درگذشت پیشکسوت موسیقی قشقایی در آخرین روزهای زمستان – خبرگزاری مهر

دامون شش بلوکی پژوهشگر موسیقی نواحی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اعلام خبر درگذشت یکی از هنرمندان برجسته موسیقی نواحی ایران، توضیح داد: متاسفانه ابراهیم سلمانی زاده از هنرمندان سرشناس منطقه قشقایی است که به عنوان یکی از بهترین ترومپت سازهای کشورمان شناخته می شود. یادآور می شود که وی در بیست و هفتمین روز بر اثر ابتلا به سرطان در بیمارستان قمیه شهرستان فیروزآباد درگذشت.

وی افزود: استاد سلمانی زاده یکی از هنرمندان ارزنده و هنرمند برجسته موسیقی نواحی ایران بود که در سال های گذشته فعالیت های بسیار موثری در زمینه ترومپت انجام داده است. به طوری که بسیاری از کارشناسان و هنرمندان فعال موسیقی منطقه از وی به عنوان یکی از بهترین شیپور سازان ایران یاد می کنند که در اجرای انواع موسیقی قشقایی به ویژه در زمینه شادیانه ها مهارت خاصی داشت.

این پژوهشگر موسیقی نواحی ایران گفت: توانایی و قدرت آتش سلمانی زاده در نوازندگی ترومپت به حدی بود که استاد محمدرضا درویشی از آهنگسازان و پژوهشگران برجسته موسیقی اقوام ایران دانشنامه را تدوین و تدوین کرد. سازهای بادی نواحی ایران که من نیز افتخار همکاری در آنها را دارم، اشارات فراوانی به هنر و قدرت این هنرمند دارد که نشان از عظمت این هنرمند فقید نیز دارد.

شش بلوکی که یکی از اعضای شورای علمی جشنواره موسیقی نواحی بود در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: در دوره اخیر جشنواره موسیقی نواحی ایران می خواستیم از این استاد برجسته موسیقی تجلیل ویژه ای داشته باشیم که متاسفانه به دلیل وخامت حال این هنرمند نتوانستیم از عهده آن برآییم. البته پروفسور سلمانی در دوره های قبلی جشنواره موسیقی نواحی آینه و دیگر رویدادهای موسیقی نواحی برنامه های مختلفی اجرا کرده بود که هر کدام ارزش های بسیاری را در بر می گیرد.