4 جاذبه مهم گردشگری و تاریخی دهلران را بشناسید – خبرگزاری مهر ایران و جهان

خبرگزاری مهر پرس گروه استان ها: در حالی که پیشینه شهرستان دهلران به 9000 سال پیش و آغاز سکونت انسان ها برمی گردد، تحقیقات جدید حاکی از سابقه 40 هزار ساله سکونت در این شهرستان همه را شگفت زده کرده است.

تاریخ تاریخی دهلران نه تنها به زمان اهلی شدن بزها و کشت گندم و جو برای اولین بار توسط انسان بر روی تپه علی کش در 9000 سال پیش، بلکه فراتر از تصور و قدمت 30 تا 40 هزار ساله برمی گردد. .

با بررسی های انجام شده در محدوده رودخانه دویرج و گستره وسیعی از موسیان شهرستان دهلران، محوطه ها و مناطقی از پارینه سنگی میانی، جدید و فراپارینه سنگی تا دوره اسلامی کشف شده است.

تپه علی کش

تپه علی کش به عنوان مهد کشاورزی جهان شناخته می شود زیرا کاوش های انجام شده ثابت کرد که برای اولین بار مردم علی کش در 9 هزار سال پیش گندم و جو کشت می کردند و حیواناتی مانند بز را نیز اهلی می کردند.

قلعه شاه یا شیاخ در نزدیکی روستای سرکمار و در 15 کیلومتری شهر پهله قرار دارد. مصالح به کار رفته در ساخت این بنا سنگ خرد شده و ملات گچ نیم کوب بوده و دارای قسمت های مختلفی از جمله درب ورودی، برج تپه، دیوارهای قطور، نشیمن ها و کانال آبرسانی است.

4 جاذبه مهم گردشگری و تاریخی دهلران را بشناسید

در قسمت شمالی قلعه یک کانال آبرسانی وجود دارد که از تنگه طبیعی تاریخی وویله هدایت می شود و با استفاده از شیب طبیعی زمین، آب تنگه به ​​داخل قلعه هدایت می شود.

سنگ نوشته های والیان میم مربوط به حکومت والیان در شهر میم است که به دلیل آب و هوای معتدل و سرسبزی مورد توجه والیان قرار گرفته و مشرف بر رودخانه میم است.

چشمه های آب گرم دهلران

چشمه های آب گرم دهلران یکی از نادرترین پدیده های طبیعی کشور است که به دلیل اهمیت آن در سال 1355 توسط سازمان حفاظت محیط زیست کشور در فهرست آثار طبیعی ملی کشور قرار گرفت.

این پدیده نادر دارای خواص بسیاری در آب درمانی، میکروب کشی، مبارزه با بیماری های پوستی و اثر ضد قارچی است.وجود منابع نفت و گاز. ترکیب زیرزمینی

خواص طبیعی و گوگردی این چشمه ها باعث شده است که سالانه هزاران نفر از نقاط مختلف کشور چشمه های آب گرم دهلران را به عنوان مقصد گردشگری سلامت خود انتخاب کنند.

چشمه های طبیعی آبگرم یکی از زیباترین و در عین حال شگفت انگیزترین جلوه های طبیعی شهرستان مرزی دهلران است که مقصدی زیبا و دلربا برای گردشگران بومی و غیربومی و بیماران استان ایلام به شمار می رود. .

4 جاذبه مهم گردشگری و تاریخی دهلران را بشناسید

این چشمه ها که از دو نهر اصلی سرچشمه می گیرند، پس از به هم خوردن، رودخانه ای از آب گرم با مواد معدنی تشکیل می دهند.

چشمه های آبگرم دهلران که منبع اصلی جوشش آن ریشه در زیر خاک دارد، یکی از نادرترین مظاهر طبیعی استان و کشور است که برای درمان و درمان بیماری ها آبگرمی با خواص گوگرد را در اختیار گردشگران قرار می دهد.

این چشمه ها با خواص درمانی و گوگردی در شمال و در فاصله سه کیلومتری شهر دهلران، در دامنه سیاه کوه، در مجاورت غار خفاش، یکی دیگر از جاذبه های طبیعی عجیب و بی نظیر کشور و حتی میانه قرار دارند. شرق. شرق.

