معجزه طبیعت ایلام / بزرگترین آکواریوم طبیعی جهان در آبدانان

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، استان ایلام دارای قابلیت های خوبی در زمینه گردشگری تاریخی و طبیعی است و طبیعت جادویی و چشم نواز، کوه های مرتفع و دشت های وسیع آن را به عروس زاگرس و لذت بردن از چهارفصل سال شهرت داده است. این استان در تمام طول سال پذیرای گردشگران است.

هر شهر این استان جاذبه های خاص خود را دارد و نقش مهمی در جذب گردشگر دارد یکی از این شهرها آبدانان است که در شرق استان واقع شده و مساحت آن 2385 کیلومتر است.

مهمترین جاذبه های گردشگری شهرستان آبدانان

1) تپه تاریخی پشت قلعه:
این بنای تاریخی در 3 کیلومتری جنوب شهر آبدانان در منتهی الیه غربی روستای پشت قلعه بر روی تپه ای مخروطی شکل نسبتاً مرتفع معروف به پشت قلعه آبدانان و تونل دسترسی به آب قرار دارد و در ساخت آن خرد شده است. از سنگ و ملات گچ نیم کوب استفاده شده است که این اثر در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است.

این قلعه در زمان ساسانیان ساخته شده و رابط بین دژهای نظامی هزار در و قلعه زاهدانی بوده است. بنا به گفته شاهدان محلی، تونل ارتباطی مخفی برای زمان محاصره بین این قلعه و قلعه‌های هزار در و زاهدانی وجود داشته است. تا در صورت لزوم بتوان از آن استفاده کرد.گفته می شود این تونل در گذشته به دلیل حفاری پیدا شده است اما به دلیل ترس ساکنان محلی از خطرات احتمالی تونل، دوباره سرپوش گذاشته شده است.

در کتاب دکتر محمودیان آمده است که این قلعه ظاهری نظامی دارد و در اطراف تپه ها کانالی طبیعی وجود دارد که مانند خندقی از قلعه محافظت می کند. رودخانه دویرج از بخشی از این شکاف طبیعی می گذرد. اکثریت مردم پشت قلعه به زبان شیرین کردی فیلی صحبت می کنند و کشاورزی می کنند و دامداری شغل اکثر روستاییان پشت قلعه است و در ایام نوروز پذیرای گردشگران زیادی از سراسر استان و کشور است. عيد نوروز.

2) نماهای بان گنبد:
آبشار بان گنبد مانند معجزه ای الهی و تصویری از عظمت خالق و خالق جهان است که در جنوبی ترین منطقه عشایری سراب باغ و در ابتدای حوضه آبریز کلات مورموری واقع شده است. شریک و خروجی رودخانه دویرج آبدانان که در زبان محاوره محلی به «خرگی» معروف است. شرق پس از عبور از روستاهای سرپله، ماهوته و اراضی و ارتفاعات مناطق عشایری کاسماس شلت، هل هله و زنگل ماهی، محیط طبیعی و آبشار دلفریب بان گنبد را در منطقه ای بکر و جذاب ایجاد می کند.

این آبشار در زمستان و در فصول بارندگی با وجود نداشتن راه دسترسی مناسب از نور و حجم آب بیشتری برخوردار است اما شاهد بوده ایم که سالانه پذیرای جمعیت زیادی از گردشگران، ورزشکاران و کوهنوردان است. در 40 کیلومتری جنوب شرقی آبدانان قرار دارد.

3) منطقه میانی:

این منطقه پوشیده از درختان جنگلی و راه دسترسی آبدانان به دهستان میم است که دارای جاذبه های گردشگری، تفریحی و آبشار معروف جنگ میانه و آثار باستانی گیجه و حاجی باتیار است و در ایام نوروز با رشد همراه است. گل های بهاری، جاذبه طبیعت و زندگی عشایری… این منطقه همه ساله گردشگران زیادی را از شهرهای میمه، دهلران، دره شهر، آبدانان و حتی استان های همجوار برای چادر نشینی در ایام نوروز می آورد که قابل توجه و منحصر به فرد است.

