10000 سال تاریخ اسلام آباد غرب / ثبت ملی 70 اثر باستانی – خبرگزاری مهر اخبار روز ایران و جهان

خبرگزاری مهر – گروه استان ها – تینا نجفی: تاریخ همیشه محرک اصلی گردشگری بوده است و محققان دریافته اند که گردشگرانی که برای کشف اسرار تاریخی سفر می کنند مدت زمان بیشتری نسبت به سایر گردشگران می مانند.

شهر اسلامی آباد غرب این شهر دومین شهر استان کرمانشاه و یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های بشری است که با توجه به تاریخ و پیشینه، مناطق بکر طبیعی و فرهنگ کهن خود از ظرفیت گردشگری بالایی برخوردار است و با رونق گردشگری می تواند فرهنگ خود را معرفی کند و به دستاوردی برسد. اقتصاد پایدار

ولی فولادی منصوری شاعر، نویسنده، محقق و بهترین نویسنده استان کرمانشاه و مسلمان آباد غرب موفق به نگارش و تدوین مجموعه ای از کتاب های تاریخی با عناوین تاریخ بزرگ سیاسی و اجتماعی ایل کلهر، نقش بزرگ ایل کلهر در هشت سال دفاع مقدس، تاریخ ایل کلهر، ایل منصوری شد. و ایل کلهر در عراق، گلزار ادب کلهر، تاریخ سیاسی و اجتماعی. آباد غرب و کتابها و کتابهای دیگری با عناوین تاریخ 10 هزار ساله شهر اسلام وجود دارد آباد غربآثار باستانی، دیدنی ها و مناطق تفریحی اسلام آباد غرباو تاریخ کرمانشاه در دوره قاجار و موارد دیگر را منتشر کرد.

اما فولادی منصوری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اسلام آباد غرب یکی از شهرهای باستانی ایران و دومین شهر استان کرمانشاه در 60 کیلومتری جنوب غربی کرمانشاه قرار دارد که قبلاً شامل ماهیدشتکوزران، ایل سنجابی و بخش‌هایی از دربند، ایوان غرب، گیلان غرب، دالاهو و در برهه‌ای از تاریخ قصرشیرین، سرپل رفتن و خانقین و مندلی است و برابر با تعاریف و تقسیمات بین بین المللی و در زمان استقلال عراق 2 شهر خانقین و مندلی به خاک عراق ضمیمه شد و به دلیل تقسیمات کشوری در سال 1339 و عملاً در سال 1345 قصرشیرین، سرپل رفتن جدا و ایوان غرب به استانداری ایلام و در سال 1359 به این شهرستان اضافه شدند گیلانگرب از پادشاهی اسلام آباد غرب تفکیک و به شهرستان و در سال 1368 تا 1375 منطقه ارتقاء یافت ماهیدشت به کرمانشاه ضمیمه شد و سرانجام در سال 1384 کاهش سرعت، رجب و زادگاه از آن شهر جدا شد و به نام شهر دالاهو معرفی شد و اکنون آنچه از آن باقی مانده است. شاهبداغ در مرز هلیلان در خسرو آباد در ابتدای میدان کاهش سرعت طول آن 85 کیلومتر و از تنگه مرصاد تا تنگه است تعادل 50 کیلومتر طول و جغرافیای فعلی شهر اسلام است آباد غرب را تشکیل می دهد

تاریخ 10 هزار ساله شهر اسلام آباد غرب

وی افزود: قدمت این شهر به بیش از 10 هزار سال می رسد که در کاوش های انجام شده توسط باستان شناسان خارجی کشف شد. ماهیدشت نشانه هایی از سکونت صد هزار ساله انسان در این منطقه و اسلام پیدا کردند آباد غرب که تا سال 1370 ماهیدشت همچنین بخشی از آن بوده و همواره محل سکونت اقوام و گروه های مختلف از جمله پیشدادی، کیانی، گوتیایلام، کیسی، سوبارونیری، ماد هژمونیک بزرگ، ماد کوچک یا پارسا، آتروپاتن و اقوام دیگر، از جمله باستان اکثر از قدیم الایام محل سکونت اهالی ایل کلهر بوده و ریشه کلهرها در کیلهراسب کیانی و کلهر پهلوان مازنی با رای امیر شرف خان انتخاب شد بدلیسی او نسب خود را به گودرز بن برمی‌گرداند دادن و شامل سه شاخه است پلنگ، میل رفتن و شاهزادگان ماهیدشت هستند.

