خراسان جنوبی در یک سال گذشته/از سفر حاکمان قدرت تا حماسه های مردم – خبرگزاری مهر

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها: سال 1401 برای مردم خراسان جنوبی مانند بسیاری از مردم ایران پر از اتفاقات تلخ و شیرین بود که دیدن دوباره آنها نیز جذابیت خاصی دارد.

اگر از فرودین 1401 شروع کنیم، بهار خراسان جنوبی با خبرهای خوب و خوشی آغاز می شود. اختصاص 60 میلیارد تومان برای زیرساخت های گردشگری استان از محل اعتبارات سفر اول رئیس جمهور، خدمات رسانی به 180 گروه جهادی برای ساکنان مناطق محروم و 60 میلیارد ریال برای شاکیان زندانیان جرائم غیرعمد خراسان جنوبی و بازدید 3 میلیون و 328 هزار و 870 نفر در ایام نوروز 1401 یکی از جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی در اولین ماه سال به وقوع پیوست و کام مردم را شیرین کرد.

البته در همین فروردین ماه اخبار و اتفاقات تلخی از جمله کاهش 14 درصدی صادرات از خراسان جنوبی در سال 1400 نسبت به سال قبل و مرگ 250 نفر در تصادفات خراسان جنوبی منتشر شد.

خراسان جنوبی در زمان اصلاح پرداخت یارانه ها

اتفاق مهمی که در اردیبهشت ماه در کشور رخ داد بحث ساماندهی توزیع یارانه ها بود. با تغییر نحوه پرداخت یارانه و واریز یارانه به رینگ آخر و به مصرف کننده به جای رینگ اول، نظارت سرپرستی برای ثبات بازار و تامین کالاهای اساسی و جلوگیری از مصارف خاص تشدید شده است.

اما در خراسان جنوبی با نظارت و پیگیری های صورت گرفته مشکلی در تامین محصولات اساسی وجود نداشت و قفسه فروشگاه ها هیچ گاه خالی نبود.

مهر خراسان جنوبی در اردیبهشت ماه و در اوج بحث های مربوط به اصلاح پرداخت یارانه ها گزارشی با عناوین «کالاهای موجود در قفسه فروشگاه ها/ بازار خراسان جنوبی آرام» و «در تامین کالاهای اساسی مشکلی نداریم/ بازار زیر ذره بین نداریم» منتشر کرد. مقامات”. و روزهای بهاری استان با آرامش ادامه یافت.

یکی از اتفاقات خوب بهار 1401 کاهش تعداد مبتلایان به کرونا در خراسان جنوبی در پی کاهش این بیماری در کشور بود. 22 اردیبهشت به نقل از رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، خبری مبنی بر کاهش تب کرونا در خراسان جنوبی/ بازگشت بیمارستان ها به حالت عادی منتشر شد.

هشدارهای آبی

یکی از اخبار نگران کننده که در ژوئن 1401 منتشر شد، کاهش بارندگی بود. علیرضا خندان، مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: میانگین بارندگی از ابتدای فصل کشاورزی جاری یعنی از مهرماه 1400 تا امروز حدود 81.2 میلی متر بوده که نسبت به مدت طولانی 28 درصد کاهش داشته است. مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی نیز در تاریخ 8 خرداد ماه جاری هشدار داد که حجم کل سدهای استان 750 میلیون مترمکعب است که تنها 20 درصد آن آب است.

این هشدار حاکی از آن بود که مردم خراسان جنوبی تابستان سختی را از نظر آبی تجربه خواهند کرد.

البته خبر خوب خرداد ماه را مدیرکل میراث فرهنگی استان از ثبت 9 برند صنایع دستی در خراسان جنوبی خبر داد.

درود بر فرمانده واقعی در ورزشگاه آزادی بیرجند

یکی از جامع ترین رویدادهای فرهنگی تیرماه 1401، مراسم باشکوه سرود «سلام کمندت» و ابراز ارادت به حضرت صاحب بود. الزمان (عج) در فرهنگستان آزادی شهر بیرجند بود که مورد استقبال نوجوانان قرار گرفت.

و چه بسیار اشک و لبخند و حماسه در این مراسم و چه بسیار عهد و پیمان با منجی بشریت و فقیه زمان.

