سلوکلی/ آبشار 70 متری آهوان و حوض رقص دلربا عید بی پایان است – خبرگزاری مهر

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: طبق آمار رسمی سالانه 20 میلیون مسافر و گردشگر از استان گلستان تردد می کنند، به عبارت ساده تر، میلیون ها زائر امام رضا (ع) از استان گلستان عبور می کنند تا به بارگاه ملکوتی این امام مهربان برسند و بخش زیادی از جمعیت خراسان با عبور از استان گلستان به دریای خزر می رسد. آنها سفر را انتخاب می کنند.

یکی از مهم ترین گذرگاه های استان در این سفرها، پارک ملی گلستان در شرق این استان است، پارکی که گردشگران نوروزی از نقاط مختلف کشور هزاران کیلومتر را طی می کنند تا از جاذبه های آن لذت ببرند.

پارک ملی گلستان بزرگترین و قدیمی ترین پارک ملی کشور با وسعتی بالغ بر 91 هزار و 895 هکتار در شهرستان گالیکش در شرق استان گلستان و در غرب استان خراسان شمالی است.

وجود جنگل های هیرکانی با انواع درختان کهنسال، تردد حیوانات وحشی، رودخانه ها و آبشارهای مختلف در ارتفاعات و نواحی پایین دست که از مهم ترین آنها می توان به میرزابایلو، سولگرد و لهاندور، تنگه گل و دشت اشاره کرد، گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. و مسافران را تشویق به بازدید از قدیمی ترین پارک ملی ایران کنید.

این پارک در بین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری استان گلستان بی‌نظیر است و زائران حرم امام رضا (ع) و مسافران نوروزی پس از گذر از خراسان، در این طبیعت زیبا و در سایه صخره‌ها استراحت می‌کنند.

سولوکلی/ آبشار 70 متری آهوان و حوض رقص دلربا عید بی پایان است

پارک ملی گلستان به عنوان اولین پارک ملی کشور تا قبل از سال 1336 یکی از شکارگاه های شناخته شده و معروف کشور بوده که به «جنگل گلستان» معروف است.

تماشای گله‌های قوچ و میش، جاده شیر شیر و غوغای شیرین پرندگان بخشی از محیط پارک ملی گلستان است. این پارک از نظر آب و هوایی در قسمت غربی دارای آب و هوای نیمه مرطوب و معتدل و در قسمت های جنوبی و شرقی دارای آب و هوای سرد و خشک و سرد و نیمه خشک با اختلاف بارندگی سالانه بین 150 تا 1000 میلی متر .

مجموعه ای از انواع حیوانات وحشی

بر اساس گزارش های رسمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور، 69 گونه پستاندار، 150 گونه پرنده، 1100 گونه حشره، 44 گونه خزنده، 13 گونه ماهی، 3 گونه دوزیست و 1360 گونه گیاهی در پارک ملی گلستان زندگی می کنند. بر اساس همین گزارش، حدود 9000 راس قوچ و میش، 1000 بز، 900 مرال و 400 آهو در آنجا زندگی می کنند.

در این پارک گونه های مختلفی از پستانداران و پرندگان وجود دارد که برخی از آنها هنوز شناسایی نشده اند. بیش از 69 پستاندار شناخته شده وجود دارد که مهمترین آنها پلنگ، خرس قهوه ای، مرال، گراز وحشی، گربه جنگلی، آهوی ایرانی، گوسفند وحشی، بز کوهی و روباه قرمز است.

سولوکلی/ آبشار 70 متری آهوان و حوض رقص دلربا عید بی پایان است

سمور جنگلی گوشتخواری است که احتمالا فقط در پارک ملی گلستان زندگی می کند و بر ارزش ژنتیکی پارک افزوده است. بیش از 18 گونه خفاش در این پارک ملی شناسایی شده است.

همچنین این منطقه یکی از بهترین زیستگاه های گوسفند وحشی اوریال است که بزرگترین و قدیمی ترین زیرگونه گوسفند وحشی در ایران است. در ارتفاعات جنوبی پارک می توانید این گوسفندان وحشی را ببینید که امروزه به نماد پارک تبدیل شده اند.

یکی از جاذبه های منحصر به فرد پارک ملی گلستان پرش آهوان در دشت میرزا بایلو است که در حاشیه جاده ملی می رقصد و مناظر زیبایی را برای گردشگران ایجاد می کند و بهترین عید برای رهگذران است.

حدود 150 گونه پرنده در این پارک ملی شناسایی شده است که بیش از 60 گونه آن بومی منطقه است و نزدیک به 50 گونه تنها در بهار و تابستان قابل مشاهده است. از مهمترین این پرندگان می توان به قرقاول، کبک، تیهو، خروس سینه سیاه، ابیا، بلدرچین معمولی، دارکوب سیاه، بلبل، توکا باغی، انواع بلبل، زردپر، مگس گیر، زنبور و دم قرمز و پرندگان اشاره کرد. طعمه هایی مانند گربز، جغد خالدار، جغد، پابلند سارگپه، سارگپه، عقاب دو سینه، دال سیاه، دال، عقاب دم سفید، بالابان و هما.

