آندایزینگ آلومینیوم چیست؟ – خبرگزاری مهر امور روز ایران و جهان

بر اساس گزارش تجارت خبرگزاری مهر، آندایز کردن آلومینیوم یکی از بهترین روش های پوشش الکتروشیمیایی این فلز است. همانطور که می دانید فلزات به طور طبیعی تمایل دارند اکسید تبدیل شدن این فرآیند طبیعی لایه ای بر روی سطح فلز ایجاد می کند که از خوردگی محافظت می کند. به این ترتیب سطح آلومینیوم فلزی به دلیل لایه اکسیدی یا هیدروکسید اکنون بسیاری ممکن است تعجب کنند که تفاوت چیست آندایز کردن آلومینیوم و اکسیداسیون به روش طبیعی چیست؟

در آلومینیوم پیمان قصد داریم این فرآیند را بیشتر تعریف کنیم آندایز کردن تفاوت آلومینیوم و اکسید طبیعی، فواید آن و نحوه انجام آن را توضیح دهید. پس با ما همراه باشید تا تمامی زوایای این فرآیند را کشف کنیم.

آندایزینگ آلومینیوم چیست؟

آندایز کردن آلومینیوم و تفاوت آن با روش طبیعی

به طور کلی اکسیداسیون فلزات یک پدیده طبیعی است و آلومینیوم فلزی نیز از این قاعده مستثنی نیست. روش آنادیز همچنین یک فرآیند مهم و کاربردی است که از خوردگی و سایش فلز آلومینیوم جلوگیری می کند. با این حال، مهم ترین تفاوت روش است آنادیز فلز آلومینیوم و روش طبیعی، به میزان ضخامت لایه ایجاد می شود. در روش طبیعی لایه اکسیدی خاصیت چسبندگی بالایی دارد اما ضخامت آن بسیار نازک است. کاری که ما در شرکت آلومینیوم پیمان انجام می دهیم افزایش ضخامت لایه اکسید آلومینیوم متالیک به چندین هزار برابر لایه اصلی است. لایه های ایجاد شده در روش آندایز کردن آنها بسیار سخت هستند و ضخامتی برابر با 8 تا 10 میکرون دارند. به این ترتیب ویژگی هایی مانند استقامت، ایمنی و طول عمر آلومینیوم چند برابر می شود.

علاوه بر موارد فوق، به یاد داشته باشید آندایز کردن آلومینیوم سطح این فلز را برای رنگ پذیری بهتر آماده می کند.

خلاصه ای از مراحل آندایز کردن آلومینیوم

آندایز کردن آلومینیوم یک فرآیند باید در آزمایشگاه و در محیط صنعتی انجام شود. در این روش 3 قسمت کاتد، آند و محلول الکترولیت در نظر گرفته می شود.

برای اجرای این روش ابتدا جریان الکتریکی مناسب ایجاد می شود. سپس جریان تولید شده از مایع الکترولیت عبور می کند. آلومینیوم فلزی به عنوان آند در الکترولیت عمل می کند و فلز دیگری به عنوان کاتد در نظر گرفته می شود. به این ترتیب لایه اکسیدی مورد نظر به مرور زمان بر روی سطح آلومینیوم فلزی نقش می بندد و فرآیند آنودایز را کامل می کند.

دلایل انجام آندایز کردن آلومینیوم

روند آنادیز آلومینیوم این یکی از مهمترین خدمات ارائه شده در اینجا در آلومینیوم پیمان است. به طور کلی اجرای این فرآیند دلایل و مزایای بسیار مهمی دارد که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم.

1. افزایش مقاومت در برابر سایش و خوردگی: ارائه پوشش اکسیدی و آندی روی سطح فلز آلومینیوم از این فلز در برابر سایش و خوردگی محافظت می کند.

2. افزایش استحکام باند: لایه آنادیز ایجاد شده باعث تشکیل یک سطح فعال شیمیایی می شود که بستر مناسبی برای رنگ آمیزی محسوب می شود.

3. ایجاد ظاهری جذاب: لایه متالیک آنادیز سطحی روشن و چشمگیر دارد. این سطوح علاوه بر اینکه ظاهری جذاب به لوازم خانگی می بخشد، در نمای ساختمان و دکوراسیون نیز قابل استفاده است.

4. عایق: فلز آلومینیوم آنادیز او منزوی است. این فلزات می توانند در برابر ولتاژهای چند هزار ولتی به خوبی عمل کنند و مقاومتی از خود نشان دهند. کیفیت عایق بستگی به نوع آلیاژ آلومینیوم و ضخامت لایه اکسید دارد.

5. افزایش قدرت بازتاب نور: فلزات آنودایز شده می توانند توانایی بازتاب نور و تابش گرما را داشته باشند. برای این کار کافی است ضخامت لایه ایجاد شده بیشتر از 0.032 میلی متر باشد. به عنوان مثال، آلومینیوم آنودایز سیاه رنگ می تواند گرما را تا 230 درجه سانتیگراد جذب کند.

شرکت پیمان آلومینیوم به عنوان تامین کننده تخصصی در زمینه آلومینیوم ساختمانی بهترین ها را برای علاقه مندان در نظر گرفته است.

این مقاله یک تبلیغ است خبرگزاری مهر در مورد محتوای آن نظری ندارد.