ساختمان «زینت الملک قوام»; خانه ای غرق در تاریخ – خبرگزاری مهر ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، خانه “زینت” الملک قوام یکی از زیباترین و معروف ترین خانه های تاریخی شیراز است که هر ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند و قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد و در واقع بخشی از نارنجستان قوام است.

بازدید از خانه زانت الملکعلاوه بر بازدید از یکی از تاریخی ترین خانه های سنتی شیراز، موزه معتبر و تندیس های بزرگان شیراز معروف به موزه “مادام” توسونیز قابل بازدید است.

این خانه تاریخی در ضلع غربی نارنجستان قوام و نزدیک به سایر اماکن تاریخی شیراز مانند بقعه شیخ رزبهان فسایی، مجموعه وکیل، مسجد واقع شده است. نصیرالملک و حرم مطهر شاهچراغ (آ) واقع شده است.

ساخت خانه تاریخی زینت الملک با سبک معماری خانه های قاجاریه در سال 1290 هجری قمری در شیراز توسط محمدخان قوام الملک دومی پس از 12 سال در سال 1302 هجری شمسی توسط محمدرضاخان راه اندازی شد قوام الملک سومی تمام شد. این خانه تاریخی سال ها محل سکونت زنی به نام زینت بوده است الملک این یک ثبات بود. زنی خوب و مهربان که همیشه با نذری به نیازمندان خدمت می کرد.

در کل مجموعه خانه زانت الملکیک کتیبه با متن “چاکرا دروازه ابوالقاسم شیرازی مورخ 1302 EQکتیبه‌ای در تالار آینه‌کاری و قسمت غربی ورودی تالار آینه‌کاری نصب شده است.

از آنجایی که آینه کاری آخرین پروژه ساختمانی بنا است، کارشناسان سال 1302 هجری شمسی را سال پایان کار ساختمان می دانند. در یکی از اتاق ها تاریخ 1298 هجری قمری بر روی گچ دیده می شود که نشان دهنده سالی است که گچ کاری در آن به پایان رسیده است. بنابراین به نظر می رسد آینه کاری ساختمان حدود چهار سال به طول انجامیده است.