این سالک اسلام آباد غرب وی تصریح کرد: نام اصلی این شهرک و قلعه باستانی آن است پالوم یا پر این ساختمان اولیه بود با توجه نوشتن مسلک و الملوک و قدمت حمدالله مستوفی به عهد آریایی می رسد و نامش مندلی مربوط به عصر مادها بوده که پس از مندلی کتاب کوههای ناشناخته اوستا را مستند کرده است. آوردن آباد یا آورونیاوا نام تپه و نامشخص است چی گاوانه در مرکز شهر اسلام آباد غرب در چه تاریخی ساخته شده است، اما اسناد و مدارک به دست آمده توسط باستان شناسان طی کاوش های سال های 1349 و 1379 تا 1382 و بررسی لوح های گلی به خط بابلی باستان و کالاهایی به نام شهر رسیده است. پالوم یا پر مشخص شد که تاریخ این تپه باستانی به سه هزار و 500 سال قبل از میلاد می رسد که تاریخ مستندی 5522 ساله با 22/2 پس از میلاد دارد.سکه داغداردر زمان ساسانیان «دشت نساء» نامیده می شد.

10000 سال تاریخ اسلام آباد غرب / ثبت ملی 70 اثر باستانی

وی ادامه می دهد: در اوایل اسلام بر اساس اسناد معتبر برگرفته از سفرنامه ها و به ویژه کتاب ها. دوست داشتن مقالات جلسه بررسی نفیسه و آتشکده پلنگ توسط کارشناسان وزارت میراث فرهنگی در شش مایلی ارائه شد گهواره (پلنگ) دور است، نامش مرج است قلعه و برخی به اشتباه گفته اند که هیچ بنا و قلعه تاریخی وجود ندارد و در قرن دوم هجری قمری هارون الرشید او به حکومت کردستان به مرکزیت کرمانشاه رسید و در این هنگام زندانی ساخت و هارون آباد را به او اختصاص دادند که برخی از روشنفکران آن را همین کلمه می پندارند. آرون آوا به این مرحله رسیده است. نام هارون آباد تا زمان سلطنت رضاشاه در سال 1314 بر روی این قلعه و شهر باقی ماند و نام آن به شاه آباد تغییر یافت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بنا به خواست مردم به اسلام آباد تغییر نام یافت.

فولادی منصوری گفت: این شهر و قلعه باستانی آن در طول تاریخ و تا پایان همیشه جایگاه کردهای کلهر بوده است. پادشاه الطوائفی از قلعه و قصر مذکور شیان مورد استفاده دولت قرار گرفت و در سال 700 قبل از میلاد با حمله آشوری ها این قلعه به آتش کشیده و غارت شد و در زمان های مختلف جنگ و نبرد بین ژنرال های مختلف برای به دست گرفتن حکومت درگرفت که آخرین آن در قلعه چیا گاوانه مربوط به دوران صفویه و قتل هارون نامی توسط برادران هشت گان کلهر بازگشتی از شیراز بود و آخرین حادثه بیرون از قلعه، قتل اکبرخان سیاه در کنار همین قلعه در ییلاقی محمودخان کلانتر توسط ضرغام الدوله پسر جوانمیرخان بود. داود خان امیر اعظم کلهر بود و این نقطه جغرافیایی در جنگ های جهانی اول و دوم توسط نیروهای متخاصم روس و انگلیس اشغال شد و در طول هشت سال دفاع مقدس حدود 280 بار و در روزهای پایانی جنگ بمباران و رانده شد. ، توسط مخالفان و منافقین نظام جمهوری اشغال شد اسلام آمد.

فرمود: اسلام آباد غرب از نظر جمعیت در سال 1309 تنها 480 تن سکنه داشت و در سال 1316 که دومین شهرستان تابعه استان شناخته شد، جمعیت اسلام آباد 1500 نفر بود. آباد غرب» تمام آمار گرفتن در سال های مختلف ثبت شده است و طبق سرشماری سال 1392 جمعیت شهرستان اسلام آباد 150000 نفر و طبق سرشماری سال 1394 دارای 140000 نفر جمعیت بوده است و دلیل عدم وجود آمار در این دو دوره تاریخی مهاجرت است. حدود 10000 نفر در طی سالهای یاد شده به کرمانشاه و سایر نقاط بوده است و هم اکنون 82 درصد جمعیت شهر از طایفه بزرگ کلهر و بقیه طوایف زنگنه، سنجابی، گوران و متفرقه هستند.