4) قلعه هزار دروازه:
نمای اصلی این اثر دارای طاق های هلالی شکل است که با توجه به ساختار معماری احتمالاً قلعه یا پادگان نظامی است، پلان اصلی بنا مستطیل شکل است و در چهار جهت آن دالان های بلندی قرار دارد که به هم متصل می شوند. اتاق های داخلی توسط درها همچنین به دلیل ضخامت پوشش و استحکام دیوار و عدم وجود پنجره های باز در راهروها، اتاق ها و راهروها، انتظار می رود فضا تاریک باشد، اما نور از طریق آن تامین می شود. دریچه هایی به قطر یک متر در سقف، راهرو، راهرو و اتاق و تهویه آن نیز با قدمت این اثر انجام شده است و مربوط به دوره ساسانیان است.

5) امامزاده سید صلاح الدین محمد:
این بقعه شریف از نوادگان امام محمد باقر (ع) است و در جنوب شهر آبدانان قرار دارد. بنای آن به قرن هفتم و هشتم هجری قمری با پلانی مربع شکل به شکل چهار طاق ساخته شده و گنبد بزرگی از نوع جوجه تیغی بر روی این بقعه ساخته شده است (گنبد پلکانی مخروطی) که اصل مشخصه آن است. این بنا و این اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

در این نوع گنبدهای چند ضلعی، به طور منظم در هر پله از گنبد، بخشی با خط کش چند ضلعی وجود دارد که علاوه بر فاکتورهای ارتفاعی گنبد، از سر تا سر گنبد تکرار می شود تا جلوه ای منگنه در بصری ایجاد کند. چشم انداز، ارزش و جایگاه اجتماعی را برجسته می کند. همچنین بر پایه دو قسمت بالای گنبد پس از ترمیم با رنگ و عایق نانو امتداد برای جلوگیری از آسیب های ناشی از نفوذ رطوبت در بدنه داخلی گنبد ارائه می شود.

6) آبشار ماهوته:
یکی از جاذبه های طبیعی ایران که گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است آبشار ماهوته واقع در شهرستان آبدانان استان ایلام است که این آبشار در 8 کیلومتری روستای به همین نام قرار دارد و جلوه ای خاص و شگفت انگیز به آن بخشیده است. اطراف آن این آبشار در مسیر رودخانه کوچک روستا که از دامنه‌های کوه دینار سرچشمه می‌گیرد ایجاد شده است. همچنین این آبشار یکی از آبشارهای کوچکی است که در مسیر رودخانه از صخره‌ای کوچک سرازیر می‌شود که حوض کوچکی در پایین آن ایجاد می‌کند. سطح آب در اواخر زمستان و اوایل بهار بسیار بالا است که منظره دلپذیری را ایجاد می کند. همچنین دشت های وسیعی در اطراف وجود دارد که همراه با این آبشار منظره خاصی را ایجاد کرده است. آب بسیار شفاف است. و واضح است و نشستن در کنار آن و گوش دادن به آن می تواند بسیار آرامش بخش باشد.

7) دریاچه گاو سیاه دوقلو:
این تالاب سه هکتار وسعت دارد که در فاصله 24 کیلومتری از بخش سراب باغ آبدانان قرار دارد و سراب‌های جوشان از سازندهای گچساران می‌آیند و دریاچه‌ای بیضی شکل ایجاد می‌کنند که گاو سیاه آن را از هم جدا می‌کند. رودخانه اکوسیستم متنوعی از حیات وحش را می توان مشاهده کرد و آبزیان مرتبط با تالاب نوعی ارتباط و همبستگی اکولوژیکی و بیولوژیکی بین دریاچه و محیط اطراف آن برقرار می کند.

