد، درد عضلانی، بی اشتهایی یا میل به پرخوری، اضطراب و خلق و خوی نامطلوب از علائم خستگی بهاری است که به تدریج ظاهر می شود. .

برای رفع احساس خواب آلودگی و خستگی در فصل بهار چه باید کرد؟

راه های مختلفی برای کاهش یا جلوگیری از خستگی بهاری وجود دارد. توصیه می شود از قرار گرفتن در موقعیت های استرس زا، خواب کافی و ورزش، نوشیدن آب کافی و رژیم غذایی سالم خودداری کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز نقش موثری در تامین طبیعی ویتامین D دارد و می تواند خستگی را از بین ببرد.

با رعایت چند نکته و ترفند عالی، می توانید با خستگی بهاری مبارزه کنید و روحیه و انرژی از دست رفته خود را بازیابید:

1. از هوای تازه لذت ببرید

پیاده روی یا دویدن در طبیعت می تواند به غلبه بر خستگی، افزایش انرژی و داشتن روحیه مثبت کمک کند. تا حد امکان زمان خود را در هوای تازه بگذرانید؛ تحت تأثیر نور روز، بدن هورمونی به نام سروتونین را با هدف ایجاد شادی و تقویت خلق و خو تولید می کند و در عین حال از تولید ملاتونین (هورمون خواب) جلوگیری می کند.

خستگی بهاری چیست؟  10 توصیه مهم برای رفع این همه کسالت!

2. رژیم غذایی متعادل و مغذی داشته باشید

یک رژیم غذایی سالم و متعادل حاوی مقدار زیادی میوه، سبزیجات، پروتئین و فیبر می تواند به افزایش انرژی کمک کند. برخی از غذاها چنان تأثیر زیادی بر عملکرد مغز دارند که خوردن آنها انرژی ثابتی را در مدت زمان کوتاهی به شما تزریق می کند. غذاهایی مانند بادام زمینی، آجیل و به طور کلی دانه‌ها یک میان وعده فوق‌العاده برای انرژی هستند. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که غذاهای غنی از پروتئین، مانند تخم مرغ و ماست یونانی نیز حاوی تیروزین هستند و عملکرد شناختی را بهبود می بخشند.

3. خواب کافی داشته باشید

سعی کنید خواب با کیفیتی داشته باشید، زیرا کمبود خواب می تواند علائم خستگی بهاری را بدتر کند.

خستگی بهاری چیست؟  10 توصیه مهم برای رفع این همه کسالت!

4. ذهن خود را سبک کنید

مدیتیشن، یوگا یا سایر تکنیک‌های آرامش‌بخش می‌تواند به کاهش استرس و تحریک‌پذیری کمک کند و آرامش را در بدن و ذهن تقویت کند.

5. بدن را آبرسانی کنید

نوشیدن آب کافی و سایر مایعات می تواند به هیدراته نگه داشتن بدن و حفظ انرژی کمک کند.

6. فعال باشید

ورزش منظم می تواند سلامت شما را بهبود بخشد و سطح انرژی شما را افزایش دهد.

خستگی بهاری چیست؟  10 توصیه مهم برای رفع این همه کسالت!

7. دوش گرفتن خستگی را برطرف می کند

دوش گرفتن باعث تحریک گردش خون در بدن و بهبود گردش خون در زیر پوست می شود. برای رفع خستگی بهاری دوش بگیرید. بهتر است همیشه حمام را با آب سرد خاتمه دهید.

8. کافئین را دست کم نگیرید

خواب ناکافی باعث می شود که یک ترکیب شیمیایی به نام آدنوزین در مغز انباشته شود که این پتانسیل را دارد که شما را سست کند. مصرف کافئین باعث از بین رفتن آدنوزین می شود و به همین دلیل احساس خواب آلودگی بعد از مصرف مواد کافئین دار کاهش می یابد.

خستگی بهاری چیست؟  10 توصیه مهم برای رفع این همه کسالت!

9. چرت زدن یا پیاده روی خستگی را برطرف می کند

یک چرت 20 دقیقه ای در طول روز به شما کمک می کند تا سرحال شوید. اگر چرت زدن ممکن نیست، راه رفتن را امتحان کنید. 10-15 دقیقه پیاده روی خستگی را از بین می برد.

ده تو را فراموش نکن

مطمئن شوید که زمان کافی برای خود اختصاص می دهید. علایق خود را دنبال کنید و کارهایی را انجام دهید که شما را خوشحال و آرام می کند. با توجه کافی به خود، از نظر جسمی و روحی کمتر احساس خستگی می کنید و از تمام لحظات زندگی لذت می برید.

منابع: womenshealthmag، citymagazine، medi.de

47232