در شهریور ماه 1401 اجلاس سراسری جهادگران با حضور معاون اول رئیس جمهور، رئیس سازمان بسیج مصطفین و هزاران نفر از جهادگران سراسر کشور برگزار شد و در این مراسم کتاب «براره». فردوس» خاطرات رهبر معظم انقلاب اسلامی از حضور جهادی پس از زلزله فردوس در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است که توسط آقای سید علیرضا مهرداد رونمایی شد.

راهپیمایی جاماندگان اربعین و برپایی موکب هایی برای خدمت رسانی به زائران پاکستانی در دهه آخر صفر نیز از خاطرات شیرین و غرورآفرینی است که مردم خراسان جنوبی نه تنها شاهد آن بوده اند، بلکه تابستان 1401 را نیز رقم زده اند.

مسئولانی که در پاییز به خراسان جنوبی سفر کردند

اما پاییز 1401 فصل سفر مقامات عالی رتبه به خراسان جنوبی بود. در مرحله اول حجت الاسلام غلامحسین محسنی آژه ای رئیس قوه قضائیه 28 آبان ماه به خراسان جنوبی سفر کرد. رئیس قوه قضائیه در این سفر با حضور در محل مذاکرات و مطالبات دانشجویان بیرجندی در شورای اداری استان و شورای قضایی حضور یافت.

تخصیص 90 میلیارد تومان برای حل مشکلات قضایی خراسان جنوبی از دستاوردهای سفر رئیس قوه قضائیه به خراسان جنوبی بود و رئیس قوه قضائیه همچنین قول داد وضعیت دانش آموزان بازداشتی در بیرجند را در جریان این مشکلات رصد کند.

در گام بعدی حجت الاسلام ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و تعدادی از وزرا در تاریخ 4 تا 5 آذرماه وارد خراسان جنوبی شدند. بازدید از روستای مرزی لانو، دیدار با اهالی شهرستان های بیرجند و نهبندان، شرکت در جلسه هیئت مدیره و …. بخشی از برنامه های سفر رئیس جمهور بود.

صحنه های شیرینی که در روستای لانو رخ داد

در جلسات علنی رئیس جمهور جوهور به خصوص در روستای مرزی لانو خاطرات شیرین بسیاری رقم خورد و صحنه های زیبایی از همدلی مرزنشینان و کارکنان ارشد کشور به نمایش درآمد.

خبرگزاری مهر خراسان جنوبی این روزها خبری با عنوان پرداخت 1300 میلیارد تومان برای سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی منتشر کرد که نشان از تلاش دولت برای حل مشکلات مردم از این کشور دارد. خط بود.

زمستان خراسان جنوبی نیز غافل از این نبود که یکی از شیرین ترین خاطرات و اخبار زمستانی در حوزه آب منطقه خود و رسانه ها در 6 بهمن ماه به نقل از معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نوشت عملیات اجرایی آبراه سربیشه- بخش خزری پروژه انتقال آب دریای عمان هفته آینده آغاز می شود.

بحث افت فشار گاز و تلاش بی‌وقفه کارشناسان شرکت گاز و شرکت ملی فرآورده‌های نفتی از دیگر اتفاقات زمستانی است. 1401 با این تلاش، آسیب ناشی از افت فشار گاز حداقل رسیده و به تعطیلی سراسری واحدهای مسکونی نرسیده است.

22 بهمن فراموش نشدنی

اما اوج حماسه مردم خراسان جنوبی با راهپیمایی 22 بهمن پیوند خورد که بسیار باشکوهتر از سالهای گذشته رخ داد و حضوری واقعاً ستودنی را رقم زد.

از جمله دیگر رویدادهای خفیف زمستانی 1401 اکثر محکومان اغتشاشات پاییزی مورد عفو رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفته اند و در خراسان جنوبی نیز رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی از عفو 99.5 درصد از محکومان اغتشاشات اخیر خراسان با عفو رهبری خبر داد.

محدیراد خاطرنشان کرد: از آنجایی که برای این افراد حکم قطعی صادر نشده است، سابقه کیفری نیز اعمال نمی شود.

امید است سال 1402 برای مردم ایران و خراسان جنوبی سالی سرشار از شادی، سلامتی و موفقیت روزافزون باشد. از گذشته درس بگیریم و برای آینده برنامه ریزی بهتری داشته باشیم.