تبصره تسریع تغییر برای حل بحران آب – اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم تسنیم خبرگزاری تسنیم

خبرگزاری تسنیم – جهان با خطر جدی و شدید خشکسالی مواجه است. خطری که دیر یا زود گریبان همه ساکنان این سیاره را خواهد گرفت.

بحران خشکسالی هنوز این سیاره را تهدید می کند. نامگذاری 22 مارس (2 آوریل) روز جهانی آب، تلاشی است برای جلب توجه همگان به عبور از این بحران.

برای اولین بار در سال 1992 و در دستور کار بیست و یکمین نشست کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل متحد در ریودوژانیرو، 22 مارس به عنوان روز جهانی آب اعلام شد و از تمامی کشورها خواسته شد تا بیانیه بیست و یکم سازمان ملل را اجرا کنند. افزایش آگاهی مردم نسبت به آب با انتشار نشریات و برپایی همایش ها، نشست ها و نمایشگاه ها و تلاش برای تکریم آن.

سازمان ملل هر سال شعاری را برای این روز انتخاب می کند و از 22 تا 24 مارس کنفرانسی را در مورد آب در یکی از شهرهای جهان برگزار می کند. امسال شعار روز جهانی آب «تسریع تغییر برای حل بحران آب» است که حاوی پیام بسیار مهمی است. «شتاب» بیانگر لزوم تسریع در حل بحران آب است. همزمان با گذر بی امان زمان، بر تعداد مردم کره زمین نیز افزوده می شود و مصرف کنندگان منابع آبی محدود روز به روز در حال افزایش هستند. متفکران جهان و سیاست گذاران کشور باید برای نجات جهان از کم آبی سریعتر فکر و اقدام کنند و همه ساکنان کره زمین نیز باید از این منبع بی بدیل محافظت و حفاظت کنند. اقدامات لازم را در حد توان خود انجام دهید.

اختلالات و سوءمدیریت در سراسر چرخه آب، پیشرفت در همه مسائل حیاتی جهانی، از سلامت تا گرسنگی، از برابری تا ایجاد شغل، از آموزش به صنعت، از بلایا تا صلح را تضعیف می کند. در حال حاضر در سرتاسر جهان، میلیاردها نفر و تعداد بی‌شماری مدارس، کسب‌وکارها، امکانات بهداشتی، مزارع و کارخانه‌ها به دلیل عدم رعایت حقوق انسانی آنها در مورد آب و فاضلاب، متوقف شده‌اند. ما باید تغییرات را تسریع کنیم و از “کسب و کار طبق معمول” فراتر برویم. خوشبختانه این کار سال هاست که در کشور ما پیشگام بوده و ایران را به یکی از برترین های دنیا از نظر دسترسی عادلانه به آب سالم و پاک تبدیل کرده است.

بر اساس برآوردهای بین المللی، کشورهای در حال توسعه برای قرار گرفتن در مدار توسعه باید به طور متوسط ​​چهار برابر سریعتر از وضعیت فعلی خود کار کنند. اما این وضعیتی نیست که دولت ها به تنهایی بتوانند آن را حل کنند. منابع آب محدود بر همه افراد تأثیر می گذارد، بنابراین همه ما باید کاری در مورد آن انجام دهیم.

کشور ما ایران در کمربند بیابانی و نیمه بیابانی کره زمین قرار دارد. از ویژگی های این منطقه می توان به محدودیت منابع آب سطحی، تبخیر زیاد، وابستگی به منابع آب زیرزمینی و بارندگی کم اشاره کرد. در حالی که میانگین بارندگی در کشور ما تقریبا یک سوم میانگین جهانی است. همچنین این میزان بارش در سراسر کشور پراکندگی یکسانی ندارد و در برخی مناطق بسیار کمتر از این میزان است. لازم به ذکر است که در سال های اخیر موضوع گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی نیز بر گسترش تنش آبی در ایران افزوده است.

همچنین به دلیل عدم توجه به ارزش این منابع، شاهد آلودگی این منابع معدود به فاضلاب های صنعتی، زهکش های کشاورزی و ورود فاضلاب شهری به آب های سطحی در نقاط مختلف کشور هستیم. از سوی دیگر در پی بهره برداری بی رویه از منابع آب زیرزمینی و کاهش کمیت آنها، روز به روز شاهد افزایش غلظت املاح و شوری این منابع گرانبها هستیم. همه اینها نشان می دهد که بیان ارزش این منبع حیاتی برای همه کاملاً ضروری است. زیرا وقتی منبعی برای ما مهم است و در عمل به دنبال حفاظت و نگهداری آن هستیم، قدردان آن هستیم. قدر آب را بدانیم و برای حفظ و حراست از این منبع حیات کوشش مضاعف و عاجل داشته باشیم تا ایرانی آباد، شاد و پایدار را برای نسل های آینده به ارمغان بیاوریم.

سال 1401 سال بسیار سخت و متفاوتی برای همکاران اینجانب در صنعت آب ایران اسلامی بود که به یاری خداوند، تلاش جهادی و برنامه ریزی دقیق زیر نظر همیشگی و وزیر محترم نیرو توانستیم با موفقیت پشت سر بگذاریم. و خدمات مهم و کارآمدی را به مردم شریف ارائه کنند. و رشید این مرز و بوم، در این زمینه می توان به طرح انتقال آب به شهرهای همدان و سنندج و همچنین تکمیل پروژه عظیم آبرسانی در غدیر خوزستان اشاره کرد.

انشاالله در سال جدید بتوانیم در حفظ منابع آبی کشور گام های بلندی برداریم و به یاری خداوند متعال منابع آبی ایران اسلامی هر روز غنی تر از روز قبل شود. آن را بیشتر نمایان خواهد کرد. به خواست خدا!

*محمد زبانبخت، معاون آب و منابع آب، وزیر نیرو

انتهای پیام/