اسلام آباد غرب دارای 200 اثر باستانی است

مؤلف اسلام آبادغربی پیشنهاد: اسلام آباد غرب طبق کتاب مستند تاریخ اجتماعی و سیاسی اسلام آباد غرب، حدود 200 اثر باستانی دارد که 70 اثر آن ثبت ملی و 123 اثر ثبت نشده است. چی گاوانه که در وسط شهر است و حداقل هفت هزار سال قدمت دارد و بر اساس کاوش های باستان شناسی اسنادی به دست آمده که قدمت آن به 3500 سال قبل از میلاد می رسد. پالوم یا پر تپه قلعه تاریخی و باستانی بوده است شیان که قدمت آن حداقل به دوره اشکانیان و ساسانیان، قلعه است صورت واقع در منطقه حامله که تاریخ دوران ساسانیان را در تاریخ خود دارد، تپه ای تاریخی چی جنگ بین جاده اسلام آباد و حامله با قدمتی بسیار طولانی و احتمالاً دوره کیان، تپه باستانی فیروزآباد و آثار تاریخی در ابتدای راه اسلام آباد به کاهش سرعت که دوره ساسانیان از جمله آثار معروف باستانی اسلام را نشان می دهد آباد غرب هستند

آتشکده های تاریخی اسلام آباد غرب

فرمود: اسلام آباد غرب دارای سه آیتم آتشکده و آتشکده است شیان که آثاری از دوره کیانیان تا ساسانیان، آتشکده دارد پلنگ یا گهواره که در دو دوره تاریخی قبل و بعد از انقلاب اسلامی مورد کاوش قرار گرفت و یکی از عبادتگاه های دوره زرتشتی بود و مردم در آنجا به عبادت و معبد آرزو می پرداختند. میلج جنوب شهر اسلام آباد غرب و در منطقه کوهستانی میلج باباخان در اطراف آتشکده ها قرار دارد و سابقه ای دارد شیان و پلنگ نشان می دهد.

فولادی منصوری گفت: سه پرونده از بارگاه معظم له امامزاده حسن (ع) در بخش حامله محدوده بین منصوری و حرمسراامامزاده قاضی الکیا (الف) در قسمت مرکزی و قریه کله کار و امامزاده علی اکبر (علیه السلام) در روستای بدری از زیارتگاه های مذهبی این شهرستان هستند.

مناطق محفوظ از گردشگری اسلامی آباد غرب

وی گفت: در جلد دوم کتاب چهار جلدی «تاریخ سیاسی اجتماعی ایل کلهر» و صفحات 544 تا 546 کتاب «تاریخ سیاسی اجتماعی اسلام» آباد غربو نیز کتاب آثار باستانی، مناطق تفریحی و گردشگری اسلام آباد غرب که چاپ می شود؛ برخی از مناطق حفاظت شده گردشگری اسلامی آباد غرب سراب های ذکر شده و بسیار ارزشمند و منطقه هدف گردشگری شرف آباد در غرب شهر اسلام آباد غربسراب حرمسراسراب گاو ذهنی، سراب دوربین، سراب شیانسد شیانمنطقه ای بسیار زیبا بین تنگ منصوری، آبشاری بسیار زیبا سانیوگ یا سینه در دهکده سیاه شیخه جنوب شهر اسلام آباد غربمناطق بسیار زیبا هدف، واقعگرایانه سیاه، طراب و در بادام، منطقه طبیعی تنگ اسماعیل گفتن غرب شهرستان اسلام آباد و شاهبداغ شرق شهر اسلام آباد غرب فضاهای طبیعی گردشگری اسلامی آباد غرب هستند.

یک محقق اسلام آبادی خاطرنشان کرد: جنگ تحمیلی با بمباران شهر مظلوم اسلام آباد غرب در 31 شهریور 1359 آغاز و پایان جنگ در این شهر با حمله مخالفان نظام در سال 1367 خاتمه یافت و از این رو بزرگترین منطقه گردشگری دفاع مقدس در تنگه چهار زبر و در داخل شهر است. جبهه آب نبات، یادبود جنگ توسط یکی از اساتید ساخته شده است که می تواند برای بازدیدکنندگان رزرو شود.

فولادی منصوری گفت: دلیل استفاده نشدن از ظرفیت های باستانی، تفریحی و گردشگری در شهر اسلام آباد غرب آنها را معرفی نکنید و در روند مدیریت شهری مورد غفلت قرار نگیرید و در صورت ساماندهی این ظرفیت ها توسط نهادهای مسئول و مسئولان می توان شاهد رونق این نقطه از استان و انتشار کتاب آثار باستانی، مناطق تفریحی و گردشگری اسلام بود. ” آباد غربهمچنین در راستای ارائه توانمندی های این شهر است.