در اعتراضات مردمی اخیر در فرانسه 310 نفر بازداشت شدند – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه تلویزیونی CNN اعلام کرد که «جرالد دارونین» (Gérald Darmanin) وزیر کشور فرانسه در خصوص تظاهرات اخیر در سراسر کشور به ویژه پاریس توضیحاتی را به رادیو RTL این کشور ارائه کرد.

به گفته این مقام فرانسوی، وزیر کشور فرانسه اعلام کرد که در جریان اعتراضات سراسری فرانسه دست کم 310 نفر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

به گفته وی، بیشتر دستگیرشدگان (258 نفر) پنجشنبه گذشته در پاریس بوده اند.

«جرالد داروینین» در ادامه افزود که بیش از هزار نفر در تظاهرات روز شنبه هفته جاری در شهر «مارسی» تجمع کردند.

دیروز شنبه هزار تظاهرکننده در پاریس علیه سیاست دولت این کشور در خصوص ارسال سلاح به اوکراین و قانون جدید بازنشستگی تظاهراتی ترتیب دادند.

در 10 ژانویه سال جاری، الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه از طرح بحث برانگیز اصلاحات حقوق بازنشستگی رونمایی کرد.

در پی واکنش ها به طرح بحث برانگیز بازنشستگی دولت امانوئل ماکرون که خواستار افزایش سن بازنشستگی به 64 سال است، ژان لوک ملانشون، رهبر حزب چپگرای لافرانس بی خوابی دیروز گفت که اصلاحات بازنشستگی که دولت بدون نهایی شدن تصویب می کند. رای مجلس چون مورد حمایت قانونگذاران و شهروندان نبوده، باطل و مردود است.

الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه، پیشتر گفته بود که دولت پاریس با استناد به ماده 49.3 قانون اساسی که به دولت اجازه می دهد این لایحه را بدون تصویب پارلمان اجرا کند، قانون افزایش سن بازنشستگی را تصویب کرده است.

با این حال ملشون در مورد دور زدن پارلمان توسط دولت مکرون گفت: «این (تغییر) تنها توسط سنا تصویب شد. نه توسط مردم فرانسه، نه توسط مجلس ملی، نه توسط اتحادیه ها و نه توسط سایر انجمن های کارگری. بنابراین این طرح جنبه قانونی ندارد.

علاوه بر این ملانشون اعلام کرد که قصد دارد رای عدم اعتماد به دولت را پیگیری کند. همزمان «مارین لوپن» رئیس فراکسیون راستگرای «تظاهرات ملی» در پارلمان نیز اعلام کرد که به دنبال رای عدم اعتماد به دولت است.

لایحه اصلاح قانون بازنشستگی فرانسه از اول سپتامبر 2023 هر سال 3 ماه سن بازنشستگی را در آن کشور به تدریج افزایش می دهد و تا سال 2030 سن بازنشستگی به 64 سال می رسد.

پیشنهاد اصلاح قانون بازنشستگی فرانسه واکنش شدید جامعه فرانسه را برانگیخته و در 2 ماه گذشته 7 اعتصاب ملی و صدها تظاهرات در فرانسه برگزار شده است.

گفته می شود که بیش از یک میلیون نفر در اعتصابات و تظاهرات ضد دولتی در فرانسه شرکت کردند. همچنین در جریان این اعتراضات و تظاهرات، بارها درگیری های خشونت آمیزی بین پلیس و تظاهرکنندگان رخ داده است.

علاوه بر این، چهارشنبه گذشته که بسیاری از مردم فرانسه تجمع اعتراضی را در پایتخت این کشور به دلیل طرح جدید دولت امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه برای افزایش سن بازنشستگی ترتیب دادند، با ورود پلیس این تظاهرات به خشونت کشیده شد.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، یک زن و یک فیلمبردار در جریان اعتراضات امروز توسط پلیس فرانسه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. علاوه بر این، پلیس فرانسه برای برخورد با معترضان از گاز اشک آور استفاده کرد.