جوشش این چشمه ها از دل زمین با گرما و خواص طبیعی یکی از زیبایی های شگفت انگیز و چشم نواز منطقه است که برای لحظاتی روح و روان انسان را به اعماق زمین می برد و به جستجو می پردازد. کشف این زیبایی ها

4 جاذبه مهم گردشگری و تاریخی دهلران را بشناسید

چشمه های آب گرم دهلران با دمای حدود 50 درجه سانتی گراد مکانی سالم با حوضچه های گلی مالی هستند که از اهمیت درمانی بالایی برخوردار هستند.

گردشگران، طبیعت گردان و بیماران مبتلا به درد مفاصل، روماتیسم و ​​افراد دارای مشکلات پوستی و پوستی همواره از چشمه های آب گرم دهلران به عنوان طبیب طبیعت به عنوان بهترین مکان برای درمان خود یاد می کنند.

علاوه بر این ویژگی ها، چیزی که زیبایی این جاذبه های طبیعی را بیش از پیش جذاب می کند این است که چشمه ها در طول روز تغییر رنگ داده و رنگین کمانی هفت رنگ را منعکس می کنند.

سرچشمه قیر روان یکی از شگفتی های طبیعی استان ایلام است

چشمه قیر دهلران یکی از پدیده های نادر طبیعی استان ایلام است و از بی نظیرترین شگفتی های طبیعی استان ایلام به شمار می رود.

این سرچشمه از یک سرچشمه اصلی و سه سرچشمه فرعی تشکیل شده است که حدود 85 هکتار وسعت دارد و برای رسیدن به این چشمه سیاه که 9 متر قطر دارد، باید از شهر دهلران به سمت باغ رفت. جنگل آبگرم .

این اثر طبیعی یکی از آثار گردشگری تفریحی استان ایلام و دارای ظرفیت اقتصادی خاصی است که در 7 کیلومتری شهر دهلران قرار دارد و همه ساله گردشگران زیادی به ویژه در ایام نوروز از این اثر طبیعی دیدن می کنند.

تنها غار خفاش کشور در ایلام

غار خفاش واقع در شهرستان دهلران تنها غار خفاش کشور است که متاسفانه در کشور ناشناخته مانده است. این غار 155 متر طول، 30 متر عرض و 50 متر ارتفاع از سقف تا کف دارد.

در این غار دالان های وسیعی وجود دارد که عمق برخی از قسمت های آن به 400 متر می رسد و به دلیل وجود خفاش هایی که در آن زندگی می کنند (حدود 20000 خفاش) این غار به غار خفاش معروف است.

خفاش های آن بزرگ و دم دار هستند. غار خفاش دهلران یکی از غارهای تاریخی عصر غار است که بعدها زیستگاه خفاش ها شد.

این غار طبیعی حدود یک کیلومتر از چشمه های آب گرم شهر دهلران فاصله دارد، غار خفاش دهلران حدود 265 متر طول دارد و دارای استالاگمیت ها و استالاگمیت های فراوان و ده ها گونه خفاش با عمر طولانی است و خفاش های دم و بال پهن در آن زندگی می کنند. .

4 جاذبه مهم گردشگری و تاریخی دهلران را بشناسید

فراوانی خفاش ها در این غار در هنگام غروب هنگام خروج این خفاش ها از غار فضای جالبی را برای دوستداران طبیعت ایجاد می کند که اغلب در گروه های بزرگ انجام می شود.

موضوع مورد توجه در این غار وجود توده عظیمی از فضولات خفاش در کف غار است که طی هزاران سال تشکیل شده و کشاورزان از آن برای تقویت زمین های کشاورزی استفاده می کنند. غار خفاش در فهرست آثار ملی و تحت حفاظت و مراقبت قرار دارد.

در نوروز افراد زیادی به سفر و بازدید و عمدتاً به مکان‌های تاریخی معروف کشور می‌روند، اما در این میان در استان‌های دورافتاده‌ای مانند ایلام آثار تاریخی پنهانی وجود دارد که گردشگران را به سوی خود فرا می‌خواند.