سولوکلی/ آبشار 70 متری آهوان و حوض رقص دلربا عید بی پایان است

پرواز رویایی در زیستگاه های بکر

افت عمودی در پارک گلستان حدود دو هزار متر است که باعث شد شاهد تنوع زیستگاه ها و ریز اکوسیستم های متعدد این پارک باشیم. تصور کنید چند گونه گیاهی خاص را می توان در چنین پارک وسیعی یافت.

گیاهان اصلی پارک به دلیل وجود آب و هوای مختلف متنوع هستند. مهمترین گونه های گیاهی بلوط، مازو بزرگ، توت، فرشته، افرا، نمدار، خرمندی، گنجشک زبان، پلت، شیردار، کرکو، آزاد، ل اوری، توسکا، شیردار، بارانک، انجیر، توت، توت، داغداغان، ازگیل می باشد. ، ولیک، زالزالک، شاه توت، گوجه وحشی، شیر خاک رس، گردو، تمشک، انار وحشی، گلابی وحشی، زرشک، خار، غاز، پرند، کاروانکش، کلاه میرحسن، گون، چوبک، دارمنه، خار شتر و ارس.

آبشارها و دره ها

در این پارک زیبا، آبشارهای چشم نوازی وجود دارد که مسافران در کنار این آبشارها و رودخانه های آن به استراحت می پردازند.

سولوکلی/ آبشار 70 متری آهوان و حوض رقص دلربا عید بی پایان است

آبشار زیبای آق سو یکی از آنهاست که علاوه بر آق سو، آبشار جنگلی گلستان با ارتفاع 70 متر و دبی 30 لیتر در ثانیه در 40 کیلومتری شهر گالیکش قرار دارد.

رودخانه های زیادی در پارک ملی جاری است که از مهمترین آنها می توان به مادرسو، زاو، قورتو، چشمه گلشن، گلستان، جانو، سردرخانه، دوشان، آقسو، کرکلی و … اشاره کرد.

از برجسته ترین کوه ها و دره های این پارک می توان به ارتفاعات قره قون، تنگه گل، شاخا، یکه قدم، علمه، قره قشلی، قفی قورچی و … اشاره کرد.

از مناظر دیدنی و منحصر به فرد این پارک می توان به دره آبشار در کنار بزرگراه آسیایی و در پنج کیلومتری شرق تنگه گل با آبشار زیبا و مرتفع، دره آلمه، دره علی، دره آن سر و دره قرغون اشاره کرد.

از جمله پدیده های طبیعی این منطقه، جنگل های انبوه و فشرده در دامنه کوه و بستر دره و جریان رودخانه و چشمه های متعدد دائمی و فصلی، صحنه های زیبایی از جلوه های آفرینش را پیش روی طبیعت قرار داده است. . پرشور

موزه حیات وحش پارک ملی گلستان (میرزا بایلو)

این موزه در منتهی الیه شرقی پارک ملی گلستان واقع شده و مجموعه ای غنی و متنوع از جوامع گیاهی و جانوری را در خود جای داده است که گیاهان و جانوران وحشی و منحصر به فردی در آن یافت می شود.

سولوکلی/ آبشار 70 متری آهوان و حوض رقص دلربا عید بی پایان است

این مجموعه در سال 1362 یک موزه کوچک حیات وحش بود که بعدها به دلیل علاقه مردم به بازدید از آن توسعه یافت.

تالاب سولوکلی

چشمه های پارک ملی گلستان از مهم ترین منابع آبی این پارک هستند که در سرتاسر آن پراکنده هستند اما در جنوب غربی پارک چشمه های بیشتری وجود دارد.

در فصل بارندگی، منبع سولوکلی محیط آبی وسیعی را در پارک ایجاد می کند که از نظر تنوع اکوسیستم ها بسیار مهم است. سولوکلی یک تالاب طبیعی و موقت و تنها تالاب این چنینی در منطقه است.

«سلوک» در زبان ترکمنی به معنای «زالو» و «لی» به معنای مکان است. بنابراین سولوکلی در لغت به معنای زیستگاه زالو است.

تالاب سولوکلی از چشمه آب شیرین و باران های فصلی تغذیه می شود. حداکثر عمق این تالاب به یک متر می رسد.

تالاب سولوکلی به وسعت چهار هکتار در ارتفاعات جنگلی عمیق کوه بیلی در پارک ملی گلستان قرار دارد. این تالاب در حدود 450000 سال پیش پوشیده از گونه های هدر و ریش بز بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، پارک ملی گلستان قطعا یکی از دیدنی ترین تفرجگاه های طبیعی ایران و حتی جهان به شمار می رود که قلم از بیان و توصیف جاذبه های آن عاجز است اما آنچه مسلم است لزوم حفظ و حراست از این است. زیستگاه گرانبهای جهانی برای نسل های آینده هر گردشگری باید خود را موظف به نگهداری و حفاظت از این پارک بداند تا این امانت به نسل های آینده منتقل شود.