با توجه به شرایط اطراف تالاب ها و وجود منابع غذایی فراوان و پذیرش پرندگان مهاجر در آبشیر و کنار آبشر و همچنین ظرفیت زیستگاهی زیاد آن از نظر زیست محیطی، می توان آن را یک اکوسیستم خاص دانست.

آب زلال، نیزارها، ماهی های رنگارنگ، رقص نور در وسط روز و در نتیجه تشکیل طیف های نوری مختلف به این پدیده شگفت انگیز جلوه و زیبایی بی نظیری در این منطقه بخشیده است، گونه های بسیاری از حیوانات از جمله خرگوش، راسو، کفتار، گراز، شغال، روباه، جوجه تیغی، کبوتر، کلاغ، بلدرچین، کبک و غیره و درختان انجیر، بید، کنارک، گوسفند، نیزار، بادام کوهی و … هستند. در این منطقه رشد کنند.

8) غار مجره:
غار مجاره در فاصله 25 کیلومتری دامنه کبیرکوه و در قسمت شرقی شهر آبدانان قرار دارد و یکی از جاذبه های کمتر شناخته شده است زیرا در پایین دست این غار یعنی دشت مجاره واقع شده است. همچنین این غار دارای سه حوضچه آب با فواصل مختلف است که اندازه ورودی غار 3.5 متر و طول آن 350 متر است، دیوارهای غار از سنگ گچ با لایه های براق ساخته شده است. و رنگ سرمه ای چشم نواز، اجازه دهید این ترکیب و چیدمان، چیدمان رنگ و چیدمان سنگ های آویزان از سقف چشم هر بیننده ای را به خود جلب کند.

این غار خانه پنج نوع خفاش بسیار کمیاب از جمله خفاش بال دراز، دم موش بزرگ، دم موش مسقطی، حنایی و موش کوچولو است. از آنجایی که دمای داخل غار با بیرون حدود 22 درجه متفاوت است، بسیار خوب است. مکانی برای سفر در تمام طول سال

9) پارک سراب:
این پارک دیدنی پنج هکتاری از آب و هوای مساعد، محیطی سرسبز و پوشش گیاهی فراوان بهره می برد و وجود درختان کهنسال گواه قدمت و عمر طولانی این جاذبه محبوب است که زیستگاه مناسبی برای انواع حیوانات و پرندگان فراهم می کند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن می توان به منبع آبی که از دل کوه بیرون می آید نسبت داد، این آب بسیار زلال و دلپذیر است که به لطف آن محیط پارک سبز شده و چشم نوازی ایجاد کرده است. طبیعت

پارک سراب یکی از قطب های مهم گردشگری است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند به همین دلیل سازه هایی برای رفاه حال بازدیدکنندگان در این مکان ساخته شده است تا بتوانند در آرامش و آرامش از این پارک لذت ببرند. پارک سراب در فصل بهار. و تابستان است در این فصول پوشیده از گیاهان سبز و گل های رنگارنگ است و آواز پرندگان کوچک محیط را دلنشین می کند و گردشگران می توانند اوقات خوشی را در کنار خانواده سپری کنند.

10) آبشار زنجیر:
یکی از پدیده های طبیعی و جاذبه های گردشگری آبشار فصلی زنجیر است که همزمان با اولین بارندگی متولد شد و تا پایان خرداد ماه به حیات خود ادامه داد. کبیرکوه برخاسته و از لایه ها و دامنه های کبیرکوه که رسوبی و سنگلاخ هستند می گذرد و این گذر آب، لایه های زمین را می شوید و به صورت طبقه ای با شیب ملایم و در ارتفاع بیست متری و در اطراف این جریان می یابد. آبشار دارای مناظر طبیعی و گردشگری است که بسیار زیبا و ارزشمند است.
این آبشار طبیعی و زیبا در دل سرد و خنک جنگل های سرسبز یافت می شود و از لایه های زیادی پوشیده شده است.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید